Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Képződhet glükóz molekla...

Képződhet glükóz molekla Acetil CoA, vagy malonil-CoA -ból?

Figyelt kérdés
Esetleg páros-, vagy páratlan szénatomszámú zsírsavakból?
2015. jan. 28. 11:56
 1/4 sadam87 ***** válasza:

Acetil-CoA-ból képződhetnek a ketogenezis során ketontestek, amiből aztán piruvát (vagy tejsav) képződhet. (A pontos útvonalat nem tudom.)

[link]

[link]

A zsírsavak bontásávól is ketontestek képződnek, tehát ha máshogy nem, a fenti folyamatban biztos felhasználhatók glükoneogenezishez. A malonil-CoA a zsírsavszintézisben játszik szerepet, ezért feltételezem, abból is lehet glükózt csinálni.

2015. jan. 28. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hmmm. A zsísavak bontásakor egy két szénatommal rövídebb zsírsavacil-Coa és egy acetil CoA jön létre.

Valamint, a ketontestek végterméke (béta-hidroxibutirát) felhasználásakor igen, Acetil CoA keletkezik, ami ketontestek a perifériális szövetek számára szolgál alternatív energiaforrásként (éhezéskor a májsejtek mitokondriumában megy végbe a folyamat, s pl. az agy számára jó E forrás).


De nem értem, miként alakulhat át az AcCoA glükózzá (think)

2015. jan. 31. 14:11
 3/4 sadam87 ***** válasza:

Úgy látom, értesz annyit a témához, mint én, lehet, hogy többet is. Akkor viszont nem értem, miért nem nézel magad utána.

Ha megnézed a fent belinkelt hivatkozásokat, láthatod, hogy nem túl rég ismert, hogy akár zsírsavakból is képezhetnek glükózt egyes élő sejtek. Ott találsz további hivatkozásokat is, amin el lehet indulni, például:

[link]

(Nekem ez a cikk kissé túl sok, pláne, hogy annyira nem is vagyok járatos a témában, de ha érdekel, olvasgasd nyugodtan.)

[link]

(Egy sokkal egyszerűbben átlátható és rövidebb review, de nem tudom mennyire megbízható, nem impakt faktoros lapban jelent meg.)

2015. jan. 31. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Abszolút jogos a kérdésed! :)

De pánikomban írtam ki a kérdést, miszerint igen rövid időm volt megválaszolni! S csak kíváncsi voltam mások gondolatmenetére e témát illetően! :)


Köszönöm a linkeket, áttanulmányozom! :)

2015. jan. 31. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!