Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan mérik az űreszközök...

Hogyan mérik az űreszközök égitestek sebességét a világűrben?

Figyelt kérdés

2015. aug. 29. 08:29
 1/5 anonim ***** válasza:
56%
Lehet radarral vagy lézerrel (de inkább radarral), mint az autókét. De bizonyos űreszközök simán csak azt csinálják, hogy időnként lefényképezik, aztán a csillagászok megállapítják, hogy hol volt tegnap, meg azt is látják, hol van ma, és ebből számolják ki a sebességüket.
2015. aug. 29. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Titusztitusz ***** válasza:
100%
Manapság a közeli égitestek-űreszközök sebességét radarral mérik, a messzebb lévőkét pedig vagy a folyamatosan végzett "háromszögelés" módszerével, vagy a "dopler jelenség" felhasználásával...
2015. aug. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
73%

"időnként lefényképezik, aztán a csillagászok megállapítják, hogy hol volt tegnap, meg azt is látják, hol van ma, és ebből számolják ki a sebességüket"


Ez aligha tud működni, hiszen nincs abszolút viszonyítási alap. Ezen felül a Föld sem ott van ma, ahol tegnap volt, és a Naprendszer is arrébb mozdult.

Ha Naprendszeren kívüli égitestekről beszélünk, akkor leginkább galaxisok és csillagok sebességét szokták mérni. Ezt pedig a Doppler-effektus alapján, vagyis hogy mennyire tolódik el a színkép a vörös vagy kék tartományba (ha távolodik, akkor vörös, ha közeledik akkor kék eltolódásról beszélünk).

Itt utána tudsz olvasni.

[link]


[link]


Bolygók esetében már nehezebb a keringési sebesség megmérése, leginkább a csillag kimozdulásából és abból lehet rá következtetni (nem pontos megfogalmazással), hogy a bolygó milyen mértékben árnyékolja a csillag képét.

2015. aug. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Kiegészítésként: És hogy persze milyen gyakran halad el a csillag előtt. A keringési sebességhez tudni kell a pálya hosszát is (ezt a "kitakarásból" és a csillag kilengéséből lehet kikövetkeztetni).
2015. aug. 29. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

> „Ez aligha tud működni, hiszen nincs abszolút viszonyítási alap.”

Ennyi erővel az ég világon semmi sem fog működni.


A csillagok nem radiális sebességét a fényképes (illetve leírom, hol volt tegnap) módszerrel mérték meg. Persze el kell dönteni, hogy mihez viszonyítunk, de ha az megvan, akkor ez a módszer sem hülyeség.

2015. aug. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!