Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért emelkedik a tengerszint,...

Miért emelkedik a tengerszint, ha olvadnak a jéghegyek?

Figyelt kérdés

Egyszer valaki azt állította a tv-ben, hogy nem emelkedhet, mert ugyanaz a vízmennyiség van a tengerekben fagyottan, mint olvadt állapotban. Súlyra is ugyanaz, tehát nem szoríthat ki több vizet. Akkor most mi az igaz?

Én a térfogatnövekedésre gondolok, mint lehetséges magyarázat, mert az olvadt, magasabb hőmérsékletű H2O nagyobb térfogatú lehet. Jól gondolom, vagy nem?


2010. febr. 15. 22:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
27%
Nem vagyok jó fizikából, de szerintem az ok részben az, hogy hiába van fagyottan a vízben, nagyrésze a víz felett van. Ha elolvad, az növeli a víztömeget eloszva.
2010. febr. 15. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Most így utólag látom, milyen rohadt értelmesen írtam le, de azért remélhetőleg nagyjából érthető. :)
2010. febr. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Igaz lenne az érvelés,ha a jéghegyek tengeren úsznának.

Nagytömegű jég viszont a szárazföldi gledcserekben van, ami olvadás közben a tengerbe folyik.

2010. febr. 15. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
63%

ma 22:33

Az úszó jéghegyek nagy része (90%-a) a víz alatt van!

2010. febr. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
34%
A lényeg,hogy tényleg nő a tengerszint magassága az oltári nagy környezetszennyezéstől.
2010. febr. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 dellfil ***** válasza:
89%

Nem teljesen így van. 0-100 C fokig (normális légköri nyomáson) a víz sűrűbb, mint a jég. Ezért úszik a jég a vízen. Amíg a jég teljesen el nem olvad, 0 C fok az olvadékvize. A víz 4 C fok közelében a legsűrűbb. Tehát ekkor van az adott mennyiségű víznek a legkisebb térfogata.

A tengervíz sós. A sós víz (koncentrációjától függően) sűrűbb, mint az ugyanolyan hőfokú édesvíz. A jéghegyek édesvízből vannak. Ez a tény bonyolít még egy kicsit a dolgokon.

De azért ne feledkezzünk meg, jelenleg a szárazföldeken lévő igen jelentős mennyiségű jégről sem. Grönland, Antarktisz, (magasan a legnagyobb mennyiségű jég) gleccserek. Na ezek elolvadása már komolyan megemelné a világtengerek szintjét. (Nem beszélve más, ránk nézve katasztrofális következményeiről)

Tehát összefoglalva, a jelentős tengerszint emelkedéshez a szárazföldi jégnek kell beleolvadni a tengerbe.

2010. febr. 15. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a magyarázatokat!

Valamiért mindig csak a tengerben úszó jéghegyekre gondoltam, de így már más a képlet, hogy ha a szárazföldieket is hozzárakom.

2010. febr. 15. 23:28
 8/12 anonim ***** válasza:
86%

Az úszó jéghegy elolvadása nem növeli a vízszintet. Az első válaszoló valóban nem jó fizikából (annyira egyébként én sem), a lényeg az, hogy a jéghegy pont annyi vizet szorít ki a tengerből, amennyit elolvadásával emelne rajta. Tehát mindegy, hogy fagyottan úszik vagy felolvadva. (ez elvileg desztillált vízre igaz, de jó közelítéssel a tengekre is).


Amint fentebb is leírták a vízszint emelkedéséért főként Szibéria, Észak-Kanada és az Antarktisz jégpáncéljának olvadása a felelős. A magashegységi gleccserekben ezekhez képest elenyésző víz van, de valóban ezek olvadása is számít egy keveset.


Aki pedig azt mondja a TV-ben, hogy az úszó jégyhegyek olvadásával nem emelkedhet a tengerszint az ügyesen csúsztat, hiszen ebben igaza van, de a fél Ázsián végighúzódó Szibériai partvidék bőven elég ha csak egy kicsit olvad, az meg fogja emelni a világ tengereinek vízszintjét.


A melegedő víz táguló térfogatát nem szokták az emelkedésbe beleszámolni, vagy legalábbis nem olvastam ezzel foglalkozó becslést.

2010. febr. 16. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Az úszó jéghegyek nagy része (90%-a) a víz alatt van!"


- Vagyis 10%-a felette van. Egyébként az én válaszomat kritzálóktól kérdezem: hol említettem én jéghegyet?

2010. febr. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"A melegedő víz táguló térfogatát nem szokták az emelkedésbe beleszámolni, vagy legalábbis nem olvastam ezzel foglalkozó becslést."


IPCC :)

A hőtágulás az első tényező, ami emeli a tengerszintet hosszú távon, nagyobb mértékben járulhat hozzá, mint a jégtakaró elolvadása. Csak ugye lassabb, mert akár évek telhetnek el, mire a hő lejut az óceánok aljáig. De veszélyesebb is, a tengerszint-emelkedés tehetetlenségét okozza, mivel ha most abbahagynánk az összes CO2-kibocsátást, és nem olvadoznának a jéghegyek, a hőtágulás miatt jó darabig még tovább emelkedne a tengerszint.

2010. febr. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!