Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kik döntik el hogy egy matemat...

Kik döntik el hogy egy matematikai bizonyítás helyes vagy sem?

Figyelt kérdés
mondjuk valaki bejelenti hogy megoldotta a Riemann sejtést és publikálja azt ki ellenőrzi hogy tényleg jó-e vagy sem?

2015. aug. 20. 22:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Első körben az újság ami publikálta, második körben pedig bárki aki elolvasta a cikket és van hozzá kedve, és ha valami hibát fedezett fel ő is beküldi az újságnak és próbálja publikálni.
2015. aug. 20. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy alapjában véve a többi matematikus.


A nagyobb sejtések esetén, amiknek a bizonyításáért pénzjutalom is jár, ott a pénzjutalmat felajánlóknak szokott lenni 1-1 bizottsága, akár tucatnyi elismert matematikussal, akinek külön kötelessége a bizonyítást ellenőrizni.


De persze a bizonyítás általában publikus, így bárki kereshet benne hibát. Szóval az egész világnak szabad préda a bizonyítás, hogy megcáfolja. Persze a cáfolatot is egy csomó matematikus ellenőrizni, hogy tényleg cáfolat-e, és általában illik elsők között a bizonyítás szerzőjét (szerzőit) értesíteni, hogy reagálhassanak rá, elkezdjenek dolgozni a hiba javításán.

2015. aug. 20. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

> „Első körben az újság ami publikálta,…”

Wiles egy előadássorozat keretében mutatta be először a Nagy Fermat-tétel bizonyítását. (Amiben aztán találtak egy hibát, de egy évre rá kijavította.)

2015. aug. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván vannak kivételek, de általában újságban publikálják az ilyen dolgokat, főleg a nagyközönség előtt.
2015. aug. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Csak hogy mindenki számára világos legyen: "újság" alatt jelentős elismertségű szakfolyóiratot kell érteni, nem a köznapi értelemben vett újságot.


Az egy dolog, hogy egy felkapott problémát sajtótájékoztatón, vagy hasonló módon közölnek (publikációnak nem nevezném, hiszen ilyen bonyolult kérdések bizonyítását e helyeken nem lehet megvalósítani, pláne nem ellenőrizni). Ekkor is, és a tudományos életben elfogadott mód az, hogy leadják a cikket egy szakfolyóiratnak, az kiküldi a témában jártas három (néha több) tudósnak (lektornak), akik elolvassák, utánaszámolnak, kérdéseket tesznek fel, amelyre a szerző válaszol (írásban). Néhány kör után, amennyiben minden lektor alátámasztottan javasolja, a cikk megjelenik (jellemzően úgy egy év múlva - a mai elektronikai korban már az úgynevezett előnyomat előbb is). A tudóstársadalom (meg aki akar és eléri) ezután eshet neki. Az esetleges cáfolat hasonló procedúrán megy át.


A tudományterületek eléggé összefüggenek, ezért az egyes cikkekben sok hivatkozás van más cikkekre. Aki egy másik cikkre hivatkozik, nyilván elismeri annak "bizonyítottságát" (különben a saját állításai is veszélybe kerülnek). Bizonyos idő elteltével kellően sok tudós hivatkozik rá, vagy ismeri el más módon, és ez jelenti a bizonyítás helyességét. A tudományban ugyanis a bizonyítottság ekvivalens az elfogadottsággal. Ha egy tételt a szakterület jeles művelői igaznak tartanak, akkor az igaz. Mindaddig, míg valaki hasonló elfogadottsággal meg nem cáfolja.

2015. aug. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen az összes választ
2015. aug. 22. 11:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!