Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Cérnán pörgetett golyó sebessé...

Cérnán pörgetett golyó sebessége, szögsebessége hogyan változik?

Figyelt kérdés
Hogyan változik a vonalmenti és érintő irányú sebességvektor , ha a cérna az ujjunkra tekeredik és így csökken a sugár. (A golyó vertikális síkban pörög a vízszintes ujjon lévő cérnán)

2014. dec. 10. 22:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
2014. dec. 10. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
érintő irányú sebesség csökken, vonalmenti állandó, szögsebesség pedig nő
2014. dec. 10. 22:44
 3/11 A kérdező kommentje:
vagy tévedek?
2014. dec. 10. 22:45
 4/11 anonim ***** válasza:

Az érintő irányú sebessége állandó, ami összhangban van az energiamegmaradással. A perdület nem marad meg, mert az ujjadnak van egy vastagsága, így az erő nem teljesen merőleges a sugárra, van egy érintő irányú komponense is. Ez forgatónyomatékot jelent, ami folyamatosan csökkenti a perdületet.


A szögsebesség természetesen a sugárral fordított arányban növekszik.

2014. dec. 11. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
fel lehet írni egy pontban, hogy a kötélerő egyenló a súllyal: mg=(v1^2)/r1=(v2^2/)r2 ha csökken r2 akkor a v2 is csökken, nem?
2014. dec. 11. 09:38
 6/11 anonim ***** válasza:

Itt van egy videó is. A rúd jelen esetben függőleges a valóságban:

https://www.youtube.com/watch?v=iCfs_7OFaAs

2014. dec. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A parametrikusan gerjesztett ingánál (hintázás) ha rövidül a sugár, akkor megugrik a szögsebesség és az energia (és a kitérés). A perdület pedig állandó.

[link]

Ez is változó sugarú körmozgás, csak nem teljes körön hanem csak köríven.

2014. dec. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Igen, nem olvastam elég pontosan, azt hittem, vízszintes síkban keringeted. Ha függőlegesen, akkor persze folyamatosan változik a sebesség, energia, perdület.


Épp ezért gondoltam, hogy vízszintes síkban csinálod, ahol sokkal jobban tanulmányozható a lényeg, vagyis hogy mi marad meg ilyenkor: a perdület vagy az energia.

2014. dec. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a reakciókat. Szerintem ez analóg a ciklotron mozgásegyenletével, csak itt a gravitációs erőtérben mozog, nem pedig mágneses. Azt várom, hogy valaki vagy megerősítsen, vagy számolással cáfoljon.
2014. dec. 12. 17:08
 10/11 anonim ***** válasza:
A ciklotronhoz nem sok köze van. Ott a szögsebesség állandó.
2014. dec. 12. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!