Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Neutroncsillagok végkifejlete?

TheCyberSoldier kérdése:

Neutroncsillagok végkifejlete?

Figyelt kérdés

Sokszor olvastam hogy a csillagmaradványok azaz "degenerált objektumok"(barna törpe,fehér törpe,fekete lyuk) sem maradnak változatlanul.A fehér törpék fokozatosan kihűlnek,

energiát veszítenek(ugyanez a barna törpékre is igaz), a fekete lyukak nagyon-nagyon lassan elpárolognak,de mi történik a neutroncsillagokkal,pulzárokkal,és magnetárokkal év milliárdok, százmilliárdok után?



2015. szept. 15. 18:48
 1/7 A kérdező kommentje:
A barna törpe nem csillagmaradvány csak példaként hoztam föl(degenerált objektumok)
2015. szept. 15. 18:51
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

"mi történik a neutroncsillagokkal,pulzárokkal,és magnetárokkal"


Ezek valójában mind neutroncsillagok. Az évmilliók alatt lelassul a forgásuk, és mindből "sima" neutroncsillag lesz, ami ha más külső hatás nem éri, önmagában stabil állapotú.

2015. szept. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Annyit hozzátennék hogy a neutroncsillagok ugyanúgy kihűlnek mint a fehér törpék?És ami után megmarad az már fekete törpe(persze nyílván vasból)?

2015. szept. 15. 20:07
 4/7 dellfil ***** válasza:
75%

Kezdjük a végén. :)

"...de mi történik a neutroncsillagokkal,pulzárokkal,és magnetárokkal év milliárdok, százmilliárdok után?"

A pulzárok és magnetárok neutroncsillagok. Bizonyos paramétereik alapján kapták az elnevezésüket. Nagyon valószínű, hogy az "életkoruk" nagyban befolyásolja a viselkedésüket. Illetve azt, hogy magnetár, avagy gyors pulzár-e az illető neutroncsillag. Meg az, is hogy keletkezésük milyen előd csillaghoz - progenitorhoz - kötött. Azaz sokat számít, hogy milyen tömegű, milyen erős mágneses terű, és forgási sebességű csillag volt a "szülő".

Nem kell a neutron csillagok "látványos" változására év százmilliárdokat, sőt évmilliárdokat sem várni. Pár százezer éves skálán is nagyot változnak. A kisugárzott energiájuk forrása nagyrészt a forgási energia. Ezért lassul a forgásuk, és ha bizonyos szint alá csökken, megszűnnek pulzárnak lenni, például.

Valószínű, hogy a neutroncsillag felszíni rétege vas, persze igencsak elfajult állapotban. Ha a "környezet hőmérsékletére" hűl akkor is a belseje "neutronanyag"

lesz. De valószínűleg a "teljes" kihűlés nem valósul meg, mert "nem lesz rá idő" a világegyetem gyorsuló tágulása miatti kataklizma miatt.

Itt egy régi, de egész jó cikk a neutroncsillagokról. (Pulzárok, magnetárok is szóba kerülnek.)


[link]


Az "év százmilliárdos" változások tekintet nélkül fogják érinteni az összes - tömeggel rendelkező - anyagot függetlenül attól, hogy milyen objektumba van zárva. (Világegyetem egyre gyorsuló tágulása!)



dellfil

2015. szept. 15. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:

Tudtommal a csillag fölrobbanása után magnetár kisebb megsemmisüléskor rögtön pulzár keletkezik. Idővel a magnetár is pulzárrá "szelídül".

Majd a pulzárok neutron csillaggá "szelídülnek".

Persze hosszú idő alatt.

Lényegében kb ezt írta a 2. válaszoló is.

2015. szept. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
Ja meg a 3. is.
2015. szept. 16. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

dellfil Köszönöm! Nagyon érthető volt a válasz,és az olvasmány is. A pulzárok és a magnetárok is neutroncsillagok azt már korábban is tudtam, de mivel

mégis külömböznek egymástól(bizonyos szempontok szerint)

ezért írtam a kérdés alá.

2015. szept. 17. 16:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!