Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell megoldani az...

Hogyan kell megoldani az alábbi koord. Geometria feladatokat? 1. Írd fel a kör egyenletét, ha a kör sugara 4egység és érinti az x-y=5 egyenest! 2. Határozd meg az m paraméter értékét úgy, hogy y=mx+5 egyenes érintseaz x^2+y^-4x=0 egyenletű kört!

Figyelt kérdés

A másodiknál úgy gondolkodtam, hogy felírtam egy harmadik egyenletet, annak az egyenesnek az egyenletét, ami átmegy a kör középpontján ((u;v)=(2;0) az köregyenlet átrendezése és az adatok leolvasása után ((x-2)^2+y^2=4 ) és irányvektora a meglévő e egyenes normálvektora(-m;1),

Így kapok még egy egyenletet , 3egyenlet - 3ismeretlen. Ez ilyen bonyolult? A másik pedig, hogy kijön két pont x-re és y-ra, de az egyik az origó (???), a másik nem jó, nincs rajta a körön..... ajjaj.

Előre is köszönöm ha valaki segít.


2010. márc. 3. 07:48
 1/2 anonim válasza:

Az első feladatra, ha belegondolsz, nem egy megoldás van, hanem végtelen sok: a keresett kör középpontja az egyenestől 4 egységre lévő két darab párhuzamos egyenesen lehet, és 4 lehet persze a sugara.


A második feladatban helyettesítsd be a kör egyenletébe az egyenes egyenletében kifejezett y-t:

x^2 + (mx+5)^2 - 4x = 0

Pontosan akkor érinti az egyenes a kört, ha ennek az egyenletnek csak egy megoldása van, vagyis pontosan akkor, ha a diszkriminánsa 0:

0 = (10m-4)^2 - 4 * (1+m^2) * 25

ezt megoldva m-re nekem -21/20 jött ki.

2010. márc. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Megjegyzés a fenti megoldásomhoz:

általában egy ilyen feladatnál két megoldást kapsz m-re, mivel egy pontból két érintő húzható egy körhöz.

Jelen esetben viszont a másik egyenes, amit a (0,5) pontból húzni lehet a "végtelen meredekségű": x=0 egyenes. Ezért esik ki a diszkrimináns számolásánál az m^2-es tag.

2010. márc. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!