Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A behangolatlan analóg tv...

A behangolatlan analóg tv készüléknél a hangyaháborút tulajdonképpen mi okozza?

Figyelt kérdés
Ha elvileg nincs ráadva semmilyen jel akkor nem valami egyenletesen szürke vagy fekete képet kellene látni? Mert ugye A/V-ban tulajdonképp fekete kép látható ha ott nincs jel a bemetre adva.

2014. okt. 5. 21:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
A rengeteg, kulonbozo frevenciaju es interferalo elektromagneses zaj okozza. AV eseten mestersegesen van 'kinullazva', azaz ha nincs meg a vivohullam, fekete kepet kapsz.
2014. okt. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
79%
Csatlakoznék az előző válaszolóhoz azzal a kiegészítéssel, hogy egyszer azt hallottam valami fizikustól, hogy a kérdéses hangyaháború egy részét a kozmikus háttérsugárzás okozza.
2014. okt. 5. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
71%
Shot noise
2014. okt. 5. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 acelsziv ***** válasza:
72%
Valóban kozmikus háttérsugárzás. Lényegében az Ősrobbanás zaját hallod. Ezt nem én állítom, hanem a csillagászok.
2014. okt. 5. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 fGhw39-84th ***** válasza:
87%

"Valóban kozmikus háttérsugárzás. Lényegében az Ősrobbanás zaját hallod. Ezt nem én állítom, hanem a csillagászok."

Ezt régen én is így gondoltam, de valójában a mikrohullámú háttérsugárzás annyira gyenge, hogy nagy antennákat kell építeni, hogy fogható legyen. A zaj oka a műszerben keresendő, ahogy az első válaszoló leírta.

2014. okt. 6. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
70%

Ez csak személyes véleményem, de szerintem a 220-as kábelen is bejön olyan szintű magasfrekvenciájú zaj, hogy simán összehozza a habzó cukrosmákot a képernyőn.

Az egész elektromos hálózat antenna is egyben, jön azon minden.

2014. okt. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 dellfil ***** válasza:
90%

A zaj - "hangyafoci" - amit a képernyőn látsz, belülről fakad. Azt a TV erősítő láncának a saját zaja okozza. Ugyanis, ha kihúzod az antennadugót a "hangyafoci" erőssége nem csökken, vagy csak minimálisan változik. Amikor van bejövő hasznos jel, akkor annak erőssége függvényében működik egy negatív visszacsatolás (AGC), amely áramkör működése nem engedi túlvezérlődni az erősítő láncot és jelentősen megjavítja a jel/zaj viszonyt.

Namármost, ha nincs hasznos bejövő jel, akkor az AGC áramkör szabadjára engedi az erősítőket, úgyhogy azok

maximális erősítésre állnak be. Ilyenkor jelként az előző fokozatok által termelt zajt erősítik, de bikamód. :)

Hogy honnan "tudja" egy analóg TV áramköre, hogy van "hasznos" jel? Nos onnan, hogy az AGC kapuzott benne.

Ez azt jelenti, hogy a kép sorokra bontásakor minden sor végén szinkronjel van, amely "tudatja" a TV áramköreivel, hogy újabb sor következik. (Hogy hogyan, most mélyebben ne menjünk bele.) Erre a szinkron időtartamra van a jelből mintavétel, és ez a szint állítja be az erősítést. (Ez a kapuzott AGC.) Tehát ha nincs szinkronjel, - vagyis "hasznos" jel - az erősítők maximumon mennek. És lőn jó nagy zaj. Mármint elektronikai értelemben. Bocs a hosszú léért, de nagyon sok félreértéssel, félreértelmezéssel, legendával - a három kelvines háttérsugárzás, stb. találkoztam már.


dellfil


U.í.:Nem most volt először kérdés. :)

2014. okt. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 dellfil ***** válasza:
100%

Nem, Wadmalac tévedni tetszik. :)

A leggyengébb minőségű TV készülékek tápegységei is úgy vannak - voltak szerkesztve, hogy azokon keresztül ne juthasson be (sem ki!) semmilyen tranziens a készülékbe.

Az akkuról is működtethető készülékek képernyőjén is ugyanolyan a zaj. És ne mondd, hogy a tápvezeték szedi össze... :)

Különben ennek a fajta "zaj"-nak a forrásai legfőképpen az ellenállások. Persze az elektroncsövek, tranzisztorok is termelnek zajt.


dellfil

2014. okt. 6. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
100%
Csak tippeltem, köszi a korrekt leírást. :)
2014. okt. 7. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A "shot noise" válasz egész jó volt, amit sikerült lepontozni.
2016. febr. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!