Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy a 3D terünkbe...

Lehetséges, hogy a 3D terünkben megpillantsunk egy magasabb dimenziójú alakzatot?

Figyelt kérdés
Több oka van a kérdésnek, az egyik az, hogy egy 2D felületen egy bizonyos szögben és csak abban a szögben 3D nek látjuk.

2015. máj. 5. 12:13
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:

Hammel féle dimenziófogalommal gondolkodva nem. Max a 3d

"árnyékát", vagy a 3-4-5... akárhány dimenziós test és a "3d terünk" metszetét.


"..az egyik az, hogy egy 2D felületen egy bizonyos szögben és csak abban a szögben 3D nek látjuk."

-Hogy is van ez?

2015. máj. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:

Hát úgy, hogy rajzolsz valamit, aminek egy bizonyos betekintési szögből megtudod rajzolni a látszó oldalakat. Tudod árnyékolni, és tudsz vetett árnyékot rajzolni neki...vannak rajzok, amik elég jól megvannak csinálva. Pl felraktam facre az egyik ilyen rajzomat és meglepődve nézték, hogy miért teszek föl képet egy kanálról. Később rájöttek, hogy csak rajz... De sok ilyen van..pl asztal rajzok, és ha nem stimmel a távolság, vagy a szög, akkor kevésbé tűnik úgy mintha egy autó bele akarna esni a szakadékba.


Azt én nagyon jól tudom, hogyha egy magasabb dimenziós test menne át a világunkon, azt is 3D nek látnánk, de pont egy ilyen elv alapján amit leírtam nem lehetséges, hogy egy bizonyos szögből észrevehetnénk hogy ez több mint 3D?

2015. máj. 5. 13:27
 3/34 anonim ***** válasza:
Ilyen értelemben természetesen igen. 4 dimenziós testek élhálójának 3-, vagy akár 2d vetületét több helyen meg is lehet nézni. Lsd Schlegel diagram. [link]
2015. máj. 5. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:

Na mondjuk mivel normálisan a 3d térhez vagyunk szokva, ezért nem tűnne föl, hogy "más lenne a test (4d)", nem pedig valami fura 3d absztrakt tárgy.


Mindenesetre az is igaz, hogy sok matematikus azonnal felsimerné a 4d kockát mondjuk! :D :D

2015. máj. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
A Wikis példa jó, sokszor találkoztam már vele, de jó lenne már egyszer valós 3D-ben is megtekinteni, hátha úgy többet mutat, mint 2D-ben (2 dimenzióveszteséggel) megjelenítve, lerajzolva. Mondjuk 3D-s tévén, vagy hologramként kivetítve.
2015. máj. 5. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:

Zoometool-la ki lehet rakni pár 4D test 3D vetületét! :D


Itt egy jó videó a 4d kocka kettősforgatásáról (ezt értelmes ember elképzelni nem tudja, de mártixokkal könnyen leírható 4D egybevágósági transzformáció)

https://www.youtube.com/watch?v=xL_lBClBTN0


Íme egy zometool-os 120 cella 3D-ben:

https://www.youtube.com/watch?v=LrVtgUTjwDU :D

2015. máj. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
51%

Magát az alakzatot nem pillanthatod meg, legfeljebb csak az árnyékát. Azt viszont nem ismerjük, hogy HA létezik 4 dimenziós tér, aminek a mi terünk is része, akkor az ebben levő testek vetnek-e árnyékot a mi terünkre, és ha igen, akkor hogyan.


A másik az, hogy pl. a hiperkocka hálózatát 2 dimenzióban lehet ugyan szemléltetni - de csak súlyos információveszteség árán! Hipergömb képekkel pl. miért nincs tele az internet? Miért a kockát és a többi, egyenes vonalakkal határolt testet mutatják állandóan?


Képzeld el pl., hogy lehet-e a normál kockát 1 dimenzióban szemléltetni?

Hogyne!

Egy szakasz lesz belőle, ahol a különböző színek szemléltethetik a nézőtől való távolságot.

El lehet képzelni ennek alapján a kockát?

Hát... valami fogalmad lehet róla... de nem sok.

Pont csak a lényeg vész el: hogy mi van benne.


Hasonló a probléma, mint a róka és a rókabőr között: utóbbit megnézve elég nehéz megmondani, hogyan működik a róka (bár nem lehetetlen). Milyenek a belső szervei, stb... alig-alig lesz képed róla.

2015. máj. 5. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
Charlie O'Brian 1#linkjét megnéztem, és megtévesztő a hiperkocka...abból a szemszögből, ahogy ábrázolják olyan, mint a kockában a kocka...viszont forgás esetén a belső kocka kijönni látszik belülről. Na most ez lefordítva egy 4D világban ha vannak ilyen kockák, és megforgatod őket, akkor áthaladnak egymáson. Ez lenne a térbeli mozgás 4. Iránya? Át mindenen? Ez nekem kicsit azt jelenti, mintha nem is lenne szerkezete, ügye azert, mert átmozgunk egymáson, nincs mibe beleütközni. Ha ez nem így van, akkor fel lehet fedezni egy kis buktatót a modellben... A kockának minden oldala egyenlő, még akkor is ha telibe lefestjük mondjuk zöldre. Viszont ha a hiperkockát ha telibe zöldrefestem ( hogy ne látaszódjanak a belső élek, akkor nem csak "a" hanem "a/2" oldala is van.
2015. máj. 5. 20:52
 9/34 anonim ***** válasza:
@Kérdező. Nem ment át a dolog üzenete teljesen. A filmben egy olyan geometriai transzformáció (sőt mozgás) látható, amihez semmi hasonló nem létezik 3D-ben... Nevezetesen a kettős forgatás. Mivel többszörös vetítés eredménye, amit a képen láthatunk, ezért (projekciókra jellemzően) nem hossztartó az ábrázolás.
2015. máj. 6. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:

"Hipergömb képekkel pl. miért nincs tele az internet?"

-Például azért mert "kutya közönséges gömb" lesz a vetülete.


"Miért a kockát és a többi, egyenes vonalakkal határolt testet mutatják állandóan?"

-A poliédereket a legkönnyebb kezelni, ezért. Nyilván tetszőleges 4D alakzat az kezelhetetlenül általános.. :)

2015. máj. 6. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!