Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ennek a függvénynek miért ez...

Ennek a függvénynek miért ez a deriváltja?

Figyelt kérdés

Baranyi Károly: Fizika gondolkodás iskolája c. könyvét olvasom, és épp a harmonikus rezgőmozgásnál tartok. Szerintem nagyon jól magyaráz, megtanultam a deriválás alapjait is, viszont egy valamit nem értek.

x(t) = A*sin omega(t1-t0)

ennek a deriváltja:

v(t) = A*omega*cos omega(t1-t0)


A v(t) függvénybe hogy került az A mellé még egy omega?

Az oké, hogy a sinus deriváltja a cosinus, de miért van még egy omega. Ráadásul, a v(t) deriváltjába pedig már omega^2 van.



2014. okt. 26. 19:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Közvetett függvény, jó az!
2014. okt. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem igazán értem.
2014. okt. 26. 19:57
 3/5 Angelo84 ***** válasza:
100%
Azért mert a cosinus az külső függvény, és a hasában még van egy függvény ami omega*(t1-t0), és összetett függvényt úgy deriválunk, hogy deriváljuk a külső függvényt, és ami a hasában van megtartjuk, és megszorozzuk a belső függvény deriváltjával, jelen esetben még egy darab omegával, hiszen omega*(t1-t0) deriváltja az omega.
2014. okt. 26. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért, mert a szinuszon belül van még egy lineáris függvénye a t-nek: ω*t. Ennek a deriváltja ω, és ezzel még meg kell szorozni a függvényt. Esetleg nézd meg alaposabban a könyv deriválós részét.


A*sin(ω*(t - t0)) deriváltja A*ω*cos(ω*(t - t0)).

Itt is megmarad a lineáris belső függvény, és így kijön még egy ω.


Másik példa:

sin(ln(A*x^2)) deriváltja a szinusz deriváltjának:

cos(…),

a logaritmus deriváltjának:

1/(…) és

az A*x^2 deriváltjának

2*A*x-nek

a szorzata, azaz

[cos(ln(A*x^2))]*[1/(A*x^2)]*[2*A*x].


(Amit viszont én nem értek, hogy az

„x(t) = A*sin omega(t1-t0)”

kifejezés jobb oldalán semmilyen t függés nincs, nem írtál véletlenül a t1 helyett t-t a bal oldalon, vagy valami ilyesmi?

Szerintem formálisan így x'(t) = 0.)

2014. okt. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az előző válaszokat kiegészítve ez a láncszabály tipikus esete. Minden függvényt fokozatosan "bontunk le". Egy sin(omega*t) függvény a t szerinti deriválást tekintve első lépésben az omega*t változó függvénye, amelynek deriváltja természetesen cos(omega*t), de ezután az omega*t függvényt kell deriválni t szerint, ez pedig omega. Ez szorozza az eddigieket, azaz:


d[sin(omega*t)]/dt = omega*cos(omega*t)


Egyébként ez egy tök egyszerű összefüggés. Ha adott egy f függvényed, amely a g-n keresztül függ t-től, vagyis f=f(g(t)), akkor az f-nek a t szerinti deriváltja így írható:


df/dt = df/dg * dg/dt. Ezt kell itt is alkalmazni.

2014. okt. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!