Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy szaporodnak a gombák?

Hogy szaporodnak a gombák?

Figyelt kérdés

oké spórával

engem most a meiózisos mitózisos borzalom érdekelne emberi nyelvvel


2015. szept. 26. 16:18
 1/1 sadam87 ***** válasza:
100%

A mitózis és meiózis az eukariótákra jellemző osztódások két fő típusa. Nem csak gombáknál fordulnak elő, hanem (lényegében) minden eukariótára jellemzőek.

Gondolom 10. osztályos vagy, ekkor csak az alábbiakat kell róluk tudni (11.-ben még előkerül a téma):

Mindkét osztódást (mint ahogy jellemzően minden osztódást) megelőz a DNS (örökítőanyag) megkettőződése (replikáció).

A mitózis során két utódsejt keletkezik (egy sejt válik ketté, innen az osztódás név). Ezek genetikailag megegyeznek az anyasejttel (és nyilván egymással is). Kromoszómaszámuk is megegyezik az anyasejtével, azaz kétszeres kromoszómaszerelvényű (diploid, 2n) sejt mitózisa során diploid, egyszeres kromoszómaszerelvényű (haploid, n) sejt osztódása során haploid utódsejtek keletkeznek. Ezért magyarul szokták számtartó osztódásnak is nevezni. (Az n az adott faj haploid kromoszómaszámát jelenti.)

Meiózis estén négy utódsejt képződik (egy sejtből négy lesz). Az utódsejtek kromoszómaszáma a fele az anyasejtének: diploid (2n) sejtből képződnek haploid (n) sejtek. Ezért nevezik számfelező osztódásnak is. Az utódsejtek nem egyeznek meg sem az anyasejttel (ez a fentiek alapján talán érthető), sem egymással genetikailag.

Mint mondtam, az minden eukariótánál megfigyelhetők ezek az osztódások. Az embernél például a legtöbb sejtünk mitózissal jön létre, de az ivarsejtek meiózissal.

Azt nem tudom, kérik-e a gombák életciklusát is. Ez náluk eléggé változó lehet, de a legismertebbeknél (pl. bazídiumos gombák, ahová a kalapos gombák is tartoznak) a következőképpen néz ki:

A spórák haploidok. Ezekből mitózissal alakulnak ki a gombafonalak, így ezek sejtjei is haploidok lesznek. Amennyiben két gombafonal (hifa) találkozik (és megfelelő "neműek") a végük összeolvadnak. Ezután közösen fejlődnek tovább. Ugyanakkor a sejtmagok nem olvadnak össze, hanem minden sejtben két, genetikailag különböző sejtmag lesz (dikaryon állapot). A gombafonalak általában) termőtesteket hoznak létre, és ezeknek a spórát létrehozó részeiben (pl. bazídium) történik meg a sejtmagok összeolvadása, ami megfeleltethető a megtermékenyítésnek. Így diploid magvú sejt jön létre. Ez rögtön meiózissal osztódik, így létrehozza a haploid spórákat, és a történet kezdődik előröl.

2015. szept. 26. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!