Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet csoportosítani a...

Hogyan lehet csoportosítani a felsorolt anyagokat? oxigén, réz, alkohol, kén, rézgálic, konyhasó, cukorkaoldat, kőolaj, szén-dioxid, ásványi szenek, levegő, víz

Figyelt kérdés
A munkafüzet megad 4 lehetőséget: szín, éghetőség, halmazállapot, külső megjelenés. Viszont ezeket tovább kellene bontani 3-3 felé, amit ki kell egészíteni. A SZÍN-nél: színtelen van megadva. Az ÉGHETŐSÉG-nél semmi. A HALMAZÁLLAPOT-nál kristályos, én a folyékonyat, és a gázokat gondoltam még, (bár a kristályos helyett inkább szilárd kellett volna nem? vagy lehet rosszul tudom, hogy nem minden szilárd kristályos is) és végül a KÜLSŐ MEGJELENÉS-nél megint semmi. Mi lehet a megoldás? Mert a TK egy árva hangot nem ír ezekről.
2015. szept. 13. 15:06
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Négyből az első három eléggé egyértelmű.

Kezdjük a halmazállapottal. Nos, ami szilárd (szobahőmérsékleten) az nem feltétlenül kristályos. Főleg, ha nem egynemű anyag, hanem keverék, mint egy kőszén, mert akkor eleve nem lehet az. A nem kristályos szilárd anyagokat amorfnak (azaz formátlannak) nevezzük, megkülönböztetve a kristályos anyagoktól, amelyek mindig meghatározott térbeli alakot követnek. Ha már a példákban szereplőknél járunk, alapesetben a kén rombos, a réz-szulfát triklin, réz és a konyhasó köbös (szabályos) kristályokat alkot. De ezt még nem kell tudnod, és megnyugtatlak, hacsak nem mész geológusnak vagy vegyésznek, soha nem is kell majd.

Színnél adja magát, hogy van közöttük ami színtelen, van, amelyik fekete, és van, amelyik színes. ezt szerintem meg fogod tudni oldani.

Az éghetőséget így bontsd fel: éghető, nem éghető, égést tápláló. Az utóbbi az oxigén és a levegő lesz. A réz a tévedések elkerülése végett éghető. A többit ki fogod tudni találni.

Most a negyedik, ami nem egyértelmű.

Megmondom őszintén, hogy a tankönyvszerzőt mi motiválhatta a "külső megjelenés" fogalmában, számomra teljesen rejtélyes. Én a szerint csoportosíttatnám a diákokkal: elem, vegyület vagy keverék-e? Elem a réz, az oxigén, a kén, vegyület a rézszulfát, az alkohol, a konyhasó, a szén-dioxid, a többi keverék. De nem biztos, hogy ez a helyes megoldás a legutolsóra, nem látok a jóember fejébe.

2015. szept. 13. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Uristen!! Ugyanez nekem most a feladatom a munka füzetbe!! 😃
2019. szept. 23. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Nekem is!

Véletlenül nem OFI-s volt a munkafüzet?

2020. szept. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!