Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha nagyon alacsony hőmérséklet...

Ha nagyon alacsony hőmérséklettel itt, a Földön is elő lehet állítani szilárd hidrogént, akkor hogy lehet, hogy az űrben, ahol a létező legalacsonyabb a hőmérséklet, gáz állapotú a hidrogén?

Figyelt kérdés
2014. dec. 3. 12:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A halmazállapot nem csak a hőmérséklettől függ, hanem a nyomástól is.
2014. dec. 3. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Az űrben nem olyan jellegű a hidrogén eloszlása, mint itt a Földön. Itt egyetlen köbmm-ben sokszázezer-trilliárdnyi hidrogénmolekula foglal helyet, míg az űrben köbméterenként jó ha találunk pár darab hidrogénatomot, még a nagy hidrogénfelhőkben is. Ilyen sűrűség mellett nem is igazán van értelme halmazállapotról beszélni, csupán azért használjuk rá a "gáz" megnevezést, mert még nem látta szükségét a tudományos élet ennél pontosabb meghatározás bevezetésének. Bizonyos értelemben az ilyen ritka közeg egy külön halmazállapotként is értelmezhető.
2014. dec. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:

Tegyük fel, hogy egy bizonyos mennyiségű hidrogént megfagyasztunk és kidobjuk az űrbe, olyan helyre, ahol nem kap olvadáspontjához elegendő energiát, hőmérsékletet.

Ekkor nem fog elolvadni, ez tény.

De szublimálni igen.

Tehát szépen lassan szilárd állapotból is gázneművé alakul.

A "szépen lassan" meg a világűr évmillióival mérve elég idő volt ott, hogy ne kolbászoljon ott egy grammnyi fagyott hidrogén sem, még ha valamikor volt is.

Esetleg üstökösök magjában, Naptól jó messze bolyongó meteorokban zárványként jelen lehet valami minimális menyiségben.

Nulla légköri nyomáson meg gáz állapotból még 1-2 K hőmérsékleten sem fog lecsapódni és szilárdra fagyni.

2014. dec. 3. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Továbbá nem igaz az, hogy az űrben a lehető legalacsonyabb hőmérséklet uralkodik. A 2.7 K háttérsugárzás mindenütt jelen van, ezen kívül a galaxisok, csillagok közelében további sugárzás van, ami termikussá téve elég jelentős lehet. A Földön például ennek köszönhetjük a 10 celsiusfok körüli átlaghőmérsékletet.
2014. dec. 3. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!