Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány különböző enzim létezik...

Hány különböző enzim létezik az élővilágban?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam, hogy 2000. Nekem kevésnek tűnt, de erősítsetek meg, hogy tényleg e körüli szám.

2014. nov. 14. 20:35
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem elég sok az a kétezer ? És ha több, akkor mire mégy vele ?
2014. nov. 14. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Hardy Weinberg ***** válasza:
Nem ártana tisztázni, hogy mi számít "különböző" enzimnek. Mert ettől függ a végeredmény.
2014. nov. 14. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez a cikk 2700 emberi enzim vizsgálatáról szól, tehát kijelenthetjük, hogy az emberben legalább 2700 különböző enzim van:

[link]


Gyanítom, hogy ennél már nincs sokkal több.


Ez az oldal kb 300 különböző restrikciós enzimet sorol fel, ezek nincsenek jelen emberben, tehát nincsenek az előbbi 2700-ban.

[link]


Ha úgy vesszük, hogy az emberi enzimek hasonló párjait ugyanannak az enzimnek tekintjük (tehát az nyúl ugyanazon enzime meg a kacsa ugyanazon enzime egynek számít), akkor is máris van 3000 különböző enzimünk. A növények, a rovarok, a gombák és az egyéb élőlénycsoportok tartalmaznak pár trükkös enzimet, ami nincs az emberben, szerény becslésem szerint adjunk a fenti számhoz még úgy 1000-et. Tehát minimum úgy 4000 enzimféleség biztosan létezik az élővilágban, de ennél akár sokkal-sokkal több is lehet. Baktériumokból például lehet, hogy leírnak majd még egyszer ennyit.


Ha viszont minden élőlény saját enzimeit külön entitásnak vesszük, akkor ember 2700, nyúl 2700, kutya 2700 fajonként simán 2-3000 enzimmel számolhatunk.


Egyébként a kb 20000 génünk kb 9 nagy fehérjecsoportra oszlik legalábbis az alábbi link szerint:

[link]

Ezen kívül ott vannak a fehérjét nem kódoló gének, tehát egy csoportra átlag 2000 gén jut. Ahhoz képest a 2700 enzim eléggé reális.

2014. nov. 14. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Ozmium42 ***** válasza:
Tényleg definiálni kéne, mi számít különbözőnek. Egyetlen enzimnek is lehet egy csomó, aminosavban sorrendben eltérő, de működés szempontjából azonos változata. Szerintem az a 2000 úgy értendő, hogy 2000 egyértelműen elkülöníthető enzim (saját génekkel, jellemző szerkezeti elemekkel, működéssel)
2014. nov. 15. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sadam87 ***** válasza:

Ahogy a második, harmadik és negyedik válaszban is utaltak rá, nem mindegy mit értünk különböző enzim alatt: egy aminosav eltérés is elég, bizonyos mértékben különbözzön a működésük, vagy egészen más folyamatot szabályozzon.

A 3. válaszhoz írnék egy kis kiegészítést. Felkeltették az érdeklődésemet az ott írottak, és én is megpróbáltam utánanézni annak, hányféle enzim van az emberben (pontosabban annak, mennyi enzimet kódoló génünk van).

[link]

E szerint az oldal szerint mintegy 3000 fehérjét kódoló génünk van.

[link]

[link]

Ez a wikipediás ábra egy másik oldal alapján készült (link lent), nem a legfrissebb, de így is elég sok enzimet találunk: 94 izomeráz, 230 foszfatáz, 454 hidroláz, 476 proteáz, 1512 transzferáz, 550 oxidoreduktáz, 104 liáz, 260 ligáz. Ez összesen mintegy 3500 gént jelent. Mondom, nem a legfrissebb az ábra, de nekem úgy tűnik, azóta csak szaporodtak.

Ez a forrás oldal, itt ellenőrizhető:

[link]

2014. nov. 15. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!