Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hipotermival kapcsolatosan:"...

A hipotermival kapcsolatosan:"A sejteken belul jegkristalyok keletkeznek es megakadalyozzak a Na pumpa mukodeset es ezaltal a sejtfal megrepedeset eredmenyezik". Ez a folyamat hany Celsius fokos testhomersekleten kovetkezik be?

Figyelt kérdés
Ha peldaul egy beteg tudatlan allapotban kerul a surgosssegre 29 Celsius fokos testhomersekleten beszelhetek ilyesmirol?

2014. okt. 12. 18:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ne keverd a szezont a fazonnal. Jégkristályok csak a víz fagyáspontja alatti hőmérsékleten keletkezhetnek. +29°C-os testhőmérsékleten ilyenről szó nincs. Nem tudok arról, hogy vala is tudományosan igazolták volna, hogy kifejezetten a pumpaműködés hatásfokának csökkenése okozza az emberi sejtek károsodását normál testhőmérséklet alatti hőmérsékleten. Az egyébként nagy valószínűséggel nem is így van, mivel az emberi vörösvérsejteket pl. vérbankban +4°C-on szokták tárolni, az esetlegesen hozzáadott segédanyagok jelenlétében akár a vérvételtől számított 56 napig is, jelentősebb károsodás nélkül. Az ilyen módon tárolt vörösvérsejtek transzfúzióval visszajuttathatók emberbe és ott a keringésben még több hónapig kimutathatók, jelezve, hogy kvázi "normális" módon keringenek tovább és végzik biológiai feladatukat.
2014. okt. 12. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszt. Azert kerdeztem ra, mert egy konyvben talalta az egyik ismerosom a hipotermiarol. Nem feltetlenul a vorosvertestekre gondoltam. Inkabb a vegtagok, itt a szovetek szintjen a sejtekben... ugyan ugy ott sem lehetseges?
2014. okt. 12. 20:42
 3/6 sadam87 ***** válasza:

Emberi sejtek esetében biztos, nem mivel azoknak (és általában az állati sejteknek) nincsen sejtfaluk.

A fagyás tényleg súlyosan károsítja a sejteket, valóban felreped a jégkristályok képződése miatt a sejthártya (és nem a sejtfal! az legfeljebb a növényeben), de nem hiszem hogy ennek lenne köze a bármilyen Na pumpához.

Alacsonyabb hőmérsékleten fokozatosan lassulnak a sejtekben a biokémiai folyamatok, míg végül leállhat például a szívműködés. A végtagok esetében fagypont alatti hőmérséklet esetén a fenti okok miatt elhalnak a sejtek, fagypont felett valószínűleg a vérellátás romlása okozhatja a legfőbb gondot (a végtagban összehúzódnak az erek, hogy kevesebb hőt adjunk le).

2014. okt. 12. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Koszonom a segitseget! :)
2014. okt. 12. 22:59
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem szabad megfeledkezni arrol, hogy az “elet” egy ember szempontjabol egesz mast jelent, mint az “elet” valamelyik sejt szempontjabol. Amikor maga az ember meghal, pl megall a szive, egyes sejtek meg javaban teszik a dolgukat akar orakig vagy nemelyik talan tovabb is. Kihult embernek is, ha leall a szive vagy a legzese, az ugyanolyan hideg masfajta sejtjei lehet hogy vigan dolgoznak. Szoval a 30 fok az alapvetoen nem az elettel osszeegyeztethetetlen, hanem az emberi elettel.
2014. okt. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A jégkristályok átszúrják a membránt, azért sérülnek a sejtek. A Na pumpához semmi közük nincsen.
2015. márc. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!