Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy az égen...

Miért van az, hogy az égen csak a csillagok látszódnak?

Figyelt kérdés

Először is leszögezem, hogy nem rendelkezem nagy tudással ilyen téren, ezért ide írom ki a kérdést, hosszú és egyszerű, magyarázós válaszokat is szeretnék.

Úgy tudom, hogy az Univerzum galaxisrendszerekből áll, amik galaxisokból, azok pedig naprendszerekből állnak. És úgy tudom, hogy a csillagok így napok is. Akkor miért van az, hogy az égen csak a csillagok látszódnak pontokban, és a csillagközi köd, galaxisok(?) nem?

Javítsatok ki, ha valamit nem jól írtam, tényleg érdekel ez a téma, szeretnék minél többet megtudni.



2015. máj. 20. 20:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Mert a csillagoknak van fényük, a bolygóknak pedig nincs. Szabad szemmel csak a csillagokat látod, vagy a közeli bolygókat ahol a visszavert fény is elég hogy lásd
2015. máj. 20. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A naprendszerbeli bolygók nagy része is látszik, nem csak a csillagok.


Viszont a csillagok közül elsősorban a közeliek látszanak, nincs köztük és a Föld között különösebben lényeges mennyiségű csillagközi por és gáz.


A galaxisok felhőszerűen látszanak, viszont Magyarországról szabad szemmel lényegében csak az Androméda galaxishoz lehet szerencséd, de az is nagyon halvány. A déli féltekéről látni a Nagy Magellán-felhőt, mert az közel van.


Szóval a fentiektől eltekintve a galaxisok általában azért nem látszanak szabad szemmel, mert egyrészt nagyon messze vannak, ha meg elég közel lennének, akkor nagyon elmosódottak. (Például az Androméda galaxis is több teliholdnyi területet foglal el, szabad szemmel, ha szerencséd van, mégis csak a magját látod egy kicsi foltként.)

2015. máj. 20. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Oh, értem. Köszi! :)
2015. máj. 20. 20:39
 4/10 anonim ***** válasza:
Minap álmodtam erről. Felnéztem az esti égboltra miközben a fűben feküdtem, és láttam hatalmas csillagködöket, és egy szupernóva robbanást is. Gyönyörű volt, az ég szinte ragyogott és látszottak az epikus méretek. De ez csak álom marad. Azért mert a legközelebbi galaxis is nagyon távol van, és csak egy pontnak látszik. A távolságok gigásziak. Mi egy galaxis szegletében vagyunk, benne, körülöttünk más milliárd porszem. A legsötétebb helyeken láthatod kirajzolódni a tejútrendszer minket körülvevő részét. A legközelebbi másik galaxis nagyon, nagyon távol van. Hihetetlenül távol.
2015. máj. 20. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

> „…mert a legközelebbi galaxis is nagyon távol van, és csak egy pontnak látszik.”

Az Androméda-galaxis látszó átmérője 190'. Ez több hatszorosa a Holdénak, szóval nem csak egy „pontnak” látszik.

[link]

2015. máj. 20. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mivel mi is benne vagyunk egy galaxisban, ezért végülis a saját galaxisunkat látjuk belső nézetből, hiszen a csillagok az égen a Tejútrendszer részei.


A Tejútrendszer sok csillaga közül a Nap az egyik csillag, egy átlagos, közepes méretű égitest. Körülötte bolygók keringenek (köztük a Föld). Azért a bolygókat is lehet látni szabad szemmel! Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter stb...


A Tejútrendszerünkön túli galaxisokat azért nem látod, mert olyan óriási messzeségben vannak, hogy nagyon parányinak tűnnek és a szemednek nincs olyan fénygyűjtő képessége, hogy érzékelje őket. A galaxisok fényének millió, sőt, milliárd évekbe telik, mire elér hozzánk! Ezek óriási távolságok. Távcsővel viszont lehet a galaxisokat is látni, mármint a "közelebbieket".

2015. máj. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#5 Az andromédát is látni a bortle skála szerinti 6-os égbolton.


#4 Voltam.

2015. máj. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Vree ***** válasza:

Ha az Androméda fényesebb lenne valamivel, akkor ezt látnád:

[link]

(mellette a Hold össszevetésnek)


Hogy miért nem látjuk az űr többi részét, vagy miért csak halványan, annak egyszerű a magyarázata.

Úgy hívják, hogy az

[link]


de az elv megértéséhez nem kell, csak alap logika: ha egy fénylő pontot teszel az égre, az körbe-körbe fogja szórni a fénysugarait. Minél jobban eltávolodsz tőle, annál nagyobb hézag lesz a fénysugarak érkezési pontjai között, következésképpen annál halványabbnak fog látszani.

Ha nem így lenne, akkor az égbolt folyamatosan tiszta fehér lenne, hiszen bármilyen irányban lenne valahol (ha óriási távolságban is) valamilyen égitest, ami fényt küld felénk. De mivel a fénysugarak szétszóródnak, ezért csak a hozzánk legközelebb található testeket látjuk jól.

2015. máj. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Hominida ***** válasza:

A kérdezőnek:

A kérdésben benne rejlik egy másik érdekes kérdés is, amely azt firtatja, hogy ha a világegyetem végtelen nagyságú, és a benne levő csillagok száma is végtelen, akkor miért nem vakító fényes az egész éjszakai égbolt. Ezt a kérdést Olbers-paradoxonnak nevezik, és a válasz lényegében az, hogy a Világegyetem tágulása miatt a távolabbi csillagok fénye egyre inkább eltolódik az infravörös és rádiótartomány felé (ez az ún. vöröseltolódás), és az egészen távoli csillagoknak a fénye már a látható fénynél kisebb frekvenciájú, vagyis szemmel nem látható. De a paradoxonnak az az állítása, hogy a csillagok száma végtelen, nem látszik igaznak.


Viszont az is a kérdésre adható válasz, ami már olvasható, vagyis hogy a távoli csillagok és a még sokkal távolibb galaxisok fénye a nagy távolság miatt annyira lecsökken, hogy a szemünk nem érzékeli. Tisztázandó, hogy a látható bolygók mind a mi Naprendszerünk tagjai, az összes önálló csillag a mi Galaxisunk (Tejútrendszerünk) tagja, és a többi galaxis mind túlságosan távol van ahhoz, hogy a csillagai egymástól megkülönböztethetők legyenek innen nézve. Kivéve egy-egy nóvát vagy szupernóvát, amely egy időre kiemelkedik a saját galaxisának csillagai közül.


Már a kb. 250 éve készült Messier-katalógusban is vannak galaxisok, márpedig a távcsövek felbontása és fényereje hihetetlen fejlődésen esett át időközben. Szenzációs fotókat lehet a neten találni egyáltalán nem pontszerű galaxishalmazokról, például a Hubble űrtávcső képei között. A hozzánk legközelebbi intergalaktikus objektumok és a szomszéd galaxisok megnézhetők itt: [link] Lokális galaxiscsoport tagjai

2015. máj. 21. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen a köszönöm a válaszokat! :)
2015. máj. 22. 21:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!