Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lát bele sok ember...

Miért lát bele sok ember annyira sokat (ezen az oldalon is) a fekete lyukakba?

Figyelt kérdés
Vegyük a VY Canis Mayoris-t. Növeljük addig a tömegét míg el nem éri a kritikus pontot és össze nem omlik. Kész a fekete lyukunk. Ha a földnek felnyomnánk a gravitációját a képzeletbeli skálánkon ugyanúgy megfelelne fekete lyuknak, és semmi nem változott, csak iszonyat mértékben hajlott a tér. Miért lát bele mindenki dimenziókapukat meg féreglyukakat? Ha egy papírlapot veszek a tér modellje ként, és összecsípem egy ponton az attól még nem válik egy másik papírlap részévé, vagy nem hajlik át a lap egy teljesen más pontjára. Ez totál logikátlan.

2015. aug. 27. 22:38
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez elég bonyolult témakör és nehéz megérteni az elméleti hátteret. A lényeg, hogy a tömegek maguk körül kialakítanak egy sajátos geometriát, amely már nem Euklideszi, hanem ún. Riemann-geometria. Na ebben a geometriában sok minden történhet. Például a bolygók erőmentes mozgást végeznek.
2015. aug. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Molyember ***** válasza:

Lukács Béla jókat írt róla, keresd meg a könyvét, online is el lehet olvasni. Megeshet, hogy annak a lyuknak van pofája forogni, akkor aztán lesz minden, mint a búcsúban.

Nem az a baj, hogy fantáziál valaki, hanem hogy komolyan veszi magát, és érvként használ olyan dolgokat, amiknek még a bevezető alapozását sem értené. Ilyenkor nem kell vele tovább vitázni.

2015. aug. 27. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Értem, utánanézek, és köszönöm a hasznos válaszokat. :) Bár, az is felbukkant nemrég valahol hogy mi egy fekete lyukban élünk, amit azért már elég abszurdnak tartok.
2015. aug. 27. 23:18
 4/10 10inchhero ***** válasza:
mivel biztosat nem igazán tudunk róluk, ezért miért ne maradhatnának elméletek? Persze jó részük teljesen logikátlan, de laikusként maga a fekete lyuk létezése is logikátlannak tűnhet nem? Csak belegondolva, hogy egy pár méter átmérőjű fekete lyuk tömege kb nagyobb a Földénél (nem tudok pontos "váltószámot, de szerintem nincs állandó, biztos van gyengébb és erősebb fekete lyuk, már a keletkezésük miatt is)
2015. aug. 27. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hát, a Föld tömegű fekete lyuk eseményhorizontjának átmérője körülbelül egy üveggolyó méretének felelne meg, a legkisebb ismert fekete lyukak átmérője kb Mars méretű. Akárhogy logikázok még erőltetve sem tudok belemagyarázni féreglyukat vagy bármi hasonlót. A tér már vizsgálhatóan görbül a nap körül is, ugyan ez történik a fekete lyuknál is, csak jóval nagyobb mértékű a torzulás. Kalandvágyó ember vagyok de nem tudok belelátni olyat ami elvileg nincs ott. Megint a papírlapos példa. Vegyük a lapot, és gyömöszöljük egy ceruzával egy kis lyukba a közepénél kezdve. A ceruza még alig hajlította meg a lap felszínét, ez a normál égitesteknél vizsgálható tértorzulás. A fekete lyuk annyiban különbözik hogy abban a mélyedésben ahova benyomtuk a ceruzát, már nem hogy egy ceruza de egy atom sem férne el mert a lyuk falai annyira összepréselődtek, szinte elzáródtak a külső tértől, ez felel meg az eseményhorizontnak. Bocsi ha kicsit érthetetlen, próbáltam az Einsteini térmodellhez hasonlóan ábrázolni, mint a bowling golyó és a kockás szövet esetében.
2015. aug. 28. 07:33
 6/10 nontau ***** válasza:

Úgy tudom a féreglyuk és fekete lyuk kifejezést nem feltétlen egymás kontextusában használják.

A fekete lyuk titok, talán ezért érdekel sokakat és egy csillag halálának utolsó szakasza. Tudjuk, hogy egy csillag nem feltétlen fekete lyukban végzi be, fehér törpe, neutron csillag, stb. A tudomány mai állása szerint egy végső pont ami konstans, ezért lehet minden anyag ott végzi be életét.

Isten valamiért megalkotta, nekünk pedig meg kell fejteni fizikáját mert van!

2015. aug. 28. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Az isten szerintem az emberi elme szüleménye, egy ősösztön ami miatt azt akarjuk hinni hogy van egy nagyobb erő. De ez már megint más téma lenne. :D
2015. aug. 28. 10:14
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

Amíg megmaradsz a papírlapos példádnál, ami egy három térdimenziós anyagi objektum, nem is fogsz vele megérteni görbült teret, olyan körülményeket, ahol az összes hétköznapi életben ismert fogalmunk felborul.

A logikád alapján a szingularitás is hülyeség, míg valójában igen erőteljes matematikai-fizikai elméleti alátámasztása van a hipotézisnek.

2015. aug. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

"Ha a földnek felnyomnánk a gravitációját a képzeletbeli skálánkon ugyanúgy megfelelne fekete lyuknak, és semmi nem változott, csak iszonyat mértékben hajlott a tér."

Nem simán egy bizonyos mértékben, hanem egy bizonyos ÉLES határon túl hajlott. És ott minden más, mint amit ismerünk.

2015. aug. 28. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 nontau ***** válasza:
Nem tettem "Istent" idéző jelbe de azt gondoltam a szövegkörnyezetből kiderült, hogy nem transzcendens létezésében hiszek. Egyet értek Vadmalaccal, matematikailag bizonyított a fekete lyuk létezése, megfigyelések is alátámasztják, bár indirekt módon. Nagyon el kell merülni a kvantummechanikában, hogy érdemi hozzászólást tegyünk. Bár aknek több az önbizalma mint az esze, annak nem.
2015. aug. 28. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!