Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Pitagorasz tétel szerint...

A Pitagorasz tétel szerint derékszögű háromszögnél az átfogó négyzete egyenlő a befogók négyzetének összegével. Miért? Vagyis a*a+b*b miért egyenlő c*c-vel, miért nem mondjuk c*c*c-vel, vagy bármi mással?

Figyelt kérdés

2015. márc. 8. 14:07
1 2
 1/15 anonim válasza:
2015. márc. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
52%
Mert a Jóisten így teremtette a világot.
2015. márc. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Rajzolj egy derékszögű háromszöget, és mérd meg az oldalakat.


Ez nem olyan, hogy kitalálom reggel, hogy c=sqrt(a*a+b*b) és mostantól úgy van, hanem kísérleteket végzett, számolt, gondolkozott, bizonyított

2015. márc. 8. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

A wikit én is láttam. Nem az a kérdés, hogy igaz-e, vagy sem, hanem hogy miért?


Mondjuk, ha az egyik befogót rögzítem, a másik befogót forgatom 0 és 180° között, az átfogó hossza 0 és a+b között változik. Miért lesz 90°-nál éppen a*a+b*b=c*c ? Hogy jön ki ez az algebrai alak?

2015. márc. 8. 16:25
 5/15 anonim ***** válasza:
90%
Lehet, hogy láttad a wikit, de semmit se értettél belőle. Az ábrán világosan mutatják, mi miért annyi, amennyi. Jól látható, hogy az abc oldalú háromszögek elforgatva egy négyzetben, hogyan adják ki a képletet.
2015. márc. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Az lehet. Trapézzal is igaz vajon a feldarabolás, vagy csak négyzettel? Mert ha mondjuk Chou Pei Suan Ching ábráját trapézzá torzítom... vagy kicsit sréhen nézek rá, ugyanúgy kijönnek a metszések.
2015. márc. 8. 17:19
 7/15 anonim ***** válasza:

Képzelj el egy derékszögű háromszöget, amelynek két befogója 3 és 4 cm, az átfogója 5 cm.


Emeld négyzetre ezeket a számokat.

9, 16 és 25.


Add össze a két befogó négyzetét. Azt fogod kapni, hogy az összegük megegyezik az átfogó négyzetével.


Nem tudom elmagyarázni, hogy ez miért van. Miért van két lábad? 2+2 miért 4? Csak.

Egyébként sztem tanítják közép szinten is matekból a Pitagorasz-tétel bizonyítását. Én már elfelejtettem, mert régen volt nekem. De ha majd tanuljátok, akkor világos lesz, hogy miért.

2015. márc. 8. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Hengerelőhereverem ***** válasza:
100%
Ennek geometriában nagyon szép bizonyítása van, Euklidész Elemek c. könyvében találod és lehet, hogy nem fogod első nekifutásra megérteni, de annyira azért nem nehéz, geometriai alapok nélkül is látod miről van szó, ha felfogod.
2015. márc. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Hengerelőhereverem ***** válasza:
0%
Ja és még az előttemírónak mondanám, hogy 2+2 sem mindig 4....pl 3as számrendszerben 2+2 = 10
2015. márc. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ja és még az előttemírónak mondanám, hogy 2+2 sem mindig 4....pl 3as számrendszerben 2+2 = 10"


Különbséget kell tenni egy (természetes) szám és a szám ábrázolása között. Attól hogy egy számot "4"-ként vagy "10"-ként ábrázolsz még nem lesz más.

Pl. a Peano-axiómák alapján mindkét egyenlőség a

0''+0''=0'''' egyenlőséget jelenti. A számrendszerek értelme az ábrázolás egyszerűsítése.

2015. márc. 9. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!