Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudom megállapítani egy...

Hogy tudom megállapítani egy családfáról, hogy autoszomális (testi) /ivari és hogy domináns/recesszív az öröklés?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha két beteg embernek egészséges utódja születik, akkor ez domináns, ha pedig két egészségesnek beteg utóda, ez recesszív.

De elég sok olyan családfa van, ahol pl csak az egyik egyed beteg, a többi mind egészséges, és hogy én találjam ki hogy a 2. utódnemzedék tagjai milyenek lehetnek....

Punett-ábrázolással szoktam ügyködni, de nincs valami általános szabály? Ivari vagy testi(autoszomális) domináns vagy recesszív?


2015. jan. 22. 11:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen. Ilyenkor csak azt tudod megállapítani, hogy melyik öröklésmenetnek nagyobb a valószínűsége. De amit írtál, abban, ha csak az egyik szülő beteg, és annak sok gyereke van, és mind egészséges, akkor valószínű, hogy recesszív az öröklődés, mert dominánsnál irreálisan nagy mázli kellene ahhoz, hogy mindegyik a jó allélt örökölje. És fordítva: ha csak egy szülő beteg, de annak az összes gyereke beteg, akkor meg valószínű domináns a betegség allélje, és a beteg szülő ráadásul homozigóta domináns, így 100%, hogy minden gyereke beteg lesz. (Persze ilyenkor sem lehet kizárni a recesszív öröklésmenetet, mert ha a házastárs hordozó, akkor 50% hogy egy adott gyerek beteg lesz, de az meg irreálisan nagy pech, hogy az összes gyerek beleessen abba az 50%-ba.) Érted így? Pontozz fel, ha igen.
2015. jan. 22. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, világos, inkább az ivari érdekel, bár,igen, jó ez a genetika. :D
2015. jan. 22. 13:50
 3/4 anonim válasza:
Az ivarit is csak úgy lehet kisilabizálni hogy talán megnézed hogy a nők és férfiak közel azonos arányban betegek-e, vagy inkább hogy a családfában ki kitől örökölhette.
2015. jan. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ha a nagyapa beteg, a nagymama, a lányuk, és az idegen férj egészséges, továbbá az összes unoka mellett kérdőjel van, akkor ezt nem tudom alkalmazni. De már megoldottam, köszönöm.
2015. jan. 22. 23:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!