Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Dinamika témaköréből segítség...

Dinamika témaköréből segítség (nem házi feladat)?

Figyelt kérdés

A Dér-Radnai-Soós I.kötet 3.fejezetének 3.15.feladatáról lenne szó.

A 72km/h sebességgel vízszintes pályán haladó, 500 tonna tömegű vasúti szerelvényről leszakad a szerelvény 100 tömegű része. A mozdony a szétszakadás után ugyanakkora húzóerőt fejt ki, mint azelőtt. Mekkora távolságban lesz egymástól a szerelvény két része a leszakadt rész megállása pillanatában, ha a súrlódási tényező 0,01?

Próbáltam úgy, hogy a szétválás pillanatában a 100 tonnás részre hat egy F erő, ami tovább vinné, de hat a súrlódás, ami miatt egyszer megáll. F-Fs=0==>a=0,1m/s^2

Ebből az idő t=200s-ra jött ki.

Innét deltax1=200*20-(1/2)*0,1*200^2=2000m jött ki.

A másik kocsinál hogyan számoljak? (Elvileg már csak annak az elmozdulása kell és akkor képezhetem a kettő különbségét.)

A megoldókulcsban 4500m van.

A válaszokat/segítségeket előre is köszönöm szépen, és természetesen megy a zöld! :)



2014. nov. 13. 19:49
 1/2 anonim ***** válasza:

A szétválás előtt a test egyenes vonalú, egyenletes mozgást végez. (Nem gyorsul)

Vagyis a rá ható erők eredője 0.

F(húzó) = F(súrlódás)


A súrlódási erő m*g*nű


Szétválás után az első részre ható erő:

F(eredő) = F(húzó) - F(súrlódás1)

F(súrlódás1) = m1*g*nű képlettel kapható meg.


Ebből az első rész gyorsulását ki tudod számolni.

F(eredő) = m1*a


Az első rész 20m/s-os kezdő sebességgel a gyorsulással egyenletesen gyorsuló mozgást végez.



A második részre csak a súrlódás hat. A 2. rész gyorsulása:

F(súrlódás2) = m2*g*nű = m2*a

Ennek a résznek is 20m/s a kezdősebessége.


1. Ebből kiszámolhatod, hogy mennyi idő alatt áll meg.

2. Ezalatt mennyit ment előre a hátsó rész

3. Ezalatt mennyit ment előre az első rész


A kettő különbsége a válasz a kérdésre.



"Próbáltam úgy, hogy a szétválás pillanatában a 100 tonnás részre hat egy F erő, ami tovább vinné"


Ennek nincs értelme. A testre egy erő hat. Fs=m2*a

Az 'a'-t ebből tudod kiszámolni. Nincs semmiféle erő, ami továbbvinné. Sebessége van.

2014. nov. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ezen számítások alapján az első része az 4500m-t a második része 2000m-t tett meg.Kettő különbsége 2500m. Csak igazából engem a megoldókulcs zavar, mert ott 4500m van.
2014. nov. 14. 09:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!