Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha kilonenek az űrbe mi tortenne?

Ha kilonenek az űrbe mi tortenne?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy egy óriási katapulttal kilőnének az űrbe úgy, hogy egy autóban ülök. Az autó nem teljesen légmentesen záródó mármint megy be rajta levegő (ezesetben a semmi vagy vákuum vagy ami az űrben van) szoval normális esetben szétrobbannék ha jól tudom, de a katapultálás után néhány másodpercig/percig még levegő van benne de közben ügye jön be az a valami.... Tegyük fel, hogz most mi megszineztük ezt az anyagot ami az ûrben van(vákuum vagy mi a sz😃r). és így látom, hogy merre áramlik mintha valami gáz lenne (már ha áramluk br ebbe se vagyok biztos) és így mwgtudom figyelni hogy mikor ér el a lábamhoz aztán a testhet stb....szóval a kérdés az, hogy elôször csak a kezem foszlana szét/"robbanna" fel vagy mi lennne? (a lénteg hogy a testrészeimhwz nem egyszerre jut el ez az anyag)

#levegő #vákuum #ûr #világûr
2015. febr. 24. 18:43
 1/9 anonim ***** válasza:
95%
keress már rá légyszi hogy mi az a vákuum!
2015. febr. 24. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem létezik olyan, hogy tökéletes vákuum. Az csak egy jelenség és arra vezethető vissza, hogy azonos hőmérsékleten nyomáson és térfogaton anyagi minőségtől független gázok adott az anyagmennyiségük, az űrben alul nyomás van, ezért a tüdőből kiáramlik a levegő és megfulladsz. Már ha nem fagysz meg előbb.
2015. febr. 24. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Na, akkor:


A vákuum az a gáz hiánya. Tehát nem valami folyadék, gáz, hanem egyszerűen üres tér. Vagyis az autódból szépen elszivárogna a levegő. Ha megszínezed az autódban LÉVŐ levegőt, akkor azt látod, hogy szépen szivárog ki a kocsidból. Ha nagyon gyors a katapultod, akkor végképp gyorsan búcsút inthetsz neki.


Semmid nem robbanna fel, a bőr remekül kibírja azt a nyomáskülönbséget. Viszont a tüdődből is kiáramlana a levegő, az alacsony (majd nulla) légnyomás miatt a szemed felszínéről, a szádból elforrna a folyadék, az orrodban elpattanának a hajszálerek, és elforrna a véred (ami amúgy a sebeket gyorsan be is "foltozná" tehát nem véreznél el).


A legnagyobb probléma az, hogy a tüdődben is megszűnne a nyomás, így a vér nem tudna felvenni semmilyen gázt, sőt, vérben lévő oldott gáz (oxigén, szén-dioxid) kapásból kioldódna belőle. Ügye ha visszatartod a lélegzeted, akkor a véredben van oxigén, így viszonylag sokáig el lehet lenni (percekig, de eszméletvesztés után is jó pár perc, mire annyira lecsökken a vérben az oxigénszint, hogy agykárosodás lépne fel). Azonban a világűrben a véred teljesen leadna minden oldott gázt, így ahogy a vér elérne a tüdődből az agyadig, kapásból eszméletvesztés, majd percek múlva agyhalál.


Aztán sok-sok-sok óra múlva (ha árnyékban vagy) elérné a tested a 0°C, és hűlnél tovább, míg, hónapok vagy évek múlva, elérnéd a 4K körüli hőmérsékletet.

2015. febr. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha nem lett volna már háromszor a kérdés...
2015. febr. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
90%
#4: ... csak ebben a hónapban...
2015. febr. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy érzem, hogy csak a lényeg maradt ki az eddigi válaszokból:


A vákuumot már meg sem éreznéd. A katapultálás pillanatában meghalnál, a szerveid nem bírnák a gyorsulást.


De ha már vákuum: nem robbannál szét, a szöveteid elég erősek, hogy összetartsanak. Egy kicsit felpuffadnál…

2015. febr. 24. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%

Ezt akartam én is írni, a katapultálást sem élnéd túl. Ahhoz, hogy ki tudj törni a föld légköréből az "űrig" el kéne érned az un. szökési sebességet, ami a föld esetében az 1-es kozmikus sebesség (föld körüli pálya), ami kb. 40,000 km/h. Ezt a sebességet kéne elérni egy katapultban kb. 2 méteres úton.... A wikipédia szerint ez ~ 200,000 G-s erőhatást jelentene az utasra.


Az átlag ember 4-5G-s erőhatásnál elájul, 15G körül meghal. Speciális ruhákban a valaha mért legnagyobb G hatás, amit ember (élve) kibírt az 45G körül volt - de azt is csak egy pillanatig, egy kilövés erejéig.


200,000G-s terhelésnél megközelítőleg egy vörös massza maradna csak belőled az ülésen.


Talán ez a videó ad majd némi elképzelést róla mit él át ilyenkor a test:

https://www.youtube.com/watch?v=s4tuvOer_GI

2015. febr. 24. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
nem mondta, hogy föld körüli pályára is szeretne állni
2015. febr. 24. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

> „Ahhoz, hogy ki tudj törni a föld légköréből az "űrig" el kéne érned az un. szökési sebességet…”

Nem, elég az a sebesség, ami 100 km magasságba repít, ha a szokásos módon a Kármán-vonallal definiáljuk a világűr határát (ahogy erre a 23:16-os is utal).


> „…szökési sebességet, ami a föld esetében az 1-es kozmikus sebesség…”

Nem, az a Föld esetében a második kozmikus sebesség.

> „…az 1-es kozmikus sebesség (föld körüli pálya), ami kb. 40,000 km/h.”

Nem, az első kozmikus sebesség körülbelül 28 000 km/h. (Ki is számolhatom, de meg is nézheted, hogy az űrállomás nem óránként megy körbe a 40 000 km kerületű Föld körül, hanem körülbelül másfél óránként.)

Rövid összefoglalás a kozmikus sebességekről: általában 1-es kozmikus sebesség alatt azt a sebességet értik, aminél a Föld felszínénél körpályán haladáshoz csak a Föld gravitációs erejének hatására szükséges. A 2-es kozmikus sebesség az a legkisebb sebesség, ami (csak a Föld gravitációs erejét figyelembe véve) a Föld felszínétől tetszőleges távolságra jutáshoz szükséges, ezt hívják szökési sebességnek is. A 3-as kozmikus sebesség olyan, mint a 2-es, csak nem a Föld felszínétől a Föld gravitációs erejét figyelembe véve, hanem a Föld pályájától csak a Nap gravitációs erejét figyelembe véve. Az 1-es és 2-es kozmikus sebességet aránylag gyakran szokták más gömb alakú bolygókra is általánosítani.


> „Ezt a sebességet kéne elérni egy katapultban kb. 2 méteres úton....”

Hát… Hadtörténeti múzeumban nagyobb katapultot is láttam már…


A Kármán-vonalhoz, ha a légkörtől eltekintünk, elvileg nagyjából 5000 km/h-s kezdősebességre kéne gyorsulni, ami mondjuk egy 50 m-es (tényleg nagy) katapultban is, még mindig körülbelül 2000 g, ami simán megöl. De a légkör miatt mégy egy áramvonalas puskagolyó is nehezen megy 5 km-nél magasabbra, pedig annak tényleg olyan a kezdősebessége és gyorsulása, mintha egy puskából lőtték volna ki.


> „Az átlag ember 4-5G-s erőhatásnál elájul, 15G körül meghal. Speciális ruhákban a valaha mért legnagyobb G hatás, amit ember (élve) kibírt az 45G körül volt - de azt is csak egy pillanatig, egy kilövés erejéig.”

Itt már sokat számít a pillanat hossza, szóval biztos lehet találni nagyobb mért értékeket is, amiket ember élve megúszott (én mondjuk Forma–1-es balesetek környékén keresgélnék elsőre), de nagyságrendileg én is az 50 G-t tudom. A 2000 G ennél nagyságrendileg több, és szerintem az 50 méteres kilövés is egy hosszabb „pillanat”.

2015. febr. 25. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!