Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Galilei- féle relativitási...

Galilei- féle relativitási elv: milyen kísérlettel lehet MÉGIS különbséget tenni különböző inerciarendszerek mozgásállapotára vonatkozólag?

Figyelt kérdés

Az előadáson a professzorunk egy fél mondat erejéig említett egy kísérletet, amelyet ha elvégeznének a matrózok a sima vízen haladó hajó belsejében mégis meg tudnák állapítani, hogy haladnak-e vagy sem. (Nem, nem Michelson interferométer :P) De már elfelejtettem és nem írtam le. :(

Ha jól emlékszem a Doppler-effektushoz volt köze.



#mozgás #Galilei #inerciarendszer #relativitási elv #doppler- effektus
2015. máj. 19. 21:40
 1/5 2xSü ***** válasza:
12%

A speciális, majd az általános relativitáselmélet pont azt bizonyította, hogy nem csak mechanikai módszerekkel, de semmilyen módon nem lehet különbséget tenni két inerciarendszer között, sőt az általános relativitáselmélet még azt is állítja, hogy nem csak az inerciarendszerek, de mindegyik viszonyítási rendszer egyenértékű.


Ha a hajót úgy tekintjük, mintha egyenes vonalú egyenletes mozgást végezne, akkor bizony nem állapítható meg, hogy mozog-e, mert a kérdés az, hogy mihez képest mozog. A vízhez képest? Nem lehet, hogy a víz mozog a hajóhoz képest?


Ha viszont abból indulunk ki, hogy a Föld nem lapos, és a hajó nem egyenes vonalú mozgást végez, akkor már mérhető lehet az, hogy a !Földhöz képest! mozog-e. Ehhez meg akár elég csak felnézni a csillagokra, meg persze nem árt egy pontos óra…

2015. máj. 20. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2xSü ***** válasza:
0%
Mindenesetre nagyon kíváncsi lennék, hogy a prof. mivel fog előrukkolni. Ha elmondja, akkor kérlek írd meg, tényleg kíváncsi lennék rá.
2015. máj. 20. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:

Szerintem nem kivételről volt szó, ellenkezőleg: a prof valószínűleg azt magyarázhatta, hogy miért teljesül a relativitás elve a fény esetében is, annak ellenére, hogy mint tudjuk, a fény sebessége állandó két inerciarendszer között is.

ezt találtam, ami talán a témába vág:

[link]

2015. máj. 20. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Imádom mikor Vree vagy 2xSü elöttem szól hozzá valamihez...ilyenkor mindig csak megyek tovább :D
2015. máj. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
:D Kb, de nem baj, biztos, sokak számára bírnak már referenciaértékkel. :)
2015. máj. 21. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!