Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van szükségünk tulajdonk...

Miért van szükségünk tulajdonképpen alvásra?

Figyelt kérdés
Tudom hogy nyilvánvalóan azért mert elfáradunk és ki kell pihenni magunkat de valójában mi az az elfáradás? Milyen folyamatok zajlanak le ilyenkor az agyban? Miért nem tud az agy olyan módon működni hogy születésünktől fogva egyhuzamban éber állapotban működjön alvás nélkül? Milyen funkciókat/dolgokat nyújt az alvás az agy (vagy akár az egész szervezet) számára?

2015. jan. 12. 18:58
 1/9 anonim válasza:
100%
Én egyszer olvastam erről egy kutatást. Sok embernek sokáig nem hagyták, hogy aludjon. (Tudom, az előbbi mondat nagyon értelmes. :)) Ahogy egyre hosszabb ideje nem aludtak, csökken a figyelem- és teljesítőképességük. 3-4-5 nap nem alvás után hallucinációk léptek fel. 11 nap nem alvás nélkül pedig már halálos lehet. (Persze abban a kísérletben, amit az előbb említettem, a halálos kimerültségig nem mentek el, ezt ,,csak" tudományosan bizonyították.)
2015. jan. 12. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
100%
Van egy (vagy több) enzim, ami a neuronkapcsolatok működéséhez szükséges és ébren több fogy, mint amennyi termelődik. Az alvás alatt betározunk belőle, ébren meg fogy. Ez eléggé leegyszerűsített válasz, de a lényeg benne van.
2015. jan. 13. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
66%
Engem inkább az érdekelne ,az állatoknak miért elég jóval kevesebb alvás,sőt vannal állatok ,amik nem is nagyon alusznak.Talán azért ,mert sokkal kisebb az agyuk és nem tudnak gondolkodni ?
2015. jan. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

"sőt vannal állatok ,amik nem is nagyon alusznak"

Hát ilyenek inkább csak idegrendszer nélküli, telepes vagy egysejtű jószágoknál van.

A rovaroknál bizonytalan vagyok, de összességében az ízeltlábúaknál nem, a rákok pl. igenis szoktak szunyálni.

Biztosan van összefüggés az idegrendszer fejlettségével is, a polip meg egy csiga is puhatestű, a polipok jó nagyokat durmolnak, alvó csigát még nem láttam.


A bálnák, delfinek is alszanak, csak nem olyan eszméletlen módon, mint mi. :D

2015. jan. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Vree ***** válasza:
100%

#3as: Ezt a teljes hamisságot meg honnan vetted?


Egy oposszum például 18-20 órát tölt alvással, ebből úgy 5 óra a REM alvás, ami kb. egyezik az ember összes és REM alvás arányával (az alvásidő 20-25%-a, embereknél nem több mint másfél-két óra). Az opposszum tehát feltehetőleg rengeteget álmodik.

Hasonló 20 óra közeli a szám pl. az övesállatoknál (tatu) vagy a legtöb denevérnél (érthető módon az éjszakai állatoknál a sok alvás gyakori).


De nem kell ilyen messzire mennünk: a kutyád is többet alszik, mint te. (Ez is az egyik előnyük, nem kell velük egész nap foglalkozni.) Kutyafajtától függően ez 10-18 óra is lehet.

(Az én kutyám nyilvánvalóan álmodik is: morog, kapar, szalad, rángatózik :D )

A kutya amúgy kevesebbet álmodik arányosan, mint te. Ellenben a macska kb. ugyanakkora arányban álmodik, mint az ember, csak még hozzá többet is alszik.

Ez alapján a macskédnak sokkal kosabbnak kellene lennie nálad. :D


Ez nem azt jelenti feltétlen, hogy ne lenne kapcsolat a REM alvás/álmodás mennyisége és az intelligencia között: sok kutató azon a véleményen van, hogy ezek összefüggenek - bár ehhez egy csomó más mutatóhoz KÉPEST kell őket vizsgálni (agyméret, evolúciós közelség, stb.) és akkor lehet mondani, hogy ARÁNYLAG lehet, hogy több. De messze nincs itt tudományos egyetértés, amennyire tudom.


Alapvetően az alvásnak úgy tűnik van egy álmodással kapcsolatos funkciója, de van egy másik:

az, hogy az állat ne legyen aktívabb naponta többet annál, mint amire szüksége van, és a maradék időben tartalékolja inkább az energiát.


Tehát az alvásnak több oka lehet:

- biztonság: az állat kerülje el azokat a napszakokat, amik száméra veszélyesek. (ez úgy tűnhet, mint hátrány, de rákényszeríteni valakit, hogy azt tegye, ami a túlélését segíti, evolúciós előny.)

- energiatartalékolás

- megújulás (bizonyos folyamatok, főleg amik a gyógyulást és az immunrendszert segítik, CSAK alvó állapotban zajlanak, nem tudni, miért. ezért is halsz meg a hetekig tartó alvásmegvonástól.)

- tanulássegítés (neuroplaszticitás elmélet) - a csecsemő többet alszik, bizonyos agyi átépülések valósulhatnak meg alvás alatt, de hogy hogyan ez eleddig nem pontosan/jól ismert.


Kérd.-nek:

olvass utána a cirkadián ritmusnak.

[link]

amennyire meg lehet állapítani, minden élőlény biológiája kötődik valamilyen nappal-éjjel váltakozáshoz.


még az ősbaktériumoké is. ->

[link]


de miért létezik ez?

a [link] link azt javasolja (bár ez beismerten csak becslés/hipotézis), hogy mind a Föld bolygó, mind a természetes biológiai igény szerepet játszott.

A sejtciklus ( [link] természetes része például a szintézises fázis, amikor a sejt egy DNS-ből két DNS-t csinál. Az ilyen folyamatoknak a velejárója lehet, hogy a sejt milyen "módban" van éppen, milyen feladatra van ráállva. Ez az aktivitásváltakozás bármilyen időközökkel megtörténhetett volna elvileg, de ha már a Földnek van egy természetes ritmusa, amikor több/kevesebb fény férhető hozzá, logikus volt a sejtnek is (evolúciós nyomásra) ehhez igazodnia.


kb. ez a legjobb válasz, amit több tudás hiányában adni tudunk/tudok :D

2015. jan. 16. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
65%
Azért alszol mert napközben ért információkat,ingereket fel kell dolgoznod.tehát lekapcsolod a érzékszerveidet.Hogy bevitt adatokat a megfelelő helyekre raktározza az agyad.Mivel ha ezt nem teheted akkor az információk jók rosszak összekeverednek és olyan álomszerűvé válik az ébrenlét.Amikor meg végleges a nem alvás akkor a túl sok információ és víziót nem tudod megkölünböztetni a valóságtól.A félelmed és nyugtalanságod kikapcsolja az érzékszerveidet véglegesen.ugyanis az információk a negatív kategóriába esnek túlsúllyal.gyakorlatilag elalszol végleg hisz a szívműködést és a légzést is lebénítja a feldolgozatlan félelem.gyakorlatilag olyan mint amikor valakit hirtelen megijesztenek és sokkot kap.Csak ez napokig tart.
2015. jan. 16. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is tennék fel akkor itt egy kérdést.

Ha valaki 3-4 napig nem alszik - ez számomra már elképzelhetetlen amúgy - akkor, hogy nem alszik el csak úgy, hogy tudják ébren tartani? Pl. egy olyan személy, aki 10 napig nem alszik (valaki ezt írta, ez már halálos lehet), hogy tudnak egyáltalán fenntartani és felkölteni?

2015. márc. 12. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
#7, Ez jó kérdés, de szerintem csak gyógyszeresen.
2015. márc. 12. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Én is tennék fel akkor itt egy kérdést.

Ha valaki 3-4 napig nem alszik - ez számomra már elképzelhetetlen amúgy - akkor, hogy nem alszik el csak úgy, hogy tudják ébren tartani? Pl. egy olyan személy, aki 10 napig nem alszik (valaki ezt írta, ez már halálos lehet), hogy tudnak egyáltalán fenntartani és felkölteni?"



Kérdezd meg Villás Bélát. Elmondása szerint részt vett egy szertartáson, aminek során 72 órán át nem alhattak, utána pedig csak négy órát. Hogy hogyan tudott ébren maradni 72 órán át? A válasz: homokot szórtak egymás szemébe.

2015. márc. 28. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!