Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A növények és az őket beporzó...

A növények és az őket beporzó élőlények kapcsolata Weblapcímek, tanácsok kellenének 10 oldalas esszéhez tudnátok írni?

Figyelt kérdés

Biológia órára kell írnom esszét ebben a témában, nyomtatott formában és kutatgattam az interneten de nem igazán találtam rá a témára.

Miket írhatok bele?



2015. jan. 4. 15:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
94%

Kis színes természethírek és kiegészítésül a Wikipedia szerintem simán megtölt húsz oldalt is. Először indulj ki abból, hogy beszélsz a növények szaporodásáról, így a megprozásról. Ehhez pl. segítség:

[link]

A zoofil virágoknál látható pár sor kell majd neked részletesebben, de azért természetesen írj a dolgozat elején a másféle megprozási típusokról, hiszen ezekkel fogod összehasonlítani. Először írj általánosságban (előnyök/hátrányok), utána kiemelheted a fő megprozókat, akár nagyobb rendszertani kategóriákra osztva, akár terület szerint (pl. a trópusi övben elterjedtek a gerincesek, mint megprozók, a mérsékelt övben főként a rovarok). Ezek után írhatsz konkrét esetekről, bemutatva a megprozó és megprozott kapcsolatát. A Wikis cikk is említi a bangókat, ahol a virág egy rovart utánoz, ennek nézz utána (akár Wikin belül, ha találsz valamit, de használd a Google-t). Itt betehetsz szemléltető képeket is, remekül néznek ki. A nektárról (előállítása, raktározása, felhasználása) is írhatsz, mik fogyasztják, mennyire fontos táplálék. Leírhatod, a növények miféle cseles módszerekkel próbálják a nektárra járókat rávenni a beporzásra (fogságba ejti, hosszú nektárium végén található, ezért mélyen bele kell nyúlnia a növénybe, addig rengeteg virágpor tapad rá - itt érdekes, a nagyon hosszú nektáriumú fajokról képek, vagy a Darwin által megjósolt szenderlepke története).

Aztán írhatsz a dögszagot árasztó növényekről, amik között a világ legnagyobb virágjai találhatóak - szépek, hatalmasak, iszonyú szaguk van. Nagyon ritkák botanikus keretkben is az igazán hatalmas példányok, ezért amellett, hogy leírod, hogyan csalogatjk a rovarokat, megemlítheted, hol találhatóak mondjuk Európában, vagy Magyarországon hol tartanak ilyeneket (természetesen a trópusi fajokra gondolok). A kisebb, idehaza is honos példányokra részletesebben kitérhetsz. :)

A rovarcsapdázás egyéb módszereiről is írhatsz még, miért olyan színűek a virágok, amyilenek (rovarok színlátása), látványos, nagy sziromlevelek haszna, "világító", nagy, fényes felületek stb. Igaz, a fogságba ejtéshez kerestem, de itt egy másik weblap is:

[link]

A foltos kontyvirág érdekes megprozási módszert választott. :) Hasonlóan csapdába ejt (de csak éjszakára, amikor becsukja a szirmait) az amazónasi tündérrózsa (Victoria amazonica, így biztosan megtalálod). Ugyan nem szorosan ide tartozik, de a vadgesztenye virágszínének változása is a megprozó rovarokhoz kötött. (Nem találtam hamarjában erről információt a neten, a lényeg az, hogy először a virág közepe sárga, ami a rovarokat vonzza, de ha megtermékenyült, akkor pirosra vagy rózsaszínesre változik - a mi szemünknek ez nem nagy dolog, de a rovaroknak olyan, mint egy stop-tábla; ha tudsz keress utána részletesebben. Majd nyár végén te is megfigyelheted, érdekes jelenség.) Megint más téma a füge és a fügedarázs kapcsolata (azaz miért nem szaporodik az éghajlatunkon a füge, miért csak díszfaként tartható, ivartalan szaporítással).

Esetleg az esszé végére egy újabb összefoglalás, hogy látható, a növények és a megprozóik kapcsolata igen szoros, sokféle taktikát fejlesztettek ki, hogy a virágport célzottan eljuttassák a fajtársakhoz.

[Természetesen ennél jóval több mindenről lehet írni, én csak tipikus, sok helyen megtalálható élőlényeket említettem, amik nem triviálisak. A méheket vagy a kolibriket se felejstd ki, a méheknél bemutathatod az anatómiájukat is.]

2015. jan. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
79%
Csak nem Jedlik?
2016. jan. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 OmaFull18 válasza:
100%
Nem biztos, hogy Jedlik de tuti hogy a Kollár Piroska tanítja :D
2016. jan. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim válasza:
26%
Az egy husssssgyolyoo
2016. jan. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
20%
Pacsi a Hildből :Ddddddddddddddd
2016. jan. 3. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
Betűket
2016. jan. 3. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:
62%
Pacsi a Jedlikből :D
2016. jan. 6. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
 
2016. jan. 6. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
De bizony Piroskakismalac órájára kellett.Pattantyúsok már megszabadultak tőle :D Pacsi a Hildből
2016. jan. 13. 21:24
 10/16 anonim válasza:
Hihetetlen, hogy még mindig ugyan az.. Amúgy pacsi a Jedlikből
2017. jan. 7. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!