Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sürgős segítség kéne! Matemati...

Sürgős segítség kéne! Matematika, logaritmus egyenletet le tudná vezetni valaki?

Figyelt kérdés
Linket nem tudok :( x alapú logaritmus9 + 3x alapú logaritmus 3+ 9x alapú logaritmus 27= 0

2014. nov. 4. 19:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez így gyönyörűn van leírva, de kibogoztam. Nem írom le végig, de nagy vonalakban erről lenne szó:


1. Jelölésrendszer:


a alapú logaritmusban b-t így jelölném:

log_a(b)

Nem tudom, így-e a helyes, de hirtelen jobbat nem tudok.


2. Megoldás vázlata:


Közös alapra hozod, mégpedig hármas alapra:


log_x(9) = (log_3(9))/(log_3(x))


Ugyanezt eljátszod a másik kettővel is. A számlálókat ki lehet számolni, ismert, pontos, egész értékük van. Ami a nevezőket illeti, lesz pl. egy ilyen is:


log_3(3x)

Ezt így bontod fel:

log_3(3x) = log_3(3) + log_3(x)


Hasonlóan eljátszod a mésik kettővel is, így az egyetlen ismeretlened a log_3(x) lesz, amit elnevezel y-nak ha akarsz (én ajánlom, mert áttekinthetőbbé teszi a feladatot), majd a kapott egyenletet megoldod. Beszorzol a nevezőkkel, és y-ra másodfokú egyenletet kapsz. Determinánst számolsz (nekem negatívnak jött ki, de valószínűleg elszámoltam valamit), és mindkét kijött megoldásra, ha léteznek, visszahelyettesíted:


log_3(x) = y

x = 3^y

2014. nov. 4. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! :) Sajnálom,hogy hülyén írtam le.
2014. nov. 4. 21:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!