Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amerikában miért használnak...

Amerikában miért használnak még ma is kizárólagosan olyan mértékegységeket (2015-ben! ), mint pl. láb, inch, font, oz. , pint, gallon, uncia és egyebek?

Figyelt kérdés

Sajnos nem csak eredeti szövegekben, de pl. mai honlapokon is! Európában is volt pl. könyök, láb, hüvelyk, szakajtó, üst, véka, dézsa, vonal, wersok, boglya, petrence stb. Mégis megtanultuk az SI-t. Amcsik miért nem?

Mit szólnának hozzá, ha az európai publikációk ill. weblapok ilyenekkel lennének tele? Mondjuk egy tesépitő honlapján az szerepelne, hogy: magasság = 10 könyök, súly = 3 véka



2015. jún. 17. 21:58
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%
Angol nyelvterületen ez általános.A tömeg, távolság, és űrmérték is eltér. A miértet szerintem ők sem egészen értik, de mivel az Egyesült Királyság kiterjedt gyarmatbirodalommal rendelkezett száz évvel ezelőttig, és a Brit Közösség még ma is fennáll, nem sok okuk volt leváltani a mértékrendszert. Nekik körülbelül ugyanannyira nehézkes váltani az európai mértékrendszerre, mint nekünk az övékere.
2015. jún. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%

Tudományos területen ők sem használják (nem véletlenül), de a fiatalok között is terjed az SI, mert sokkal könnyebb számolni vele. Csak nálunk ott van egy nagyon-nagyon-nagyon erős konzervativizmus, ami miatt államilag nem meri elrendelni senki, hogy na, mostantól SI a kötelező...


Nekem nem tetszik az angolszász, de nem is abban nőttem fel. Akinek az az alap, annak meg az SI a fura (még ha nekünk ezt nehéz is elképzelni :D)


Bár azt sajnálom, hogy a franciáknak a decimális órát nem sikerült behozni. Egyszerűbb lenne az is :)

2015. jún. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
44%
Mert hülyék.
2015. jún. 17. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
54%

Az SI-t használni a hétköznapokban semmivel sem "logikusabb", mint a hagyományos egységeket. Az SI nagy előnye, hogy koherens, azaz mindig ugyananannyi a váltószám a kicsi meg a nagy között, szemben a hüvelyk-láb-mérföld teljesen össze-vissza való váltásával.

Ellenben a hagyományos mértékegységek a hétköznapokban nagyon hasznosak. Az egy inch az tényleg akkora, mint egy (átlag) ember hüvelykujjának utolsó perce. Behajlítod az ujjad és ott az inch. Ránézel a lábadra és ott a láb. Ezzel szemben sok európainak fogalma sincs, hogy mekkora mondjuk 10 centi, és nem talál a testén semmit, amiről hirtelen tudná, hogy pont 2/5/10/20 centis, amit csak párszor oda kéne mérnie vagy megfelezni. Megpróbál persze visszaemléékezni, hogy mekkora is volt az a 30 centis vonalzó. Ezzel szemben kérdezz meg egy amcsit, hogy mekkora egy láb (vagy fél láb), ránéz a lábára, megfelezi és tudja.


Az űrmértékeknél meg az egyéb (pl nyomás, tömeg) illetve a nagy távolságok esetében meg aztán teljesen mindegy, hogy mi mekkora. Mi valójában azért szeretjük az SI-t, mert hozzászoktunk a számokhoz. Vagyis nem is az SI-t szeretjük, csak azt, hogy tudjuk, hogy a 20 kiló mennyire nehéz. Nem örömködünk azon, hogy ez amúgy 20 liter víz tömegének felel meg. Tudjuk, hogy egy autó fogyasztásánál mennyire reális vagy irreális mondjuk az 1 liter, az 5 liter vagy a 30 liter, de nem azért, mert el tudjuk képzelni, hogy a befecskendező mekkora adag benzint nyom a hengerbe midnen ciklusban, hanem mert megtanultuk, hogy mennyi a sok és a kevés, az 1 elég hihetetlen még, az 5 nagyn jó, a 30 meg egy páncélautó lehet. Hát ugyanezt ők is tudák gallonban, ettől nem lesz jobb az SI.


Amúgy a véka űrmérték, nem súly. És pont leszarják, hogy az európai weblapok mivel vannak tele. :)

2015. jún. 17. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
0%

Ha 2 cm-es alkatrészhelyére megpróbálsz 2,5 cm-re, vagy 1,5 cm-re berakni, mert "hagyományosan" saccoltál, akkor meg fogod szívni.

Pakold be a mérőeszközt!

2015. jún. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
83%

22:27,


Csak éppen egy baromi nagy probléma van a felvetéseddel: hogy nem igaz :)


A foot, inch és társai náluk is fix mértékegység. Én a 38-as lábammal közel sem biztos, hogy pontosan mérem a lábat (sőt, nem mérem pontosan) mint ahogy az inch-em sem akkora, mint a hivatalos.


A te példád úgy néz ki, hogy én saccra azt mondom, hogy a tenyerem tíz centi, holott igazából 14cm, majd örülök, hogy bármit lemérhetek, mert nem SI-t használok, hanem emberre szabott valamit, ami nem egyezik az én méreteimmel.


És igen, az SI lényege pontosan a gyors és könnyű válthatóság. Sokkal könnyebben megmondom, hogy 1 literben hány 2.5 dl tej van, mint hogy küzdök a pintekkel és társaival, amikkel kínszenvedés számolni.

2015. jún. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:

Azért ha valaki a hüvelykről beszél, akkor lelki szemei előtt nem három számjegyes pontossággal jelenik meg az apukája bütykös ujja, de ha megjelenik, akkor tökéletesen világos, hogy egy hüvelyknyi szalonna az mennyi a két hüvelyknyi szalonnához képest. :)

[Az SI nem jó semmire (de ettől még persze fejfájás nélkül használom), az egy svájci bicska, amin van csavarhúzó is és fogó is, de a mester mégis csavarhúzóval és fogóval dolgozik. :) Ami itt feljebb elhangzik, az elég fontos szempont lenne, a valamihez kötés. Például az elektronvolt szemléletes, hogy egy vagy három. SI-ben minden félmondatban hozzá kell ragasztani egy tízaminusztizenkilecediket. Az atmoszféra is elég jó volt autógumira, de ami most van a járművekre írva, az is véres kínlódás. Ésígytovább. :) ]

2015. jún. 17. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
100%

" Ha 2 cm-es alkatrészhelyére megpróbálsz 2,5 cm-re, vagy 1,5 cm-re berakni, mert "hagyományosan" saccoltál, akkor meg fogod szívni.

Pakold be a mérőeszközt!"


Nyilván nem erről beszéltem, kiforgatod a szavaimat, mondhatni a hazugság egy típusát követed el. Arról beszéltem, hogy ezek a mértékegységek >>EMBERKÖZELIEK<<. Ezt amúgy amcsi sógoromtól tudom, és tényleg egyetértek vele abban, hogy ez az emberközeliség átlag Joe mindennapi életében egyfajta előnyt jelent. (És amúgy nyilván ők is viszik a mérőszalagot, ha fél inchen múlik, hogy befér-e a szekrény a sarokba...)


Én se választanám a hagyományosságot, ha le kéne mondani a koherenciáról, ami viszont az SI rendszer előnye. A mondandóm első fele, gyengék kedvéért, az volt: a hagyományos rendszer előnye az emberközeliség, mindennapi becsértékként való használhatóság, míg az SI előnye a koherencia. Ez a két előny értékben nem biztos hogy megfelel egymásnak (ilyesmit nem is írtam - nyilván volt oka, hogy kitalálták az SI-t), de el kell ismerni, hogy a hagyományos rendszer mégiscsak "tud" valami olyat, amit az SI nem, és ami adott esetben kedves lehet az emberek szívének.


A mondandóm másik fele pedig az volt, hogy az európai emberek többsége - akik amúgy általában rohadtul nem tudnak fejben átváltani, csak mondom, nem mindenki Mensa tag és kutató - nem azért szeretik az SI-t, mert elegáns, hanem mert hozzászoktak ahhoz, hogy kilóból a 20 a sok, sörből meg a 3 liter, ahogy az átlag amcsi is nyilván azért van el a gallonnal, mert gallonban tudja megmondani, hogy mekkora a kocsi tankja. És ez a fajta "tehetetlenségi tényező" marha nehezen legyőzhető, mert több tízmilló amcsi nem fogja akarni literben megtanulni ezeket.


Az SI nyilvánvaló haszna nem feltétlenül a mindennapi (nem értelmiségi jellegű) életben mutatkozik meg, hanem a tudományban, ahol az emberközeliség SOKKAL kisebb szempont, mint a kezelehetőség.


És valójában az SI társadalmi használatának legnagyobb értéke az, hogy a gyerekek már alsóban azt a rendszert hasznáják, amit leendő mérnökként/tudósként (már amelyikből az lesz) használni fognak, tehát nem az egyetemen kell megtanulni egy komplett új rendszert. A körülöttük levő társadalom is ugyanezt használja, ezért a tudomány kommunikálása is sokkal könnyebb (nem kell átváltani a centiben mért eredményt inchbe, hogy átlag Joe megértse). Szerintem ennek társadalmi haszna van akkor is, ha cserébe sokaknak idegen, megemészthetetlen a centi (mert az), és eseleg sokkal boldogabb lenne, ha a kis ujja begyéhez tudná kötni a dolgokat. Vannak ilyen emberek, nem is kevesen.


Ellenben, még ha ez az előny tényleg létezik is és tényleg mérhető, az átállás olyan iszonyatos költséggel járna, hogy talán 100 év alatt se térülne meg. Az ilyesmire pedig az emerikaiak elég érzékenyek.

2015. jún. 18. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

"A foot, inch és társai náluk is fix mértékegység. Én a 38-as lábammal közel sem biztos, hogy pontosan mérem a lábat (sőt, nem mérem pontosan) mint ahogy az inch-em sem akkora, mint a hivatalos."


Persze hogy fix, csakhogy az átlag ember átlag ujjához találták ki anno. Aki tudja magáról, hogy nem átlagos, az nyilván megszívta.


És te hiába tudsz átváltani negyed liter tejeket, én meg már jártam úgy hogy 100 gramm sütit kértem a kimérős boltban, és nem tudta, hogy az akkor hány deka. De ha ilyeneknél nem is akad el, az már valószínűleg nagyobb probléma, hogy a kádja literben van megadva, a vizet meg köbméterben fizeti - még ha tudja is, hogy a liter az a köbdeci, akkor is baj van. Ha lenézel az elefántcsonttornyodból az utcára, akkor azt fogod tapasztalni, hogy az SI rendszer előnyeként számontartott átválthatóság a társadalom nagy többsége számára egy teljsen fölösleges jellemző, nem tudják használni. És mivel általában senki nem tölt fel sörösdobozzal fürdőkádat, valójában tök mindegy, hogy mennyire gördülékenyen lehet átváltani a kettő között.

2015. jún. 18. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

>az SI rendszer előnyeként számontartott átválthatóság a társadalom nagy többsége számára egy teljsen fölösleges jellemző, nem tudják használni


Bele sem gondoltam, hogy ez mennyire igaz. Nekem mindig igen könnyen ment az átváltás, és mindig nagyon csodálkoztam, hogy mások mennyire nem értik, nem érzik. A tízes-ezres lépés, amennyire elegáns és hasznos a számításokban, annyira idegen "az embertől". Ettől függetlenül SI rulez, hadd szokja a nép.

2015. jún. 18. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!