Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a gyorsabb, a hőmérsékl...

Hengerelőhereverem kérdése:

Melyik a gyorsabb, a hőmérséklet csere, kiegyenlítődés vagy pedig a levegő csere?

Figyelt kérdés

Feldobódott a kérdés, hogy amikor kinyitjuk az ablakot és szellőztetünk, mondjuk télen és bent fűtött a lakás, de épp nem megy(tehát csak meleg van a szobában) akkor a levegő cserélődik ki előbb, vagy pedig gyorsabban hűl le a szoba és a levegőcsere csak valamivel később történik, esetleg egy és ugyanazon folyamat?

Esetleg ha teljesen hülyeséget írtam annak is örülök ha kijavítja valaki.

(bár véleményem szerint a hőátadás az atomok közötti energiaátadás(ütközés?) és a levegőcsere pedig az atomok kicserélődése a kintivel, éppen ezért a hőcsere gyorsabb szerintem, de sajnos nem vagyok benne biztos)


2014. nov. 24. 10:36
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja igen és a végső következtetés lényegét nem is írtam: megéri kicsit kinyitni csak az ablakot, így a hő jobban bennmarad és a levegő cserélődik, vagy pedig tárva nyitva jobb, esetleg teljesen mindegy?
2014. nov. 24. 10:38
 2/4 anonim ***** válasza:
a levegőcsere szerintem gyorsabb, és gazdaságosabb is, ha szellőztetsz télen, akkor ha a levegő gyorsan kicserélődik aztán becsukod az ablakot a falaknak nem hűltek le annyi idő alatt, de ha órákra nyitva hagyod akkor a falak is lehűlnek és sokkal költségesebb visszafűteni a szobát
2014. nov. 24. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

ui.: nem gazdaságossági szempontból kérdezem, hanem fizikai, szóval képletek törvények is vannak a dologhoz valaki fejében akkor azt is megköszönöm

(az egyszerűség kedvéért ez egy homogén tér tehát a hőm. a szoba minden pontján állandó, nincs szél kint, tehát csak a legegyszerűbb modellben érdekelne, hogy néz ki ez a folyamat)

2014. nov. 24. 10:56
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

A téli szellőztetés pár perc alatt kicseréli a szoba teljes levegőjét. A hőkülönbség gyorsan "kihajtja" az öreg levegőt és berántja helyette a frisset.

Ez a friss hideg levegő a szellőztetés után gyorsan visszamelegszik, egyrészt a falaktól, másrészt meg a nagyobb hőkülönbség miatt gyorsabb lesz a légforgás is a fűtőelemek körül.

2014. nov. 24. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!