Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tűzgyújtáshoz használt magnézi...

Tűzgyújtáshoz használt magnéziumtömb miért világít halványan a sötétben?

Figyelt kérdés
2014. okt. 20. 08:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, csak tippelek: hogy meg lehessen találni a sötétben, mielőtt tüzet gyújtasz.
2014. okt. 20. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Logikus. :D ez tetszik
2014. okt. 20. 10:26
 3/9 anonim ***** válasza:
87%
Uránium lesz az nem magnézium :D
2014. okt. 20. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én nem tartanám a párnám alatt. Sőt, ha tényleg radioaktív akkor valahova le kéne adni inkább.
2014. okt. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#3: Uránt nem használnak tűzgyújtáshoz (legalábbis nemigen "kémiai" tűz gyújtásához).


#4: Nem feltétlenül veszélyes. Alfa-bomló rádium-izotóppal kezelt magnéziumot a kezedben is tarthatsz, akkor sem valószínű hogy komolyabb bajod lenne, még hosszabb idő múltán sem. Nyugodtan tarthatnád a párnád alatt.

Azonban annál veszélyesebb az ilyen magnéziummal gyújtott tűz füstjének, égéstermékének belégzése, lenyelése, attól én jobban tartanék.

Régen rádiummal festegették az órák számlapját, mutatóját, hogy sötétben is látható legyen, mennyi az idő. Ez sem emiatt okozott annyi rákosodást, halálesetet, hanem azért, mert a festőnők az ecset nedvességtartalmát úgy pótolták, hogy "megszopogatták" a szőrt rajta, így a szervezetbe bekerülve már tudott komoly problémát okozni a rádium.


Prypjatban a moziban pl. a mai napig rádiumos festékkel festett nyilak mutatják a haladási irányokat a falon, és még mindig derengenek a sötétben. New Yorkban a központi vasútállomás nagy része gránitból készült, ez 1986 előtt radioaktívabb volt, mint a prypjati mozi.

2014. okt. 20. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Az valami foszforeszkáló festék lesz.

Ha a Cserenkov-sugárzást láttad volna, már nemigen mesélnél róla. :D

2014. okt. 21. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

"Azonban annál veszélyesebb az ilyen magnéziummal gyújtott tűz füstjének, égéstermékének belégzése, lenyelése, attól én jobban tartanék."

Én annyira nem. A sportolók (súlyemelők, szertornások, falmászók) vidáman porozzák a tenyerüket magnézium-oxiddal.

Ahhoz, hogy istenigazából veszélyes legyen, ahhoz órákat kellene hegeszteni és beszuszogni maszk nélkül. Az az 1-2 grammnyi, ami egy tűzgyújtáshoz a tábortűz alá kerül, el sem ér az orrodig.

2014. okt. 21. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7: Félreértettél. Rádiummal kezelt magnéziummal gyújtott tűz égéstermékére gondoltam,, nem sima magnéziuméra :) Feltételeztem, hogy rádiummal kezelt magnéziumra gondol a kérdező, mert azt írta, világít a sötétben. Már ha egyáltalán létezik ilyen, bár elég nagy hülyeségnek tartanám.

Nem tudok róla, hogy a magnézium önmagában világítana a sötétben :)

2014. okt. 21. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

#8:

Ja az úgy más. De valóban sima foszforeszkáló festék lesz az, az meg olyan kevéske van abban a kicsi reszelékben, ami egy tűzgyújtáshoz lekerül a magnéziumból, hogy nem számít.

2014. okt. 22. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!