Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet bajunk ha nagyfeszültség...

Lehet bajunk ha nagyfeszültségű távvezeték alatt 5 méterrel elsétálunk? Ma jött velünk szembe egy dombon átívelő úton egy ilyen rendszer búgott, zúgott, és nem mertünk alatta átmenni. Felhívtuk az eont is.

Figyelt kérdés
2015. máj. 12. 19:40
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Ráadásul kerékpárt toltunk, én féltem, hogy a kerékpár valahogy feltöltődhet és megrázhat minket.
2015. máj. 12. 19:40
 2/13 A kérdező kommentje:
400.000 volt káros az emberi szervezetre?
2015. máj. 12. 19:54
 3/13 Koplárovics Béci ***** válasza:

"400.000 volt káros az emberi szervezetre?"


Igen. De nem 5 méterről. Mondjuk nem fogdosnám. Néhány centiről még áthúzni is képes.


"Lehet bajunk ha nagyfeszültségű távvezeték alatt 5 méterrel elsétálunk?"


Nem. Nyilván ha bajotok lehetne tőle, akkor nem vinne át út alatta, amin korábban jónéhányan átmentek - autóval vagy akár busszal is. Nem csak a határban vannak ilyen távvezetékek.


"Ma jött velünk szembe egy dombon átívelő úton egy ilyen rendszer búgott, zúgott"


Hát ha szembe jött nem csak ott lógott, akkor azért baj van :) A zúgás-búgás teljesen normális, amikor néhányszáz Amper folyik át egy vezetéken.


"Felhívtuk az eont is."


Valószinűleg kb azt mondták el, amit én is. Bár az ilyen távvezetékek nem az E.on-hoz tartoznak, hanem a MAVIR-hoz.

2015. máj. 12. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Hát, végül is elzúgott volna a fejetek felett. Még jó hogy nem szembejött.

Mondjuk én még nem találkoztam sétáló távvezetékkel, de megrázó élmény lehet. :D

2015. máj. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Nem, a búgás nem veszélyes.

A levegő átütési szilárdsága 21kV/cm szóval az öt méteres távolság biztonságosnak tűnik.

2015. máj. 12. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Egy dombon voltunk, ahol a vetés és az erdő között egy földút vezetett, a traktorok használják. Ott lógott be a vezeték nagyon közel az úthoz. Járműben nyilván nem veszélyes, de kerékpárral felléphetnek más hatások.
2015. máj. 12. 20:33
 7/13 A kérdező kommentje:
azt írják 3 méterről áthúzhat a 400kv. ez a vezeték 5 méterre volt a földtől.
2015. máj. 12. 20:50
 8/13 Koplárovics Béci ***** válasza:

"azt írják 3 méterről áthúzhat a 400kv"


Ahhoz nagyon magas páratartalomnak és/vagy nagyon durva esőnek kellett volna lennnie, de akkor meg azért nem vagy arra, mert akkora a sár.

2015. máj. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Bízunk benne, hogy szabványos a távvezeték, és akkor nincs baj kerékpárosnál sem.

Apróság ugyan, de 400 kV csak a fázisok között van. Te meg nem a fázison biciklizel.

Apróság ugyan, de a fentebbi átütési szilárdság érték az csak egy centi körül érvényes, nagy mértékben tud az változni.

Szerintem a három méter az nem átütési, hanem biztonsági távolság.

Amúgy az utoljára érvényes magyar szabvány szerint a 400 kV-os távvezeték föld feletti legkisebb magassága külterületen 8 m - és ez maximeleg madzag esetén egy métert még csökkenhet.

A jelenleg érvényes rendelet szerint külterületen vezeték alatt max. 4 m magas biciklivel (traktorral, űrrakétával, páncélozott elefánttal, stb) lehet közlekedni.

De, kedves kérdező, volt nálad lézeres magasságmérő?

2015. máj. 22. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nem, de legközelebb majd viszek.

Figyelj, úgy zakatolt búgott, zúgott az a vezeték mint egy hajnyírógép. Bármennyire is szabvány, nem szabvány, én nem mertem alatta átmenni.

2015. máj. 22. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!