Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Érettségi tudással, hogyan...

Érettségi tudással, hogyan lehet felírni az általános gömbegyenlet képletét x, y, z három dimenziós koordináta rendszerben?

Figyelt kérdés

2015. aug. 15. 19:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

x^2+y^2+z^2=r^2


talán

2015. aug. 16. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
érettségi tudással írtam fel
2015. aug. 16. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
igazából a sugárban nem vagyok teljesen biztos
2015. aug. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ez messze nem érettségi tudás, mi egyetemen vettük ezt.


Most majdnem leírtam, de nem találom hirtelen a füzetemet :@

Egyébként így kezdődik, hogy f(x,y) = Azt jelenti, hogy megadok az x és y tengelyen egy értéket, és ehhez rendel hozzá egy z értéket, így jön ki a függvény, mint felület. egyelőre ennyit tudok segíteni.

2015. aug. 16. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

szerintem a gömb akkor gömb, ha két egymást metsző húrja egyforma hosszú, tehát ha van egy körünk vagy adataink ami alapján megkapjuk a kör egyenletét akkor szerintem fogjuk mondjuk a kör középpontját és azt a vektort amit a kör széléhez húzunk elforgatjuk a z tengelyre d távolságra pedig pont a másik pontja van a z tengelyen ahol metszi az a húr és megvan a gömbünk egyenlete


de szóljatok ha nem így van, matekból sosem voltam jó

2015. aug. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

tehát (x-x0)^2+(y-y0)^2+(z-z0)^2=r^2 ahol K(x0.y0,z0)

legalábbis ha ilyen egyszerű a probléma

2015. aug. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

1-2-vel egyetértek. Simán föl lehet írni a térbeli Pitagorasz tételt kell hozzá ismerni, és úgy néz ki, ahogy 1-es írta.


4. Nem kell ezt bonyolítani. Messze nem szükséges ehhez egyetem. Ha akarod akkor az 1-et átírhatod f(x,y)=... alakra minden további nélkül... [ z=f(x,y)=+/-sqrt(r^2-x^2-y^2) ]

2015. aug. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Egyetértek Charlival. Annyit tennék hozzá, a gömb definíciója szerint az a térbeli alakzat, amelynek felszíne a egy ponttól (a középponttól) azonos távolságra van. Ezért igazak a fentiek. És a Pithagorasz tétel meglehetősen középiskolai anyag. Elég sokan már általános iskolában is ismerik.
2015. aug. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Teljesen jól írták, az (x0,y0,z0) középpontú, R sugarú gömb egyenlete az x,y,z koordinátarendszerben (Euklideszi-távolságfüggvény mellett):


(x-x0)^2+(y-y0)^2+(z-z0)^2=R^2.


A kör analógiájára megsejthető ez, messze nem egyetemi anyag. Egyetemi anyag az lenne, ha a térfogatát kéne kiszámítani mondjuk Gauss-Osztogradszkij tétellel...


Mindenesetre ha már megsejtettük, akkor be is kéne bizonyítani, pusztán középiskolai módszerekkel ez egyszerűen megtehetjük.


Triviális, hogy elég vizsgálni az x0=y0=z0 esetet, hiszen bármely (x0,y0,z0) középpontú gömbhöz fel tudunk venni egy lokális koordinátarendszert, ha úgy tetszik, az eredeti x,y,z koordinátarendszer origóját egyszerűen toljuk a gömb középpontjába.


Jelölje ezt az új koordinátarendszert u,v,w tengelyek. Az új koord.rendszerben az eredeti gömb egyenlete:


u^2+v^2+w^2=R^2.


Legyen most u=0, ekkor:


v^2+w^2=R^2, ami nem más, mint a (v,w) síkban (ami párhuzamos persze az (y,z) síkkal) fekvő kör egyenlete.


Amikor u=0 választással éltünk, akkor gyakorlatilag a gömböt átmetszettük egy síkkal a főköre mentén.


Hasonlóan v=0 ill. w=0 választással kapjuk az (u,w) ill. (u,v) síkban érvényes metszetgörbék egyenleteiket, melyek ugyancsak körök.


Mivel mivel három, egymásra merőleges síkban is kör a metszet, ezért az eredeti test csak gömb lehet. Q.E.D.


Így már remélem jól érthető mindenki számára, hogy milyen egyszerű példáról is van szó.

2015. aug. 16. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Javítás: "elég vizsgálni az x0=y0=z0 esetet"


Helyesen: elég vizsgálni az x0=y0=z0=0 esetet.

2015. aug. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!