Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fémbarnító recept (Hol, miből...

Fémbarnító recept (Hol, miből tudom beszerezni az összetevőket? ).

Figyelt kérdés

Neten találtam egy-két módszert. Ráégetős megoldások, annyira nem jönnek be.


Átmásolom ide recepteket:


Nekem ez tűnik szimpatikusnak, de Nátrium nitrátot (nem találtam meg milyen műtrágyában van pontosan, hogy lehetnek kinyerni) és nátrium nitritet (erről se sokat) nem tudom hol lehetne venni (milyen bolt, miben van stb). Nem túl sok kellene a recept szerint. Ha valaki próbálta, szívesen fogadok tapasztalatot is. (Mennyire hatékony?, Mire kell vigyázni, (gondolom éget, mar), szellőztetés?, stb stb.)


Olvastam, hogy kálium-nitrát hasonló nátrium-nitráthoz, de gondolom nem helyettesíthető.


Még egy kérdés, ha használtam vagy csak összekevertem mibe és hogyan lehet (lehet-e (gáz képződik ...)) tárolni


120-150 g nátronlúg (NaOH)

30 g nátrium-nitrát (NaNO3)

30 g nátrium-nitrit (NaNO2)

1000 ml desztillált víz.


Az oldatot felforralják, és 20...30 percre belemártják a színezendő alkatrészt. (Ha literenként 20 g karbamidot is adagolnak, a belemártás ideje kb. 5 percre rövidül.) Az oldatot időnként vízzel kell hígítani, mert a víz az eljárás hőmérsékleténél hamar elpárolog. Mosás, szárítás után olajos ledörzsölést, kefélést alkalmaznak.


A többi recept (egyiket se próbáltam, neten találtam én is)


1.

1000 ml desztillált víz

2,5 g szublimát (Higany(II)-klorid)

10 g rézgálic (CuSO4)

45 g vas(II)-klorid

20 g cc. salétromsav (HNO3)

10 g borszesz (38°)


Az oldatot vattával jó erősen beledörzsölik az alkatrészbe, 2-3 óráig pihentetik, majd nagyon gyengén ismét bekenik. A 2-3 órás pihentetés utáni bekenést 3-szor megismétlik, majd az utolsó átkenés után 24 órát állni hagyják. Ezek után 3-4 percig desztillált vízben kifőzik, és a létező legfinomabb drótkefével szárítás után finoman átkefélik. Előfordul, hogy a színezés még nem megfelelő, ekkor az alkatrészt ismételten le kell kenni - esetleg többször is -, majd fözni és kefélni szükséges. Ha a szín megfelelő, akkor beolajozzák és egy puha ronggyal átdörzsölik.


2.

A vas vagy acéltárgyat lenolajjal vagy kénbalzsammal egyenletesen bekenik, majd széntűz fölött 350-400 °C -on tartják.


3.

4g antimon-klorid és 12 g olívaolaj összeolvasztott keveréke, amit egy vászonrongy segítségével feldörzsölnek a zsírtalanított alkatrészre. Bedörzsölés után, 24 órát pihentetik, és az eljárást addig ismétlik (esetleg 10-12-szer), amíg a színezés nem kielégítő.


4.

30 g vas(II)-szulfát (FeSO4·7H2O)

15 g vas(II)-klorid

12 g réz-szulfát

50 g abs. alkohol

1000 ml desztillált víz.


Első lépésben az oldatot szivaccsal vagy rongylabdával egyenletesen felkenik az alkatrészre, utána hagyják megszáradni és 10-12 órát pihentetik. Ekkor vöröses rozsdaszerű felület alakul ki. Második lépésben tiszta vízben kifőzik, majd megszárítják az alkatrészt. Száradást követően finom szálvastagságú (0,08-0,1 mm) és 100-150 mm korongátmérőjű drótkoronggal 800-1000 percenkénti fordulatszámmal óvatosan átkefélik. Ha az eredmény nem kielégítő, az eljárást 2-6-szor megismétlik. A kefélt alkatrészt forró vízbe fektetik, amibe tannint vagy kékfát (haematoxylin) oldanak fel. Ezek a festékanyagok szebbé teszik a színezést. Végül 105-120 °C-on megszárítják és olajjal lekenik.


Segítséget előre is köszi.



2014. szept. 22. 20:55
 1/2 anonim ***** válasza:
92%

felmelegíted a fémet elektromosan vagy lánggal és új olajba dobod akkor barna lesz. ha fáradt olajba akkor fekete.


de lehet külön kapni fegyverboltba barnító folyadékot.

2014. szept. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Pl. vegyszerboltban.
2014. szept. 23. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!