Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika, mechanikai energiák -...

Németh_G kérdése:

Fizika, mechanikai energiák - Miért nem egyenlő a változás?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Egy asztalra állítok egy D állandójú csavarrugót, és ráteszek egy G súlyú testet. A rugó összenyomódik d távolsággal, és a rendszer nyugalmi helyzetbe kerül. A G egyensúlyban van a D×d rugóerővel. A test helyzeti energiája G×d-vel csökkent, ami D×d×d, a rugó potenciális energiája 1/2×D×d² lett, a test által rajta végzett munka is ennyi volt. A helyzeti energia és a potenciális energia összege nem változhatott, a rendszer zárt. ΔEr=-ΔEh, 1/2×D×d²=(D×d)×d, ami nem stimmel. Mi az istent felejtek ki a levezetésből?

2014. dec. 7. 20:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ez jó kérdés, tetszik. Ki veszi még észre rajtam kívül a csúsztatást?
2014. dec. 7. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 kacsesz válasza:
Hmmm :) Olyan mintha tesztelne minket. Én viszont elárulom, a rugó erő lineárisan növekszik így az átlagát kell venni. Amikor elkezded összenyomni még szinte nincs benne erő és a D*d-t éri el a legvégén. Olyan mint a négyzetes úttörvény.
2014. dec. 7. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Hát… Nem nyert.


A legvégén valóban a D*d tart egyensúlyt G-vel, és az is stimmel, hogy amíg d-vel összenyomjuk, addig 1/2*D*d^2 munkát végzünk rajta, pont az átlagolás/négyzetes úttörvénnyel vett analógia miatt. De a kérdező is ezt írta le.

2014. dec. 7. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

>> "A G egyensúlyban van a D×d rugóerővel. A test helyzeti energiája G×d-vel csökkent, ami D×d×d"


A G csak akkor van egyensúlyban a Dd erővel, amikor a mozgás megáll, addig a rúgó által kifejtett erő folyamatosan nő, méghozzá 0-tól G-ig. Ha feltételezzük a lineáris változást, akkor kiátlagolhatjuk, tehát a potenciális energia 0+Gd/2 lesz vagy általánosabban (kx_1+kx_2)d/2, mert az x=0 pozicionál az első tag nulla, a második meg D. Így pedig igaz az egyenlőség.


A logikád volt rossz. Az energiaváltozások megegyeznek, hiszen meg kell egyezniük, de amikor a testet teszed a rúgóra, akkor a gravitációs tér végzi a munkát és nem a rugó. Egy folyamatosan változó erőről beszélünk, mert az eredőt kell figyelembe venni, általánosabba annak az erőnek az integrálja adja a potenciális energia differenciáját a két pont között.

2014. dec. 7. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Nem teszt. Természetesen valami csúsztatásnak kell benne lennie, de én nem látom, pedig keresem. Nekem most már nyilván a szokásos csőlátásom van, de kívülről megtalálható lehet a hiba.


Az, hogy a rugó erő nulláról nő G-re a d távolságon, az teljesen világos, ezért van a munka és az energia is felezve. A helyzeti energia változását így nem fedezi, ez az én gondom is. Elég lenne az erőmentes és az összenyomott helyzet két-két energiáját összeadni, de nem egyezik.

2014. dec. 7. 22:23
 6/13 anonim ***** válasza:

Ó… Akkor nem kaptad meg a privát üzenetemet…


Itt rontod el: „A rugó összenyomódik d távolsággal, és a rendszer nyugalmi helyzetbe kerül.”

Ha ráilleszted a tested a rugóra, és elengeded, akkor az elkezdi összenyomni a rugót, és lesz egy mozgási energiája is. Ahhoz, hogy megálljon az egyensúlyi helyzetében vagy neked kell elvinned azt a plusz energiát, ami kijön, vagy a súrlódás viszi el hő formájában. Ezért nem stimmel az energiamegmaradás.


Szóval ha konzervatív és zárt a rendszered, akkor nem tud nyugalmi helyzetbe kerülni, ha tényleg abból a kezdeti állapotból indul, amit leírtál.

2014. dec. 7. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 kacsesz válasza:

Igen, bocsi figyelmetlen voltam és nagyképű :)

De a helyzeti energia általános képlete állandó erőt feltételez, és mint fentebb írták is az eredő erőt kell számításba venni (G-Fr), ahol Fr 0-ról G-re növekszik, így az eredő is gyakorlatilag 0-ról Fr-re növekszik. Azt hiszem így van, és talán írták is ezt fentebb...

2014. dec. 7. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#6: Nem vettem észre az üzenetet, elnézést kérek. De ez azt jelentené, hogy a helyzeti energia fele elmegy hőveszteségben. Sokallom. Ha egy zsineggel kellően lassan engedem rá a testet a rugóra, akkor pedig ott lesz súrlódás, ezt elfogadom. Viszont akkor a zsinegre ható súrlódási erő adná ki pontosan a helyzeti energia felét, és nekem ez nem érződik hihetőnek.


Nem akadékoskodom, csak vitázom, mert csak így található meg a megoldás. De már most köszönöm a próbálkozást a meggyőzésemmel.

2014. dec. 7. 22:41
 9/13 anonim ***** válasza:

> „Ha egy zsineggel kellően lassan engedem rá a testet a rugóra, akkor pedig ott lesz súrlódás, ezt elfogadom.”

Hogyha lassan engeded rá, akkor nem viszel G*d energiát a rendszerbe, hiszen amikor már hozzáérsz a rugóhoz, akkor az is elkezdi nyomni, és segít neked tartani. Ekkor megspórolsz magadnak éppen 1/2*D*d^2 energiát.


Akkor nem fog tud nyugalmi helyzetben maradni, ha simán csak odailleszted a testet a tetejéhez, és elengeded. Ekkor az egyensúlyi helyzetnél lesz még egy 1/2*D*d^2 mozgási energiája is, és így teljesül az energia megmaradás. Ha finoman a kezeddel kíséred az egyensúlyi helyzetéig, akkor nem tud felgyorsulni, ez az energia nálad marad.

2014. dec. 7. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9: Érzem, hogy valahogy nálad van a pont, de még nem állt össze teljesen. Ha a testet elengedem, akkor, azt hiszem, a test lefelé átlendül a későbbi egyensúlyi helyzeten, valószínűleg a G×d-nek megfelelő összenyomásig. De a rugó utána visszaemeli, és a csillapodás után (azt energiaveszteségnek kell felírni?) megáll "középen". Vagyis a rugó végez a testen 1/2 G×d munkát...


Lehet, hogy itt van a kutya elásva?


A végén Er=1/2×D×d² áll szemben a G×d=D×d×d-vel. Viszont ha visszaemelem a testet az erőmentes szintig, azzal a fél munkát nekem kell elvégeznem, a rugó adja a másik felét. Ez az?

2014. dec. 7. 22:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!