Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet megoldani a...

Hogyan lehet megoldani a következő feladatot?

Figyelt kérdés

az a1 egy szám, nem pedig a*1, s igy az a2 sem a*2.....és az an is egy szám

Biz. be, hogy (1+a1)*(1+a2)*.....(1+an)=>2

az a1, a2... an eleme az "R+"-nak.

Én a középarányosokra gondoltam, de nem tudom felirni az egyenlőtlenséget, és ebben kérem a segítségeteket!


2014. okt. 4. 14:39
 1/3 anonim ***** válasza:

Kéne még valami feltétel, mert

1,01*1,01*1,01*1,01*1,01 még mindig csak kb 1,05. Nemhogy 2.

2014. okt. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A feladat nem pontosan van leírva. Azt kell bizonyítani, hogy ennek a szorzatnak a határértéke nagyob, egyenlő kettő, ha n tart a végtelenhez. Ha ezt nem határértékként kezeljük, hanem véges n-re,a akkor az állítás nem igaz.


Többféle bizonyítás létezik, közülük egy a következő.

Legyen a1 az ai (i tetszőleges) számok legkisebbje. Ekkor, ha a szorzatban minden ai-t a1-re cserélünk, az eredmény biztosan nem nagyobb az eredeti szorzatnál. Ekkor a szorzatot (1+a)^n alakban is írhatom (n tart a végtelenbe). Hatványsorba fejtve, ez így kezdődik: 1+a*n+a*n*(n-1)/2+... Ha csak az első két tagot hagyom meg, akkor ismét csökkentettem az eredményt. Mivel "a" egy konkrét pozitív szám, ezért létezik olyan (elég nagy) "n" érték, amelyre már az a szorzat >1. Márpedig akkor az eredeti, amelynél mindig nem nagyobbat tekintettünk, míg eljutottunk az 1+a*n összeghez, szintén nagyobb kettőnél.

2014. okt. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Kifelejtettem azt hogy: a1*a2*....*an=1
2014. okt. 4. 19:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!