Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az inerciarendszerek...

Vree kérdése:

Ha az inerciarendszerek ekvivalensek egymással, akkor hogyan számol el az ember a mozgási energiával?

Figyelt kérdés

Ha az inerciarendszerek a klasszikus mechanika alapján ekvivalensek egymással, azaz semmilyen mechanikai kísérlettel nem lehet a különböző inerciarendszerek mozgásállapotára vonatkozóan információt nyerni, akkor hogyan számol el az ember a mozgási energiával?


Mondjuk, fogsz két golyót az űrben és az egyiket meglököd. Semmilyen módon nem tudod megállapítani, hogy melyik távolodik melyiktől, nincs semmilyen titokzatos 'energia', ami alapján eldönthető lenne, hogy melyiket lökték meg...

Illetve várjunk csak. Dehogynem.

Az egyik bolygónak mozgási energiája van, a saját belső energiája megnövekedett. Sőt ez nem minden: a tömeg-energia ekvivalencia miatt a tömege is megnőtt.

Nem tekinthetem úgy, hogy minden távolodik mindentől, mert akkor mindennek a tömegét és energiáját is meg kellene növelnem, az egész rendszerét mindkét irányban. Akkor most mi van?

Tekintsem úgy, hogy a tömeg és az energia is csak viszonylagos, akármennyi "rejtett" energiát odaképzelhetek, amire nem derül fény, mert a legkisebb energiaszintű dolog alatt van? Nyilvánvaló hogy ez sem működne.

(elnézést a buta kérdésért :) )



2015. jan. 3. 12:54
 1/8 anonim ***** válasza:
66%

Tényleg elég buta kérdés.

Ugyanis a meglökött golyónak a TE inerciarendszeredben van valamennyi energiája.

Az ő inerciarendszerében pedig neked van ugyanennyi energiád (ha ugyanannyi a tömeged).

Sehol semmi rejtett energia nincs.

2015. jan. 3. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

^Ebben biztos vagy? :)

Akkor a tömeg is minden inerciarendszerből máshogy néz ki?


Ez elvileg ellenkezik más szabályokkal, ezért kérdezem.


(magyarul: Rendes hosszabb választ kérek, hogy alátámaszd.)


(de imádom a lekezelő szövegeket)

2015. jan. 3. 13:23
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A különböző inerciarendszerekben a mozgási energiák különbözők. Ez nem okoz problémát, mert a valóságban a mozgási energiát nem tudjuk megmérni (semmiben nem változnának a kísérletek, ha mondjuk egy konstans tagot hozzáadnánk az mv^2/2-höz), csak annak változását.


Maradjunk a te példádnál. Szemléljük a kísérletedet az egyik, illetve másik golyó kezdeti sebességével mozgó vonatkoztatási rendszerből. Az egyszerűség kedvéért legyen az ütközés tökéletesen rugalmas.

Az egyik inerciarendszerben az 1-es golyó kezdetben v sebességgel mozog az álló 2-es golyó felé. Az 1-esnek a relativisztikus tömegnövekedés miatt nagyobb a tömege, mint a 2-esnek. Ütközés után csak úgy teljesülnek az energia- és impulzusmegmaradás egyenletei, ha az 1-es golyó megáll, és a 2-es megy tovább v sebességgel (megnövekedett tömeggel).

A másik inerciarendszerből ugyanezt látod, csak kezdetben a 2-es golyó halad -v sebességgel, az 1-es pedig áll.

2015. jan. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor a tömeg is minden inerciarendszerből máshogy néz ki?"

Igen, pontosan.


"Ez elvileg ellenkezik más szabályokkal"

A klasszikus szabályokkal igen, de azok sajnos nem igazak, csak közelítések.


"lekezelő"

Nagyon zavaros, amit írtál. Nincsen abszolút idő, távolság, tömeg és energia. Mindig meg kell mondanod, hogy mihez képest.

2015. jan. 3. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%

A kérdés téves feltételezésen alapul.

Nem kell elszámolni a kinetikus energiával.

2015. jan. 3. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Adjatok egy fix pontot, és kimozdítom a világot a helyéből" - már a régi görögök is tudták, hogy minden viszonylagos, mert nincs "abszolút" semmi által nem befolyásolt pont.

A te problémád feltehetően az, hogy ezt a viszonylagosságot miképpen számoljuk, hogyan kezeljük. Az inerciarendszerek ekvivalenciája éppen e kezelési mód egy bizonyos területen (a makrofolyamatokban). Azt mondja ki, hogy az ilyen rendszerekben mindegy, hol számoljuk ki a tömegek adatait (pl. mozgási energiáját). És az annyi, amit kiszámoltunk, mértünk, stb., nincs rejtett energia, legfeljebb fel nem ismert energia.

Más a helyzet a mikrovilágban, ott viszont nincs inerciarendszer, ott az einsteini és Bolyai-féle szabályok érvényesek.

2015. jan. 3. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A kérdező egy nagyon jó kérdést tett fel, ezen régebben már egyszer én is elgondolkodtam :)
2015. jan. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a mozgás relatív, a mozgási energia is az. Már a newtoni mechanikában is, nemcsak a relativitáselméletben.


Az inerciarendszerek ekvivalenciája egy ennél magasabb rendű egyenértékűséget jelent: a természet leírásának szempontjából való egyenértékűséget. Vagyis csak azért, mert az egyik inerciarendszerből átülünk egy másikba, nem kell újraírni a fizikatankönyveket, mert ebben a másikban is ugyanazok a törvények ugyanabban a formában érvényesek. De természetesen az áttérés bizonyos fizikai mennyiségek transzformációját jelenti, vagyis ezek értéke nyilván nem marad meg. Ilyenek pl. az energia és impulzus, az impulzusmomentum vagy az elektromágneses tér komponensei. Ezek mind változhatnak, de csak bizonyos forma szerint. Mégpedig úgy, hogy a közöttük érvényes összefüggések az áttérés utáni új rendszerben is érvényesek maradjanak. Ezt hívja a relativitáselmélet kovarianciának (illetve bizonyos változatlan mennyiségek esetén invarianciának).

2015. jan. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!