Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikusok! Hogyan lehet...

Fizikusok! Hogyan lehet megmérni egy focilabdában lévő levegő tömegét?

Figyelt kérdés
2015. febr. 15. 20:52
 1/7 anonim ***** válasza:
megmérni vagy kiszámolni?
2015. febr. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

Én megmérném a sugarát, a benne levő levegő nyomását és a hőmérsékletet, és ebből az ideális gáz állapot egyenletével ki lehet számolni mindent.


(((Arról meg nincs sok kedvem vitatkozni, hogy ez mérés vagy számolás, mivel valamit mértünk benne, ezért én mérésnek tekintem, más lehet, hogy számolásnak fogja, de az az ő baja. Ugye ha ráállsz egy rugós mérlegre, akkor az a súlyodat méri, és abból számolja a tömeged, feltételezve, hogy a nehézségi gyorsulás g, például Holdon a 60 kg-os emberre 10 kg-ot fog mutatni. Akkor, amikor „megméred” a tömeged egy rugós mérleggel, számolsz vagy mérsz?)))

2015. febr. 15. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
18%
Nem vagyok fizikus, de leereszted a labdát, veszel egykonyhai mérleget, megméred, majd felfújod a labdát, és megint megméred.
2015. febr. 15. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

21:11, egész jó ötlet, de vagy vákuumkamrában kell csinálni, vagy korrigálni kell a felhajtó erővel. Ami hátránya, hogy szerintem meglehetősen pontos mérleg kell hozzá.


És ugye a 21:05-ös válaszban említett módszernél is figyelni kell, hogy a légköri nyomáshoz viszonyított nyomást mérjük-e, vagy az abszolút nyomást.

2015. febr. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

> „Ami hátránya, hogy szerintem meglehetősen pontos mérleg kell hozzá.”

Annyira mégse kell pontosnak lennie… Viszont mindenképpen gömbölyűre érdemes fújni, hogy könnyen ki lehessen számolni/mérni (tényleg nincs jól meghatározva a kettő közti különbség) a térfogatát, és így a felhajtóerőt.

2015. febr. 15. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Bizony nagyon pontos mérleg kell hozzá.

Egy szabvány focilabda kb 5,5 dm^3 térfogatú, ha 1 bar túlnyomású levegő van benne, az kb 14 g, méréskor ennek felét elviszi a felhajtóerő különbség.

Egy átlagos konyhai mérleg mérési hibája szerintem több mint 7 g.

2015. febr. 15. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem egy focilabda térfogata nem változik annyit a felfújástól, mint például egy lufi mérete, a felhajtó erő pedig a testnek csak a térfogatától függ. A súly nem fog stimmelni, de a két súly különbsége is elég nekünk.
2015. febr. 16. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!