Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az AgCl a polarizáló hatás...

Ha az AgCl a polarizáló hatás miatt nem oldódik vízben, akkor az NaCl miért?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, annál nagyobb a kation polarizálóképessége, minél kisebb, az anion polarizálhatósága pedig ha minél nagyobb, és így az ionos kötés kovalens jellegűvé válik, ezért nem oldódik. Az Na+ kisebb kation, mint az Ag+. Akkor ez most miért van?
2015. jún. 9. 07:12
 1/3 sadam87 ***** válasza:

"Úgy tudom, annál nagyobb a kation polarizálóképessége, minél kisebb"

Ez csak részben igaz. A méreten mellett (és a töltés mellett, de ez gondolom egyértelmű, és a példa szempontjából nem releváns). Más is befolyásolja azt, mennyire képes egy kation egy aniont polarizálni. Annak meghatározásában, hogy a kötés ionos vagy kovalens, leginkább a kötésben résztvevő atomok elektronegativitásában levő különbség a meghatározó. A nátrium és az ezüst (Pauling-féle) elektronegativitás között 1,00 egység a különbség, ami elég jelentős. Nagyjából 1,7 egységnyi különbségnél van a határvonal a kovalens és az ionos kötés között (bár egyértelmű határ nincs). Ez alapján csak a fluor képes (az elemek közül) tisztán ionos kötést létesíteni az ezüsttel.

[link]

2015. jún. 11. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:
Egy mondatot teljesen véletlenül kettőbe bontottam, ezért elnézést.
2015. jún. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2015. jún. 15. 09:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!