Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Természettudományok

A kérdés

Mi a kulonbseg a vorosverSEJT es a vorosverTEST kozott?

Szakkonyvekben mindkettovel talalkoztam, en regebb ugy tudtam hogy feherversejt es vorosvertest.

2010. márc. 7. 19:14  Privát üzenet  

A válaszok
Szerintem ugyanaz,de a sejt teves kifejezes mert nincs sejtmagja.

A válasz 85%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/8Időpont 2010. márc. 7. 19:18 Privát üzenet
Mert a fehérvérsejt sejt, a vörösvértest pedig nem. De ha ilyeneket látsz, az alatt ugyanazt értik.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/8Időpont 2010. márc. 7. 19:22 Privát üzenet
Emlősöknél a vörösvértest a helyes, mert nincs sejtmagja, tehát a klasszikus értelemben nem sejt. Madaraknál, stb. vörösvérsejt van, sejtmaggal. Ha a könyv emlősök vonatkozásában írt vörösvérsejtről, az hiba. Légy óvatos, ami könyvben egy pontatlanság van, lesz több is. :P

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/8Időpont 2010. márc. 7. 19:24 Privát üzenet
Alapvetően jók a válaszok, de az emberben is van vörösvérSEJT, azaz sejtmagvas állapot. Csak a fejlődés során ezt elveszti és a csontvelőből már csak magnélküli testek kerülnek ki. Ha egyáltalán nem lenne (és soha nem is lett volna) sejtmagja, akkor nem is tudna osztódni.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 84%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/8Időpont 2010. márc. 7. 19:55 Privát üzenet
A vörösvérsejt az éretlen. Az van a csontvelőben. Mire megérik, elveszti a sejtmagját és vörösvértest lesz belőle.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 69%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/8Időpont 2010. márc. 7. 22:11 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

koszonom! vegre tiszta lett. amugy emlosokrol szolo szakkonyvekben lattam.

# 6/8Időpont 2010. márc. 7. 22:19 Privát üzenet
tegnap 19:24 vagyok, és külön köszönöm a két utánam szólónak az infókat. Így legalább nekem is tiszta lett, hogy (részben) hülyeséget írtam. Elnézést kérek érte.

A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/8Időpont 2010. márc. 8. 00:49 Privát üzenet

Az emlős vörösvértestek is sejtmaggal rendelkező sejtként kezdik az életüket, majd az érésük egy pontján egy fagocita sejt "kiharapja" a sejtmagjukat.

Ha megnézed ezt a cikket a vérképzésről ( [link] látni fogod, hogy a vörösvérsejtek érésekor csak a legutolsó fázisban veszítik el a magjukat, amikor retikuolcitává alakulnak (Ezekben a sejtekben minden megvan a hemoglobin szintézishez, de már nincs sejtmagjuk). Egészen eddig a pontig maggal rendelkező, működő sejtek. Itt nyilván kicsit zavaros a szóhasználat, mert ezekre nyugodtan mondhatjuk, hogy sejtek, az érett alakokra viszont nem. Lehet ez is az oka.

Ha más gerincesek véréről van szó, akkor a hüllők és a madarak vérsejtjei is magvas sejtek, nekik vörösvérsejtjeik vannak.

De éppen lehet egyszerű hiba is, angolul "red blood cell" a sejtmag nélküli VVT is, könnyen lehet, hogy egy angol könyv fordításakor maradt benne a hiba.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 84%-ban hasznos válaszokat ad.
# 8/8Időpont 2010. márc. 8. 09:31 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!