Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Régen a pestisjárványok...

Régen a pestisjárványok bolhákkal terjedtek. Hogy lehet, hogy mindenki bolhás volt? Ez annyira megszokott volt régen? Járványok ide vagy oda, nem gondoltak arra az emberek, hogy ezt nem lenne szabad eltűrni?

Figyelt kérdés
Egyáltalán honnan volt annyi bolha? Egy mai ember szerintem jó, ha életében egyszer lát.
2014. szept. 19. 11:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Voltak nagyobb problemaik is, mint a bolhak. Amikor a faludat fosztogatjak es folyik a szar az utcan akkor nem hiszem hogy erdekel par apro ugralo kis bolha.
2014. szept. 19. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
96%
Honnan volt bolha? Peldaul onnan, hogy a varosok tele voltak patkanyokkal, ezeken es a bolhakon keresztul terjedt a fertozes hazrol-hazra. Meg onnan, hogy a kozepkorban picit maskepp ertelmeztek a 'tisztasag' fogalmat, mint te most. A napi higienia nem volt altalanosan elterjedt (mosakodas helyett meg az urak is inkabb csak nemi kolnit locsoltak magukra), nem volt angolwc (tehat a sz*r tenylegesen az utcan folyt), falun az allatok (ertsd: tyukok, macskak) nem egyszer egyutt laktak az emberekkel.
2014. szept. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindent a maga idejében kell vizsgálni.

Nézz utánna, történelmileg nem is olyan régen még Miskolcon fedetlenül foly át a vasgyári szennyezéstől büdös Szinva patak!

2014. szept. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
60%
A "Nap Leghülyébb Kérdése" kitüntető címre felterjesztve!
2014. szept. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
95%

Baromira meglepődnél, ha visszakerülnél egy középkori városba - valószínűleg a mai ember orra gyors tempóban elhalálozna :)


Akkor a tisztaság úgy általánosságba véve nem létezett. Nem volta csatornázás, vagy bármi hasonló, a városiak a szobában az éjjeliedénybe intézték a dolgukat, aztán azt nemes egyszerűséggel kiöntötték az ablakon reggel.


És az emberek ezek után sem fürödtek, maximum időnként megmosták az arcukat, és ezzel el volt intézve az egész heti mosdás...


Szinte kivétel nélkül mindenki tetves volt (a gazdagok a parókájuk alatt pláne) - ezek után a bolhák érdekelték a legkevésbé az embereket...


Ma már persze, hogy nincsenek nagyon bolhák, de ma alap dolog az egy-két naponta alapos fürdés, hajmosás, a lakások is tisztán vannak tartva, nincs mindenhol patkány, egér, és egyéb állat (őszintén, a városi ember úgy általában ritkán találkozik állatokkal).

2014. szept. 19. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%

A szemetet is az utcára szórták.

Ha már nagyon nagy volt a rendetlenség, akkor végighajtották a városon a disznókat. Azok aztán eltüntettek minden szerves anyagot.

2014. szept. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 EagleHUN ***** válasza:
100%

Na itt van némi fogalmi zavar amit tisztázni kellene.


A patkányok és azok bolhái is továbbadhatják a pestist ez igaz.

Viszont emberről emberre is terjed!!!

Tehát ha az előző pestisjárványból maradt valahol fertőzött de meg nem betegedő (hordozó) patkány és vagy bolha, akkor amikor az következőleg embert csípett és az nem volt immunis akkor újra kitört a pestisjárvány, több bolha nem kellett hozzá.


Persze egy ilyen járvány idején a középkori koszos városokban mindez párhuzamosan történt, tehát emberek adták át embereknek, aki pedig bezárkózott hogy ne kapja el az megkapta a bolháktól.

2014. szept. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kiselőadásokat. Pontosan tudom, hogy állítólag milyen volt a középkori higiéniai helyzet, csakhogy úgy gondolom, hogy ezek a mindenki által ismert "tények" inkább városi legenda-számba mennek, csakúgy, mint az "indián-holokauszt", "az inkvizíció alatt több millió nőt égettek el", "a középkorban elfelejtettek minden ókori tudományt és azt hitték, a Föld lapos", stb. Ezek a hétköznapi ember leegyszerűsítései, és aki kicsit utánanéz, az megtudja, hogy azért ennyire nem voltak primitívek.


Egyébként nem is feltétlenül a középkorra gondolok. Pestisjárványok voltak a 18. században is, tehát már a felvilágosodás idejében, de még a 19. században is bőven. Pl. olvastam egy Molnár Gábor-könyvben, hogy Brazíliában milyen mértékeket öltött a pestis. A 19. század második feléről beszélünk. Azért ilyenkor már nem ürítettek az utcára az emberek, és csodálkozom, hogy a trópusokon, ahol nem volt olyan bő a ruházat, mint a középkori Európában, ennyire gyakori volt a bolhacsípés.

2014. szept. 20. 10:58
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyébként az a durva, hogy a patkányok a mai napig nagyon gyakoriak sok nagyvárosban (Bp.-n pont nem - mi vagyunk az egyik legtisztábbak ebből a szempontból -, de Londonba, Párizsban állítólag tele vannak velük a csatornák, metróalagutak).
2014. szept. 20. 10:59
 10/11 anonim ***** válasza:
86%
Szóval szerinted nem tizedelték meg az indiánokat, nem voltak boszorkányévetések, és 150 éve Brazília egy fejlett, higiénikus hely volt. Értelek...
2014. szept. 21. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!