Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kék az ég és miért...

Miért kék az ég és miért piros a naplemente?

Figyelt kérdés
Fizikán erről kell gyűjtőmunkát csinálni de az éghez nem találtam semmit. előre is köszi a válaszokat :)

2015. ápr. 8. 14:24
 1/5 Vree ***** válasza:
100%

[link]


(ez egy könnyű munka :p )


5 mp volt Google-lel, de ha nem világos, kérdezz nyugodtan :p

2015. ápr. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
De le lehet vezetni a Maxwell-egyenletekből, és abból, hogy a levegő kis dielektromos gömbökből áll. (Bár kicsit hosszadalmas, plusz a Maxwell-egyenletek nem középsulis anyag.)
2015. ápr. 8. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
A fizikatanárom azt mondta h nagyon egyszerűen kell leírni, úgy, hoy a 5.-esek is értsék. Köszi :))
2015. ápr. 8. 18:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A fény lényegében hosszabb utat tesz meg a levegőn keresztül mikor oldalról érkezik, ezért többet torzul, és többségben lesznek a leginkább látható színek mire elér a szemedig.
2015. ápr. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Hominida ***** válasza:
100%

Maxwell-egyenletek... Hm.


A tényleg sokfelé olvasható magyarázatok a kék színt mindig a kék szín szóródásával indokolják, csak ebből nehéz rájönni, hogy miért lesz kék az ég, ha a kék szín szétszóródik a fényből.


Másképp kell a dologra nézni. A Nap fénye színek keveréke, amit a prizmával szét tudunk választani, ezt mindenki tudja. Ha nincs levegő (például a Holdon állunk), akkor a nap irányából a nap fénye közvetlenül a szemünkbe jut, ebből következően mi látjuk a napot. Ha viszont az égnek más része felé nézünk, akkor az azért fekete, mert onnan nem érkezik a szemünkbe fény (tekintsünk el a csillagoktól). Vagyis a napból jön fény, ezért látjuk, az ég többi részéből nem jön felénk fény, ezért nem látunk ott semmit.


A Földön ugyanez másképp működik. A napból továbbra is eljut a szemünkbe a fény, ezért a napot látjuk. A nap fénye nem csak a szemünk felé halad, hanem beteríti az egész Földet. Ahol a napfény a levegő részecskéjének ütközik, ott a fény kicsit lepattan róla, és másfelé halad tovább. A levegő részecskéi sűrűn vannak ugyan egymás mellett, de mégis óriási hely van közöttük, ezért a napfény nagy része nem talál el levegőrészecskét.


Ha egy fénysugár (pontosabban egy fényrészecske, egy foton) lepattan egy levegőrészecskéről, akkor az iránya bármi lehet. A sok-sok fényrészecskének egy kis része pont a szemünk irányába indul el, vagyis ahogy körülnézünk, mindenfelől repül néhány fényrészecske a szemünkbe. Az pedig azt jelenti, hogy bármerre is fordítjuk a szemünket, mindenfelé látunk valamennyi fényt.


Az viszont hozzátartozik, hogy a fényt összetevő színes fényrészecskékből a kék színű hajlamosabb a meredek lepattanásra, mint a sárga vagy a piros. Tehát ha egy levegőrészecskének nekimegy a fény, akkor a piros színű fényrészecske általában nem nagyon térül el, a sárga kicsit jobban, a kék a leginkább. Erre mondjuk azt, hogy a kék fény szóródása a legerősebb.


Ha a naphoz közeli égrészre nézünk, az ottani levegőrészecskékről lepattanó fénynek nem kell nagyon eltérnie az eredeti útjáról ahhoz, hogy a szemünk felé induljon. Ha viszont a naptól távolabbi égrész felé nézünk, akkor a napból egy ott levő levegőrészecskének ütődő fényrészecskének nagyobb szögben kell lepattannia ahhoz, hogy pont a szemünk felé induljon. Viszont azt már tudjuk, hogy ha megnézzük, milyen színű részecskék hajlamosabbak a leginkább arra, hogy a levegőrészecskékről meredek szögben pattanjon le, akkor a kék szín győz, vagyis "statisztikailag", átlagosan a kék színű fényrészecskékből érkezik a legtöbb egy "oldalt" levő levegőrészecskéről. Márpedig mi fényként az egy irányból a szemünkbe érkező fényrészecskéket látjuk, ezért ha az ég egy pontjáról kék színű fény jön a szemünkbe, akkor azt látjuk, hogy ott az ég kék színű. A naphoz közel a levegő fehér színű, távolodva a naptól – tiszta időben – egyre inkább a kék színt látjuk.


A naplemente esete tulajdonképpen ugyanez, csak másképp. A napból érkező fényrészecskék egy kis része szintén nekiütközik a levegőrészecskéknek, és elpattan valamerre. A magasan álló napből érkező fényben így megadott arányú piros, sárga, zöld, kék fény van, amelyek keverékét mi fehér fényként szokjuk meg születésünktől kezdve.


Ha lerajzoljuk a földet, körülötte pedig egy vékony levegőburkot (6373 km aránylik a 200 km-hez), és megrajzolunk egy napsugarat, amely oldalról megy a földfelszín egy pontjához, akkor látszik, hogy milyen nagyon hosszú utat tesz meg a légkörben, összehasonlítva azzal, amekkora utat meredeken sütve tesz meg. Ha a fény sokáig halad a levegőben, akkor sok ideje van arra, hogy véletlenül találkozzon egy levegőrészecskével. Ezért a lenyugvó nap fényének sokkal nagyobb része utközik a levegőrészecskékkel, és pattan el valamerre. Mivel a kék szín hajlamos a leginkább lepattanni, ezért a fényben levő kék fényrészecskék szóródnak szét a leginkább, és ezek nem jutnak el a szemünkig. A zöldből, sárgából több jut el a szemünkig, a pirosból pedig a legtöbb. Vagyis a lenyugvó (vagy felkelő) napból a legtöbb fényrészecske, amely a szemünkig eljut, piros színű, ezért a napot ott már pirosnak látjuk.


Hát így van ez. Aki nem hiszi, járjon utána. :-)

2015. ápr. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!