Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hibás a wikipedia? (standard...

Ozmium42 kérdése:

Hibás a wikipedia? (standard modell)

Figyelt kérdés

"Minden elemi részecske vagy bozon vagy fermion, ideértve az atommagokat, atomokat és molekulákat. Az összetett részecskék a teljes spinük (egész, illetve félegész) függvényében lehetnek bozonok, illetve fermionok. Így az atommagok nagy része történetesen bozon. Míg a fermionok engedelmeskednek a Pauli-féle kizárási elvnek, addig a bozonokra nincs kizárási elv. Minden akadály nélkül nagyon nagy számban kerülhetnek azonos kvantumállapotba, sőt ez is a tendencia valójában."


Hogy kell ezt érteni? Az elektron, és a protonokat, neutronokat felépítő kvarkok fermionok. Miért bozon az atommag, és hogyan nyilvánul meg, hogy nem teljesül rá a Pauli-elv?


2015. jan. 17. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:

úgy hogy pl a nukleonokra a fordított hund szabály érvényes, minél többen igyekeznek azonos spinnel (tehát azonos kvantumszámmal) csoportosulni


"Így az atommagok nagy része történetesen bozon."


tehát az atommag nagy része nem proton és neutron (fermionokból épült cumók) hanem más exotikus részecske, pl higgs bozon vagy graviton vagy más agymenés

gondolom ezt onnan tudják hogy lemérték valahogy az atommag átlagos impulzusmomentumát vagy nem tudom


szerintem ez az idézet csak a bozonokról szól az atommagban

2015. jan. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szerintem meg úgy kell érteni, hogy sok atommag maga bozon. Az angol cikk meg is írja a hélium atommagot, bozonnak nevezi a páros tömegszámú atommagokat, legalábbis így értelmeztem.
2015. jan. 17. 14:28
 3/4 Vree ***** válasza:

A magyar Wikipédia? Az persze hogy hibás :D

(Nekiálltam ugyan nemrég legalább a fejlécekben az ordító hbákat kijavítgatni, de elég hegynek felfelé küzdelem :D )


Előrebocsájtva, hogy laikus vagyok, én így tudom:


Egy összetett részecske spinje az őt alkotó elemibb részecske spinjeinek az összege.

Ha egy részecskének egész spinje van, akkor bozon; ha félegész, akkor fermion.

De ebből az is következik, hogy összerakhatsz két fél spinű részecskét, hogy kapj egy egész spinű részecskét.

Ha egy összetett részecske csak fermionokból (félegész spinekből) épül fel, akkor ha azoknak a száma páros, akkor a kombinált részecske bozon, ha páratlan, akkor fermion.

2015. jan. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
a kvarkok spinje egyenként is félegész...
2015. jan. 17. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!