Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Napot egy pillanat alatt...

Ha a Napot egy pillanat alatt fekete lyukra cserélnénk, akkor mit vennénk észre hamarabb? A fény hiányát vagy a megnövekedett gravitációt?

Figyelt kérdés

Más szavakkal:

Mi "terjed gyorsabban": a fény vagy a gravitáció?


2015. jan. 15. 10:17
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
30%

Mitől növekedne meg a gravitáció?

Amúgy elvileg a gravitáció fénysebességgel terjed.

2015. jan. 15. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanolyan gyorsan terjednek.
2015. jan. 15. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


#1

A fekete lyuk nagyobb gravitációs hatására gondoltam, csak nem elég pontosan fejezetem ki magam.

2015. jan. 15. 11:00
 4/19 anonim ***** válasza:
64%

Még mindig nem értem.

Miért lenne nagyobb gravitációs hatása?

Nincs neki.


Az más kérdés, hogy ha a Nap HELYETT odaraksz egy sokkal nehezebb égitestet, akkor annak a gravitációja is nagyobb lesz. De ha a Nap omlik össze (nem teszi, ahhoz kicsi), az közben az anyaga elég nagy részét szétszórná, tehát a keletkezett fekete lyuk gravitációja sokkal kisebb lenne, mint most a Napé.

2015. jan. 15. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

A pontatlan megfogalmazásom megint a probléma. :)

Tudom, hogy a Napból nem lehet fekete lyuk, így a legkisebb fekete lyuk gravitációs ereje is nagyobb, mint a Napé.

2015. jan. 15. 11:32
 6/19 anonim ***** válasza:
Akkor mondjuk, hogy a Napot lecseréljük egy más tömegű és fényességű csillagra. A fény és gravitációs változásokat egyszerre fogjuk észlelni.
2015. jan. 15. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

"Tudom, hogy a Napból nem lehet fekete lyuk, így a legkisebb fekete lyuk gravitációs ereje is nagyobb, mint a Napé."


Még ez sem igaz, mert a CERN-ben már hoztak létre mikroszkopikus méretű fekete lyukat vizsgálódás szempontjából, és nem hiszem, hogy nehezebb lett volna a Napnál :)

2015. jan. 15. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
0%
A hatalmas gravitáció azonnal beszippant minden fényt is ugye, azt is, ami már úton volt felénk, tehát szerintem egyszerre. Bár szerintem azt vennénk csak észre, hogy meghaltunk, de mivel ez is egy pillanat műve lenne, végeredményben semmit nem vennénk észre... :)
2015. jan. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
47%

"a legkisebb fekete lyuk"

Ez arra vonatkozik, amelyik természetes úton (összeomlással) jön létre. Mesterségesen bármilyen kicsit lehet készíteni. Csak vigyázni kell, mert a kisebbek gyorsan párolognak.

2015. jan. 15. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
76%

"A hatalmas gravitáció azonnal beszippant minden fényt is ugye, azt is, ami már úton volt felénk"

Ez csak az eseményhorizonton belül működik így.

Azon kívül a fény tud már kifelé is mozogni.

2015. jan. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!