Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől erősít egy tranzisztor?

Hengerelőhereverem kérdése:

Mitől erősít egy tranzisztor?

Figyelt kérdés
Tranzisztorok működését lehet félreértelmezem, de ha minden igaz úgy működik, hogy ha a bázisra rákötök egy megfelelő nagyságú jelet, akkor a tranzisztorom átenged(mint egy dióda, ez az Ube átmenet) és ez nyitja meg a csatornát Uce felé is? Szóval ez egy kapcsoló gyakorlatilag, tehát ez hogyan erősít?

2015. márc. 10. 16:55
 1/9 anonim ***** válasza:

Az emitter-kollektor között folyó áram erősségét tudod szabályozni a bázisra adott feszültséggel.

Gyakorlatilag nem is a bemeneti jelet erősít fel, hanem a bemenetre adott jel másolata jelenik meg a kimeneten, "felerősítve"

2015. márc. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Igazából arról van szó egyszerűen mondva, hogy aránylag kicsi áramerősséggel sokkal nagyobb áramerősségeket (béta-szorosát) tudsz vezérelni, egy bizonyos tartományban.


(Ha részecskék szintjén érdekel a dolog, tehát szilárdtest fizikai igényességgel, akkor bizony föl kell kötni a gatyát.)

2015. márc. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem tudom mennyire fogom tudni megemészteni, de esetleg tudnál irodalmat ajánlani rá(esetleg fejezetet?).
2015. márc. 10. 17:44
 4/9 A kérdező kommentje:
Meg azt nem értem, ilyenkor miért van szükségünk egyenfeszre(tápra) a működéshez? Vagy azért csináljuk ezt, hogy a bemeneti jelünk gyakorlatilag "érintetlen" maradjon és az egyenfeszről működjön a tranzisztorom?
2015. márc. 10. 17:49
 5/9 anonim ***** válasza:
12%

A működésről:

[link]

A FET is tranzisztor.

[link]

[link]


Az, hogy a jelet azonos, vagy ellentétes fázisban kapjuk, a tranzisztor kapcsolásától függ.

Földelt emitteres kapcsolás. A jelet a bázisra adjuk, és a kollektorról vesszük le. Ellentétes fázis, (180°-os elforgatás).

Földelt kollektoros kapcsolás. A jelet a bázisra adjuk, és az emitterről vesszük le.

Azonos fázisú a bemenő, és a kimenő jel.

Földelt bázisú kapcsolás. A jelet az emitterre adjuk, és a kollektorról vesszük le.

Azonos fázis.

2015. márc. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Nekem egyértelmű, hogy a tranzisztort egyenfeszültségre kell kötni. Váltóárammal táplálva igen fura dolgokat művelne.

Megjegyzem bizonyos határok között a tranzisztor fordított bekötéssel is működik. Erősítése jóval kisebb mint helyesen bekötve.

Ezen alapszik egy ismeretlen lábkiosztású (ismeretlen eredetű) tranzisztor kivezetés-azonosítás egyik lépése.

2015. márc. 11. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Végre nekem is sikerült megértenem, hogy a tranzisztoros erősítőkapcsolás a tápfeszültségből veszi fel azt az energiát amivel erősítő a váltakozó jelünket, tehát a tápfeszültségi problémám megoldódott(tényleg elég logikus), de a következőt még nem értem, mégpedig:

Mikor veszi fel, vagy hol adódik hozzá ez a tápfeszültség a váltakozó jelemhez, és pl.: egy Földelt Emitteres kapcsolásban hol történik a fázisfordítás?

2015. márc. 11. 19:35
 8/9 A kérdező kommentje:
Értem ezt úgy, hogy pl.: csak összekapcsolom a váltakozó és egyenfeszültségemet az úgy nem erősít természetesen, de mit csinál a tranzisztor amivel képes összehangolni a kettőt tehát a váltakozó feszültség nem csak eltolódik felfelé(ábrázolva értem) hanem amplitúdót növel.
2015. márc. 11. 20:21
 9/9 anonim ***** válasza:
10%
Vegyünk egy földelt emitteres erősítő fokozatot. Ha a bázisra egy pozitív impulzust adunk, a tranzisztor jobban kezd vezetni, tehát a kollektorán lejjebb esik a feszültség. A kollektor, és a kollektor-ellenállás közötti pontról egy az erősítéssel arányosan nagyobb negatív impulzus vehető le.
2015. márc. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!