Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi idegrendszer analóg...

Az emberi idegrendszer analóg vagy digitális logika alapján működik? Jelenlegi tudásunkkal tudunk olyan számítógépet építeni, ami az idegrendszer működését másolja le?

Figyelt kérdés

2015. szept. 16. 20:21
 1/8 anonim ***** válasza:
26%

Digitális, egyértelműen... bár a működése sok analóg tényezőtől is függ.

Mondjuk úgy, hogy hangolt digitális.


Tudunk ilyen számítógépet építeni, de jóval kisebbet. Úgy kb. a macska agyát tudjuk jelenleg összerakni számítógépből.

2015. szept. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"Az emberi agy egyaránt használ digitális és analóg módszereket"

Forrás: Ray Kurzwell ( [link] ) - A szingularitás küszöbén ( [link] )


"Mivel pedig az idegrendszer működése elsődlegesen bizonyára digitális működésű, tehát valószínű, hogy az ilyen nem digitális effektusok, ha tényleg léteznek, kölcsönhatásba kerülnek a digitális effektusokkal, azaz inkább "vegyes rendszert" alkotnak, és nem valódi analóg működésmódnak felelnek meg. "

Forrás: Neumann János - A számológép és az agy ( [link] )


"Az idegsejtek „kommunikációja" során is az analóg-digitális kettősség nyilvánul meg. A szinapszisok működésmódja analógnak fogható fel, hiszen serkentő vagy gátló hatásuk mértéke folyamatosan változik az általuk kibocsátott transzmitter mennyiségének függvényében. Ugyanakkor az axon eredésénél - és ahogy fentebb láttuk -, az axon egész hosszán a rendszer kétállapotú: vagy van impulzus, vagy nincs."

Forrás: Komenczi Bertalan - Információelmélet ( [link] )


Illetve itt is erről írnak:

Vizi E. Szilveszter - Az agy és a tudat kapcsolata, digitális és analóg ingerületátvivő rendszerek ( [link] )


Szóval összegezve: Is-is

2015. szept. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha a macska agyát képesek lennénk, akkor az emberét is. Persze szeretünk magunkra úgy gondolni, hogy mennyire felsőbbrendűek vagyunk mondjuk egy macskánál, de igazság szerint agyszerkezetben a macska és az ember majdnem ugyanaz.
2015. szept. 16. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Ha a macska agyát képesek lennénk, akkor az emberét is."

NEM.

Az igaz, hogy ez leginkább mennyiségi kérdés - de jelenleg még NEM tudjuk ezt a mennyiségű számítástechnikát biztosítani.

Amúgy az emberi agy sokkal bonyolultabb is. Sajnos a dupla mennyiségű agysejt (nem annyi van, még sokkal több) nem dupla, hanem legalább 10-szeres bonyolultságot is jelent.

2015. szept. 17. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Első kérdésre a válasz, mint fentebb kiderült, IS.

A másodikra, éppen az első miatt az, hogy még nem.

Ha tisztán digitális lenne, sokal egyszerűbb lenne a modellezés. De mivel a modellezésre használható számítógépeink tisztán digitálisak, a teljes mélységű funkcionális modellezéshez az analóg összetevőket digitális módon meg kell közelíteni, az meg iszonyatosan megbonyolítja a dolgot, szóval sokszorosra növeli a számítási kapacitás-igényt.

És persze a tökéletes modellezéshez tökéletesen ismerni kéne a funkcionális működést, de erről még csak meglehetősen vázlatos hipotéziseink vannak.

Olyan meg modellezni, amit tökéletesen nem is ismerünk, lehetetlen feladat.

Amit most próbálnak a számítógépes modellezéssel, az egy fekete doboz modellezés, vagyis a működési funkciók teljes ismerete nélkül olyan modellen dolgoznak, ami az aggyal nem egyező (ez az ismeretlen) módon, de bizonyos bemenetekre olyan kimenetet ad, mint az emberi agy. Egy kicsit olyan reverse engineering jellegű a dolog. Próbálunk olyan szoftvert összehozni, ami azt csinálja amit akarunk, de tulajdonképpen máshogy, mint ahogy a szoftver "eredetije" csinálja.


Ez egy iszonyatos, gyakorlatilag végtelen iterációs meló. Molyolunk, megnézzük, mit csináltunk, aztán ha nem azt kaptuk, amit akartunk, módosítgatunk.


Jó, ez a magyarázat még vázlatosabban takarja, mi történik most, mint amennyire vázlatos az egész próbálkozás.


Mindenesetre világ szinten annyian és olyan buzgón foglalkoznak a dologgal, méghozzá egész tűrhető eredménnyel ahhoz képest, mennyi ideje dolgozunk rajta, szerintem nem halott a téma. A mesterséges intelligenciák nagyon gyorsan fejlődnek. Egyre jobban tudnak asszociálni, szöveget értlmezni, sőt értelmesen fogalmazni és mintha megjelennének az első jelei a modellezett öntudatnak is (vagyis az MI képes reakciójában figyelembe venni saját létezését, ez még azért nem valódi öntudat).


Azért azt előre megsaccolni, mikorra érjük el az emberi agy tudatos működésének szintjét elektronikus modellel, az ordenáré nagy hasracsapás lenne.

2015. szept. 17. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Csak Nehogy elkészüljön a Skynet :)
2016. jan. 29. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
#6: Pedig meglesz. Csak nem olyan, nem úgy. :)
2016. febr. 1. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A fentiek nagyjából jól leírták, de hogy világos legyen a kép. Ha képesek is leszünk hamarosan egy emberi agyat úgymond szerkezetében és működésében "lemásolni", létrehozni (azért írtam idézőjelet, mert ezt nem úgy kell érteni, hogy a benne lévő gondolatokkal, memóriával együtt, hanem maga a váz, ami ezek manipulálására képes elviekben). Ez nem jelenti azt, hogy rögtön van egy mesterséges intelligenciánk, hiszen a gyerek is kicsiből fejlődik naggyá és közben tanul szinte mindent. Ha ezt a mesterséges agyat is így hozzák létre, hogy fokozatosan tanul (az más kérdés, hogy a mi megvalósításunkban hardveresen is változik-e közben vagy csak szoftveresen), akkor elvileg lehetséges lesz, de akkor fejlődési ideje is van, azaz nem úgy van, hogy lerakják az asztalra a számítógépet és kész. Természetesen egy gép gyorsabban is képes tanulni, de ha a körülötte lévő világ nincs felgyorsítva, akkor ő se tud gyorsabban tanulni. Ha a körülötte lévő világot is szimulálni tudják megfelelő mélységig, akkor ez gyorsítható, de ez első ilyen gépnél valószínűleg, hogy ez még nem lesz. A másik dolog, hogy ez beletelhet még 20-50, de akár 100 évbe is, és kérdés, hogy tényleg megéri-e? Az említett Kurtzweil inkább azt tartja logikusnak, hogy mi fogunk fokozatosan átalakulni, és nem teljesen új mesterséges intelligenciát hozunk létre, hanem a saját magunk képességeit bővítjük, és hibrid rendszerekként mi magunk fogunk átalakulni részben gépekké, kiterjesztett érzékszervekkel, megnövelt memóriával, stb.
2022. ápr. 10. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!