Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Rejtélyes villanyvezeték?

Rejtélyes villanyvezeték?

Figyelt kérdés

Az egyik izzóm két fali váltókapcsolóra van kötve, de valami nem jó, mert ha az 1. kapcsoló A állásban van, akkor a 2. kapcsolóval lehet fel-le kapcsolni, de ha az 1. kapcsoló B állásban van, akkor a másikkal egyáltalán nem lehet felkapcsolni. Szerettem volna megcsinálni, de a 2. kapcsoló feszültségeit megmérve a következőket tapasztaltam:


Ha a foglalatban van izzó, és az ki van kapcsolva, akkor a kapcsoló nem összekapcsolt pólusai közt a feszültség 210V. Ha az izzó be van kapcsolva (világít), akkor a kapcsoló nem összekapcsolt pólusai közt a feszültség 100 V


Ha nincs izzó a foglalatban, akkor az utóbbi érték 160V, és az izzó foglalatában is mérhető 30V.


Én eddig azt hittem, egy hálózatban két pólus közt vagy 0V van, vagy 220V. Van valakinek ötlete, hogy lehet ez, honnan jönnek ezek a teljesen vad feszültségértékek?



2015. jan. 1. 21:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Első körben az 1. kapcsolót cseréld le.

Ha az izzó fel van kapcsolva és te úgy mérsz hogy vagy a fázis vagy a nulla vezeték elsőnek az izzón megy át akkor a feszültség esik az izzón.

2015. jan. 1. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Előfordulhat, hogy az első alternatív kapcsoló, nem jól van bekötve, és csak megszakítani tud.
2015. jan. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nem is az első aggaszt, az biztos rosszul van bekötve, hanem amit a másikban tapasztaltam, a 100V és a 160V, illetve a 30V az izzó foglalatában, kikapcsolt állapotban.
2015. jan. 1. 23:09
 4/14 A kérdező kommentje:
Szigula, ezt nem egészen értem. Ha van egy fogyasztó, egy kapcsoló és egy 220 V-os áramforrás, akkor te hol mérsz mást, mint 220 V vagy 0? (A vezetékek ellenállását elhanyagolva)
2015. jan. 1. 23:47
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írják csináld meg a kapcsolót

De nálad egyszerű sorba kötött kapcsolók és izzó van. Ha "bizar" értéket mérsz akkor valahol átmeneti ellenállásod van

2015. jan. 2. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Az átmeneti ellenállás azt jelenti, hogy valahol "átszivárog" az áram két vezeték vagy kapocs között? Mert igen, teljesen bizarr és változatos értékeket mérek, de a földhöz képest is, 1 és 78 V közt mindenfélét. Vagy ezt más fogyasztók okozzák, De azok tudtommal nem sorba, hanem párhuzamosan vannak rákapcsolva a hálózatra, tehát nem "oszlik meg" köztük a feszültség.
2015. jan. 2. 01:57
 7/14 anonim ***** válasza:
Mivel mérted ezeket a feszültségeket? Van olyan fázisceruza, ami LCD kijelzőjén feszültségeket ír ki, az gyakorlatilag nulla terhelést jelent, tehát az induktívan-kapacitíven átcsatolódó feszültséget is mutatja. Magyarul ha megy a fázissal párhuzamosan egy közeli vezeték, arra is jelez valamekkora feszültséget.
2015. jan. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Egy rendes, komoly műszerrel mértem, ami rengeteg dolgot mér: frekvenciát, kapacitást, ellenállást, tranzisztorokat stb. Úgy mértem, hogy az egyik pólust a radiátorcsőhöz kötöttem (festetlen), és a másikat a kapcsolók egyes kapcsaihoz érintettem.
2015. jan. 2. 12:55
 9/14 Szirty ***** válasza:

Ahogy azt már megírták a műszered belső ellenállása túl nagy ehhez.

A jó műszernek is (mivel fesz. mérésnél a belső ellenállásnak a lehető legnagyobbnak kell lennie).


A falban futó, mindkét végén szabad vezetéken is feszültség mérhető ha mellette párhuzamosan fut egy feszültség alatt lévő vezeték. Ezt mérted te.


Teljesen feszültség mentes állapotban mérj szakadás vizsgáló módban, vagy használj próbalámpát.

Világít: van feszültség, nem világít: nincs feszültség. Az nem fog átverni.

2015. jan. 2. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Megnéztem ahogy mondtátok, szakadásmérővel, feszültségmentesen. Igen, az a baj, hogy a két kapcsolónak csak 1 kapcsa van összekötve. Hogy a másik kettőre kötött vezetékek hova mennek, arról fogalmam sincs, ezért inkább kikötöttem őket (mégse kapcsolgassa a fázist ismeretlen eredetű vezetékekre).


Ezek szerint ha nem akarok falat vésni, valami impulzuskapcsolót kell beszereznem.


Köszi mindenkinek a segítséget.

2015. jan. 2. 14:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!