Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik, ha az "e-" nem...

Mi történik, ha az "e-" nem áll a "p+" körüli pályára? Egyszerűen neki ütközik? És ha nekiütközik mi történik, lepattan és megy tovább?

Figyelt kérdés

2015. máj. 5. 09:08
 1/4 2xSü ***** válasza:
100%

Az a kép, hogy az elektron kering a proton körül, az a Rutherford féle atommodellben van. A kémiában még mindig használnak hasonlót, mert bizonyos jelenségek leírásához tökéletesen megfelel. De ezt az atommodellt már meghaladtuk.


Valójában az elektron nem kering az atommag körül.Nem áll az atommag körüli pályára, nekiütközni sem tud csak úgy. A elektron kettős természetű, egyszerre hullám és részecske. Nincs meghatározott helye, csak a lehetséges helyeit leíró állapotfüggvény.


Ahhoz, hogy a proton és elektron „összeütközzön”, illetve ahhoz, hogy az elektronnak nagyobb megtalálási eséllyel tartózkodjon az atommagban, ahhoz energia kell. Ilyenkor neutron és elektronneutrínó keletkezik.

2015. máj. 5. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Áhhhh Köszi ;)
2015. máj. 5. 11:43
 3/4 anonim ***** válasza:

Van, hogy az elektron "belehullik" az atommagba.

Ezt hívják magkémiában/magfizikában elektronbefogásnak vagy K-befogásnak. Ez a béta bomlások egyik fajtája.


És ahogy az előttem író is említette, ilyenkor neutron és elektron neutrínó keletkezik.

Ha a K-befogás egy többelektronos atomban történik, a befogott elektron helyére a nála magasabb energiaszintű pályáról egy elektron "lehullik", majd annak a helyére is egy másik ami még magasabb szintről érkezik és így tovább, míg az egész elektronfelhő alapállapotba nem kerül.

Természetesen ezt a folyamatot fotonkibocsátás is kíséri, aminek az energiája megfelel az egyes elektron átmenetek energiáinak.

2015. máj. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ezt is köszönöm, de ezzel adódott egy újabb kérdés:


Honnan " szerzi" az utolsó e- t? A térbő egy megfelelő energiájú szabad e- t? Vagy ebben az e- "hiányos állapotban létrejöhet ionos kötés egy másik atommal?

2015. máj. 5. 18:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!