Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Centripetális erő számolás,...

Centripetális erő számolás, jól számoltam?

Figyelt kérdés

Azon gondolkoztam, hogy egy űrhajón egy ilyen űrodüsszeiás centripetális erővel megoldott gravitációs megoldás hogyan működne. 50 méteres kerületnél pl (szal a padló 50 méter hosszú lenne), a kör sugara 50/3.14 = 16m volna, tehát ha földi gravitációt szeretnék, akkor az omeganégyzet az 9.78/16, azaz .61 lesz. namost, a kérdés hogy az omega az pontosan mi :) egy kör per másodperc? tehát akkor .61 az 220fok/sec, tehát a megoldás 14.8 fok/sec?


Elég fura hogy, a wikin az omega az kör per másodperc mert így kicsit gáz hogy .61 abból nem olyan jó gyököt vonni mert az nagyobb szám lesz. vagy ezt hogy kell ilyenkor lekezelni? jóígy hogy átváltottam?



2014. szept. 16. 23:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Az ω az a körfrekvencia/szögsebesség: [link]

Ha így számolsz, akkor pedig rad/s a mértékegysége, amit általában 1/s-nek írunk. Ugye a szöget a hozzá tartozó körív és sugár hosszának hányadosaként kényelmes számolni alapból.


Másrészt technikai dolog, és lehet, hogy csak az én szememet szúrja, de ki nem állhatom, ha egy egyenlet két oldalán különböző dimenziójú dolgok állnak. 1 kg ≠ 1 m, ahogy 50/3,14 sem egyenlő 16 m-rel. Az ω^2 mértékegysége sem °/s, legfeljebb (°/s)^2. Házi feladat neked: határozd meg a váltószámot a (rad/s)^2 és a (°/s)^2 között.


> „ kicsit gáz hogy .61 abból nem olyan jó gyököt vonni mert az nagyobb szám lesz”

Ez butaság, éppen a fentiek miatt. Nem 0,61-ből vonsz gyököt, hanem 0,61 1/s^2-ből. Ennek a gyöke úgy lesz nagyobb, ahogy a krokodil zöldebb, mint hosszabb. Más a dimenziójuk.


És akkor a számolás szépen:

A centripetális gyorsulás a szögsebesség és sugár függvényében:

a = ω^2*r.

Ebből

ω = gyök(a/r) = gyök(a/(K/π)) = gyök(π*g/K) = gyök(3,14*(9,81 m/s^2)/(50 m)) ≈ 0,785 1/s ≈ 45 °/s.


További megjegyzés: ennél lehet, hogy nagyobb sugarú űrhajót érdemes csinálni, mert az, hogy 1,5 m-rel közelebb a forgástengelyhez 1 m/s^2-tel (10%-kal) kisebb a gyorsulás az zavaró lehet.


(Bocsánat a stílusomért… Remélem, a lényeg azért átment.)

2014. szept. 16. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kis javítás:

gyök(π*g/K) ≈ gyök(3,14*(9,81 m/s^2)/(50 m))

2014. szept. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi a választ, ma már sztem nem sikerül felfognom, de holnap megint átnézem :)
2014. szept. 17. 00:20
 4/6 A kérdező kommentje:

ahha, nem vágtam, hogy az radián/s


node, a prollémám: a házifeladatban segített wolfram alpha, és azt mondja hogy: [link] .61rad/s^2 az 35fok/s^2


és gyök35 az 5.9 fok/s, pedig ennek egyenlőnek kéne lenni ezzel [link] ami ahogy te is írtad, 45fok/s

2014. szept. 17. 11:08
 5/6 anonim ***** válasza:

Vigyázz, itt most a szög mértékegysége is négyzetre van emelve. A négyzetradiánt kell négyzetfokba váltanod, nem a radiánt fokba.


Helyesen:

1 rad = 180°/π,

1 rad^2 = 32400/π^2 °^2,


0,61 rad^2 = 0,61*32400/π^2 °^2 ≈ 2000 °^2,

ennek négyzetgyöke pedig körülbelül 45°.

2014. szept. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Oh, köszi szépen :) már emlékszem miért ment olyan nehezen a fizika anno. Nehéz ezeket a mértékegységeket végigkövetni meg elképzelni folyamatosan :P akkor jobban járok ha csak a legvégén váltom át, rad/secet fok/secké
2014. szept. 17. 12:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!