Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a bayliss effektus?

Mi a bayliss effektus?

Figyelt kérdés
2015. jan. 12. 14:46
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
2015. jan. 12. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

autoregulációs mechanizmus. miogén szabályozás: ha a szüveti metabolikus aktivitás állandó, a perfúziós nyomás pedig változik, akkor a vasculáris ellenállás igyekszik kompenzálni a perfúziós nyomás változását annak érdekében, hogy a véráramlás állandó maradjon.

vagyis a belső nyomás csökkenésére pl. vasodilatációval fog válaszolni. a

a nyomás növekedésére pedig ( az áramlás nagyon megnő) mechanoszenzitív ioncsatornák nyílnak, amin kationok áramlanak a sejtbe. ezek hatására depolarizáció történik, megnyílnak a feszültségfüggő Ca2+-csatornák, Ca2+-beáramlás, majd simaizom-kontrakció fog történni. vagyis, az ér összehúzódik, így az áramlás csökkenni fog.

Ohm tv.: Q(itt:áramlás)=P(nyomás)/R(ellenállás)

2015. jan. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Azt hiszem értem. :) Csak azt nem, hogy most ez miért is jó? Tehát, ez az áramlás csökkenésére, vagy az izmok kontrakciója miatt fontos?



Valamint, rákérdeznék > áramlás csökkenése? Dehát, vazoconstructio -kor az erek összehúzódásakor növekszik a teljes perifériális ellenállás, s kisebb átmérőjű erekben gyorsabban fog folyni a vér (az ér sugarának a megfelezésével 4X nagyobb sebességre tehetünk szert).


Valamit esetleg félreértek? :)

2015. jan. 12. 23:07
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

azért fontos, hogy az áramlás az erekben átlagosan állandó legyen, vagyis ne fluktuáljon az aktuális perfúziós nyomás változásaival. a szimpatikus hatásra történő konstrikció a módszer, az áramlás állandó határok között tartása pedig a cél.


másik kérdésed: igazad, valóban az áramlási sebesség fordítottan arányos a sugár negyedik hatványával. de itt most nem az egyed erekben lévő sebességet nézzük, hanem az ármalást (=ml/perc/100g). a sebesség csak út/idő. szóval nem az egyes erekre nézzük, hanem az egész rendszerre. éppen ezért fontos az is, hogy a kis kerestmetszeten gyorsabban menjen a vér, hogy összességében az áramlás mértéke egyensúlyban maradjon.


én legalábbis így tudom, de szerinte olvass azért utána, egyrészt, mert ha érdekel nagyon sok hasznos dolgot tlaálhatsz még ezzel kapcsolatban, másrészt meg mert irgalmatlanul fárdat vagyok, és lehet hogy hibás a gondolatmenetem, vagy nem jól értelmeztem a kérdésed :)

2015. jan. 12. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
:) Kitűnő magyarázat! Sok sikert a holnapi élettanhoz! :)
2015. jan. 13. 02:40
 6/6 anonim ***** válasza:
köszönöm, de sajnos nem sikerült (egyelőre)
2015. jan. 13. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!