Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nemesgázok meggyulladhatnak?

A nemesgázok meggyulladhatnak?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy mivel teli van a külső héj elektronnal, emiatt reakcióképtelen, és emiatt nem gyulladhat meg mondjuk a neon? vagy a hélium?? de hát mégis gázok és a gázok gyúlékonyak....
2010. márc. 13. 18:15
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
43%
"de hát mégis gázok és a gázok gyúlékonyak" - igazából itt van a baj, ezt gondold végig!
2010. márc. 13. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
vagyis akkor avval a "megállapitás"-ommal volt probléma... a környezetem azt beszélte belém, hogy a gázok attól gázok, hogy éghetőek és légneműek
2010. márc. 13. 18:26
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Hát a gázok, attól gázok, hogy definiáltunk egy olyan halmazállapotot, amikor egy anyagra azt mondjuk, hogy az gáz. (Jelen pillanatban lényegtelen ez a definíció.) A definíció alapján minden anyag gáz halmazállapotba hozható, hiszen ez egy ún. megjelenési forma. A gyúlékonyság (azaz tulajdonképpen az oxigénnel való reakcióhajlam) pedig anyagi tulajdonság, ami nem a halmazállapottól, hanem anyagi jellemzőktől függ.


Egy jó példa erre a nitrogéngáz, ami több mint 70%-ban van jelen a légkörben az oxigén mellett, mégsem reagálnak egymással csak úgy, pedig gázok.

2010. márc. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

nitrogéngáz miért nem reagál az oxigénnel???


és miből állapitható meg egy gázról, hogy az reakcióképes az oxigénnel?? (a vegyérékhéjon mennyi elektron lehet min/max)???

2010. márc. 13. 18:46
 5/17 anonim ***** válasza:
Látod ez a baj amikor a vegyértékelektronos bűvészkedést tanították holott értelmesebb lett volna a tapasztalati kémiát tanítani. Egyszerűen meg kellett volna tanítani hogy melyik gáz az ami szobahőmérsékleten nem vegyül mások meg katalizátorral vagy nagy energia bevitellel vegyülnek.
2010. márc. 13. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
hát igen.... :(
2010. márc. 13. 18:58
 7/17 anonim ***** válasza:
Normál körülmények között a nemesgázok nem reagálnak. A nagyobb rendszámú nemesgázok reakcióra késztetéséhez fluor kell, és magas hőmérséklet. Nem elég csak begyújtani.
2010. márc. 13. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Silber ***** válasza:

18:56


Nem tudom, te mikor tanultál kémiát, de a kémiakönyvekben az elektronszerkezet mellett fel szokták tüntetni a fizikai és kémiai tulajdonságokat is, tehát hogy égehető-e vagy sem az adott gáz.

Mellesleg az elektronszerkezetet igenis érdemes megtanulni, ha az adott személy ilyen téren akar továbbtanulni, mert rengeteg dolgot lehet belőle megtudni, többet mint hinnéd.


A kérdezőnek: Mint ahogy írták, a gáz nem attól gáz, hogy éghető, hanem mert ez a halmazállapota. Gondolj (még) a szén-dioxidra. A borospincékbe must erjedésekor gyertyával szoktak lemenni, mivel a CO2 nem éghető gáz és nem is táplálja az égést, így a láng elalszik (18:56, itt a tapasztalati kémiád). A CO2-t használják tűzoltásra olyan helyeken, ahol nagyértékű berendezések vagy értékes holmik találhatóak (pl. szervertermekben).

Visszatérve: a nemesgázokat is reakcióra lehet késztetni a kriptontól kezdődően, de csak igen erélyes körülmények között (például a Xeonnak több, mint 80 vegyülete ismert már).

2010. márc. 13. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

előző!


Köszi, kezdem végre megérteni... már csak az nem tiszta, hogy van a borospincés.... szóval van a légkörünk.... levegő moláris tömege 29g/mol.... CO2-é 44g/mol... emiatt a sűrűsége is nagyobb a CO2-nek, tehát lemegy a talajra, és ott gyeryáznak....


DE! ezek alapján nem értem, hogy a 32g/mol-os O2 és a 28g/mol-os N2 hogy elegyedhet a levegőben.... szóval mondjuk miért nem a tengerszinten van csak O2 és felette miért nem csak N2 van (jó, az argont, CO2-t, vizgőzt meg a többit kihagytam)


Kösz!

2010. márc. 13. 22:40
 10/17 Silber ***** válasza:
100%
Azért nem, mivel a nitrogén és az oxigén moláris tömege mint te is láthatod, közel van egymáshoz. Az a 4g/mol nem nagy különbség, ezért képesek egymással nagymértékben elegyedni (diffúzió jelensége). Ezen kívül a légkörben mindíg van mozgás, szelek, stb. Ezek nem hagyják, hogy elkülönüljenek egymástól. Természetesen a borospince alján sem csak és kizárólag CO2 találhatú, csupán sokkal nagyobb a koncentrációja.
2010. márc. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!