Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A földigiliszta mivel táplálko...

A földigiliszta mivel táplálkozik?

Figyelt kérdés
2015. jan. 17. 14:38
 1/8 anonim válasza:
Bármilyen hihetetlen (na jó, nem az), a földigiliszta a talajjal táplálkozik.
2015. jan. 17. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szaprofita.
2015. jan. 17. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Hát igen és mit esznek a szaprofiták? Korhadó rothadó szerves anyagokat, amikkel tele van a talaj.
2015. jan. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
hát oké csak mondjuk már biosz emelten csúnyán néznek a konyhanyelvért
2015. jan. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam, hogy elhalt leveleket húz le a föld alá és azzal táplálkozik.
2015. jan. 18. 10:45
 6/8 Vree ***** válasza:

Minden rothadó szerves anyagot megesznek.

A lehullott levelet azért szeretik különösen, mert sok cukrot tartalmaz, de megesznek mindent: korhadó fát, trágyát, még nagyon apró élő állatokat is, ha az útjukba kerülnek. Nappal nem szeretnek a felszínre jönni, de éjszaka becibálnak mindenfélét a felszínről a járataikba (akár emberi hulladékot, mondjuk régi papírcetliket is) és a növények elszáradt leveleiket is lecibálják. Megrágják egyébként az élő növényt is néha, a gyökereket vagy a fiatal hajtásokat, de mivel a porhanyós székletük javítja a talajt, ezért inkább hasznot hajtanak.


Tudod ki rajongott egyébként a földigilisztákért? Darwin.

Könyvet is írt róluk A Növényi Penész Képződése A Férgek Tevékenysége Révén (The Formation of Vegetable Mould Through the Action of Worms by Charles Darwin) címmel.

Magyarul sajnos nem fellelhető tudtommal, bár pár részlet található itt:

[link]

angolul viszont fenn van pl. itt

[link]

[link]

2015. jan. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Én is úgy tudtam, hogy mivel lehúzzák a leveleket a földbe, gyakorlatilag komposztálnak, így nagyon hasznosak. A jelenlétük (és így a velük táplálkozó vakondoké is) azt jelzi, hogy jó minőségű a föld.


Azért kérdeztem, mert múltkor összekülönböztem egy ismerősömmel azon, hogy tulajdonképpen földet vagy leveleket esznek :D

2015. jan. 18. 22:18
 8/8 Vree ***** válasza:

^annyiban lehet igaza az ismerősödnek is, hogy a szerves anyagokkal együtt lenyel valamennyi földet is (akár 1,25 mm átmérőjű szemcséket is), amiket aztán kikakil.

(valójában ez is az egyik módszer, amivel javítják a földet, mert azzal, hogy áthalad rajta, olyan formába alakulnak át az ásványok, hogy a növények könnyebben fel tudják őket venni.)

Bár konkrétan a giliszta nem ebből nyeri a lényegi tápanyagot, lehet azt mondani, hogy végül is megeszi a földet.

2015. jan. 19. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!