Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bizonyítsuk be, hogy bármely...

Bizonyítsuk be, hogy bármely konvex poliéderben c₃+l₃≥8. Hogyan?

Figyelt kérdés
A c₃: harmadfokú csúcsot; az l₃ pedig 3 oldalú lapot jelöl.

2015. máj. 10. 19:04
1 2
 1/12 Tom Benko ***** válasza:
23%
Szerintem próbáld teljes indukcióval.
2015. máj. 11. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Erre gondoltam én is, de nem nagyon boldogulok vele...
2015. máj. 11. 10:08
 3/12 bongolo ***** válasza:
Igaz ez egyáltalán? Valamit bizonyára nem értek, de mondjuk egy kockában c₃ = 0, l₃ = 0, ha jól értem, miket jelölsz vele.
2015. máj. 12. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Tom Benko ***** válasza:
@bongolo: Gondolom, harmadfokú csúcson azt a csúcsot érti, amiben három él fut össze. Így c_3 egy kockában 8.
2015. máj. 12. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 bongolo ***** válasza:
De hülye vagyok :)
2015. máj. 12. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
És van valami ötletetek a megoldásra?
2015. máj. 12. 11:19
 7/12 bongolo ***** válasza:

Induljunk ki a tetraéderből (nem kell szabályos legyen). Annak 4 hármadfokú csúcsa és 4 háromszög lapja van, tehát az összeg 8.


Tegyük fel, hogy egy adott konvex poliéderre igaz az állítás.

Ilyen módokon generálhatunk "nagyobb" (több csúcsból vagy több lapból álló) konvex poliédert:


- Vesszük az egyik élet (E₁), ami az L₁ és L₂ lapok közös éle. Az él egy P pontját (ami nem a végpont) L₁ síkjában az élre merőlegesen kihúzzuk. Legfeljebb addig mozdíthatjuk el, hogy az új poliéder konvex maradjon, de az elmozdítás pontos mértéke meg a P pont helye úgyis mindegy, az ilyen poliéderek izomorfak. L₁' eggyel több oldalú lesz, tehát a háromszögek száma csökkenhet eggyel. L₂ altűnik (tehát a háromszögek száma csökkenhet még eggyel), lesz helyette n-1 darab háromszög, ahol n L₂ csúcsainak a száma. n-1 legalább 2, tehát c₃+l₃ vagy változatlan marad, vagy nő.


- Vesszük az egyik lapot (L₁) és annak egy P pontját (ami nem élen van). L₁ csúcsainak száma n. A P pontot L₁ síkjára merőlegesen húzzuk ki (hogy konvex maradjon). Ezzel L₁ eltűnik, Ha n=3, akkor csökken l₃ 1-gyel. L₁ csúcspontjainak fokszáma eggyel nő, tehát csökkenhet c₃ legfeljebb n-nel. Lesz viszont n darab háromszög, és ha n=3, akkor egy harmadfokú csúcs is. Vagyis c₃+l₃ vagy valtozatlan, vagy nő.


Van még más nem izomorf átalakítás is?

2015. máj. 12. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. máj. 12. 16:28
 9/12 bongolo ***** válasza:

Nem teljesen jó sajnos. Az első eset pontosabban meggondolva:


- Vesszük az egyik élet (E₁), ami az L₁ és L₂ lapok közös éle. Az él egy P pontját (ami nem a végpont) L₁ síkjában az élre merőlegesen kihúzzuk. L₁' eggyel több oldalú lesz, tehát a háromszögek száma csökkenhet eggyel. L₂ eltűnik (tehát a háromszögek száma csökkenhet még eggyel), lesz helyette n-1 darab háromszög, ahol n L₂ csúcsainak a száma. Viszont az előbb nem vettem figyelembe, hogy L₂ csúcsai közül n-2 csúcsnak (amik nem E₁ végpontjai) a fokszáma is nő eggyel, így ha harmadfokúak voltak, akkor csökken c₃. Vagyis c₃+l₃ változása a legrosszabb esetben:

-2 + (n-1) - (n-2) = -1

Szerencsére mégsem ilyen rossz a helyzet: ha n=3 volt, csak akkor kezdődik a számolás -2-vel, akkor viszont az új P csúcspont is harmadfokú lesz, tehát a változás 0. Ha viszont n>3, akkor -1 + (n-1) - (n-2) = 0 a változás (vagy pozitív).


- A második eset azt hiszem, jó.


- Van viszont más nem izomorf átalakítás is: L₁ és L₂ szomszédos lapok (n és m oldalúak) közös éle E₁, azon egy pont P. De nem L₁ síkjában húzzuk ki, mint az első esetben, hanem mondjuk L₁ és L₂ lapszögének felező síkjában (illetve nagyjából ott). Ekkor L₁ és L₂ is eltűnik, viszont lesz a két oldalon n-2 illetve m-2 darab új háromszög. Eredőben tehát c₃+l₃ most is nő, vagy legfeljebb változatlan marad (ha n=m=3).


Többféle most nem jut eszembe...

2015. máj. 12. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Fibonacci ***** válasza:
100%
2015. máj. 14. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!